مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش
فهرست مطالب

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در اتریش وجود دارد. شرایط کاری عالی، حقوق و مزایای بالا باعث شده است متقاضیان کار از سرتاسر دنیا به اتریش جذب شوند.
برای مهاجرت کاری به اتریش نیاز به داشتن مجوز کار در اتریش و ویزای کاری خواهید داشت. ویزای کاری اتریش از نظر طول و موقعیت شغلی متفاوت است. در میان انواع ویزای کاری اتریش، کارت قرمز-سفید-قرمز رایج ترین نوع ویزا است. در ادامه مقاله در خصوص افراد واجد شرایط دریافت مجوز کار در اتریش و انواع ویزای کاری توضیح داده می شود.

بررسی مهاجرت کاری به اتریش

شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا جهت مهاجرت کاری اتریش ابتدا باید برای دریافت مجوز کار اقدام کنند. افرادی که در داخل اتحادیه اروپا یا ایالات متحده، کانادا، نیوزلند و استرالیا زندگی می کنند نیازی به دریافت ویزا ندارند و می توانند 90 روز در اتریش زندگی و کار کنند و پس از آن برای داشتن اقامت باید برای اجازه اقامت درخواست دهند.

بازار کار در اتریش

نرخ بیکاری اتریش یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا است همچنین اقتصاد کشور اتیش در حال شکوفایی است و تعداد مشاغلی که نیاز به نیروی کار دارند به طور مدام در حال افزایش است. در نتیجه شانس پیدا کردن کار مناسب در اتریش برای افرادی که شرایط لازم را دارند بسیار زیاد است.
فرصت های شغلی برتر به متخصصان با استعداد بین المللی به ویژه در صنایع رو به رشد مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، مهندسی برق و علوم زیستی ارائه می شود. در هر سال یک لیست از مشاغل مورد نیاز در سطح ملی و منطقه ای منتشر می شود و در حال حاضر بیش از 100 حرفه در این لیست معرفی شده است.

شرایط مهاجرت کاری به اتریش

متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش علاوه بر داشتن شرایط لازم برای درخواست ویزا، برای مجوز کار نیاز به شرایط و مدارک خاصی دارند:

 • بیانیه کارفرما: کارفرما می بایست بر اساس قانون حاکم بر استخدام اتباع خارجی، بیانیه ای به شما ارائه دهد.
 • اثبات صلاحیت های حرفه ای: این مرحله شامل مراجع و تایید اشتغال در اتریش است.
 • اثبات مهارت زبانی: متقاضی باید مدرک بین المللی تایید شده، جهت اثبات بر مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه دهد.
 • فعالیت های تحقیقاتی: هرگونه فعالیت در زمینه های تحقیقاتی در دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی را در روزمه قید کنید.
 • ثبت اختراع: در صورت وجود در رزومه آورده شود.
 • اثبات میزان حقوق دریافتی در سال های اخیر
 • مدارکی داشته باشید که نشان دهد سابقه کار دارید و در شرکتی مشغول به فعالیت بوده اید.
 • اثبات موقعیت شغلی قبلی با ارائه اظهارنامه از طرف کارفرمای قبلی
 • در صورتی که در اتریش فارغ التحصیل شده اید، مدارک تحصیلی را ارائه دهید.
 • قرارداد استخدام در اتریش که حقوق ناخالصی سالانه در آن ذکر شده باشد.

روش‌های مهاجرت کاری به اتریش

روش‌های-مهاجرت-کاری-به-اتریش

مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جستجوی کار (job seeker)

ویزای جستجوی کار مناسب افرادی است که پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما ندارند. این ویزا به متقاضی اجازه می دهد تا به مدت 6 ماه وارد اتریش شده و شخصاً به دنبال کار در اتریش باشند. اخذ این ویزا از طریق سیستم امتیاز بندی است و افراد واجد شرایط افرادی هستند که بتوانند از 100 امتیاز حداقل 70 امتیاز را دریافت کنند.
جهت درخواست ویزای جستجوی کار می بایست از کنسولگری در کشور محل اقامت خود درخواست دهید. همراه با ارسال درخواست می بایست مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار را نیز داشته باشید. سن مناسب، مدرک زبان، مدارک دانشگاهی، سابقه کاری و مدرک تجربه کاری از موارد مهم در امیتازگیری است.

مهاجرت کاری به اتریش از طریق پیشنهاد کاری (job offer)

مهاجرت کاری از طریق پیشنهاد کاری به این صورت است که متقاضی باید متناسب با رزومه، تجربیات و صلاحیت های خود برای مشاغل مورد نیاز درخواست کار دهد. کارفرما رزومه متقاضی را بررسی می کنند و در صورت تایید مدارک، برای متقاضی جاب آفر یا پیشنهاد شغلی ارسال می کنند.
فردی که موفی به دریافت جاب آفر شده است می تواند برای ویزای کار به اتریش درخواست دهد. توجه داشته باشید که داشتن جاب آفر به منزله دریافت صد در صدی ویزا نیست و برای دریافت ویزا باید مدارک متقاضی توسط سفارت اتریش بررسی شود و در صورت تایید ویزای کار، صادر می شود.

دریافت بلوکارت برای کار در اتریش

کارت آبی اتحادیه اروپا برای افرادی صادر می شود که قصد دارند از طریق کار به اتریش مهاجرت کنند. بلوکارت اتحادیه اروپا برای اتریش یک مجوز اقامت است برای افرادی که شرایط تحصیلی و حرفه ای مناسب دارند و توسط مقامات اقامت در اتریش صادر می شود.
افراد دارنده بلوکارت می توانند به مدت 2 سال در اتریش اقامت داشته و کار کنند. جهت واجد شرایط بودن داشتن شرایط زیر الزامی است:

 • متقاضی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن را داشته باشد
 • حداقل 5 سال سابقه کاری در زمینه تحصیلی و کاری
 • متقاضی باید حداقل حقوق ناخالص کارکنان تمام وقت در اتریش را داشته باشد که 4548 یورو در ماه است
 • متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی حداقل به مدت 6 ماه در اتریش دریافت کند که مطابق با رشته تحصیلی باشد

دریافت کارت قرمز سفید قرمز برای کار در اتریش

کارت قرمز سفید قرمز یک مجوز کار و اجازه اقامت در اتریش است. دارندگان کارت قرمز سفید قرمز می توانند تا حداکثر 2 سال در اتریش اقامت داشته و کار کنند. در نظر داشته باشید که همه متقاضیان نمی توانند کارت قرمز سفید قرمز را دریافت کنند و تنها برای افراد بسیار ماهر از کشورهای خارجی که تمایل به کار در اتریش دارند صادر می شود.
معیارهای واجد شرایط برای این مجوز کاری از طریق یک سیستم امتیاز بندی سنجیده می شود. ویژگی های شخص مانند: مهارت زبانی، دستاوردهای حرفه ای، سن و تجربه کاری در نظر گرفته می شوند. دسته بندی های واجدین شرایط برای کارت قرمز سفید قرمز:

 • کارگران بسیار ماهر
 • کارگران ماهر در رمینه شغلی که نیاز به نیرو دارد
 • کارگران کلیدی
 • فراغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های آموزش عالی در اتریش

مراحل مهاجرت کاری به اتریش

مراحل-مهاجرت-کاری-به-اتریش

مطالعه و تحقیق

متقاضیان مهاجرت کاری دراولین مرحله می بایست در خصوص شرایط  مراحل موجود به صورت کامل تحقیق و مطالعه کنند. شرایط درخواست کار، مدارک لازم و مشاغل مورد نیاز باید قبل از اقدام بررسی شود و سپس با آگاهی کامل می توانند اقدام کنند.

آموزش زبان

داشتن تسلط لازم بر روی زبان در امر مهاجرت اهمیت بالایی دارد. توانایی برقراری ارتباط با کارفرما و همکاران در محیط کاری بسیار مهم است و به غیر از آن، قبل از مهاجرت و هنگام درخواست کار، ممکن است از طرف کارفرما نیاز به برقراری ارتباط و انجام مصاحبه باشد که در اینصورت داشتن تسلط لازم بر زبان قبل از اقدام امری بسیار ضروری است.

پیدا کردن شغل

متقاضی می تواند از طریق سایت های کاریابی یا آژانس های کاریابی رزومه خود را برای کار فرما ارسال کرده و یا با ویزای جستجوی کار به صورت مستقیم در اتریش شغل مورد نظر خود را پیدا کند.

ثبت نام و تأیید حرفه

پس از ثبت نام و ارسال مدارک در سایت های کاریابی، کارفرما رزومه را بررسی می کند و در صورت تایید برای متقاضی جاب آفر ارسال می شود.

معادل سازی مدرک کاری در اتریش

افرادی که در رشته های مراقبت های پزشکی مانند: پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و … تحصیل کرده اند قبل از شروع به کار باید ابتدا مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کرده و با قبولی در آزمون می توانند وارد بازار کار شوند.

درخواست ویزای کار در مهاجرت کاری به اتریش

افرادی که موفق شده اند از کارفرما جاب آفر دریافت کنند و یا امتیازات لازم را برای جاب سیکر و قرمز سفید قرمز دارند می توانند برای اخذ ویزای کار درخواست دهند. ویزای کاری بر اساس مدارک به متقاضی اعطا می شود.

تنظیم مسائل مالی و مسکن

از مدارک مهم در اخذ ویزای کار، داشتن تمکن مالی و محل اقامت مشخص است. متقاضی باید ثابت کند می تواند هزینه های زندگی خود را پرداخت کند و از قبل محل زندگی خود را مشخص کرده باشد.

ورود به اتریش و ترتیبات نهایی

پس از دریافت ویزا، امکان سفر به اتریش امکان پذیر است و متقاضی در مدت زمان تعیین شده می بایست کشور خود را ترک کرده و در مدت زمان مشخص در قرارداد کاری در محل کار خود حاضر شود.

مراحل استخدام در اتریش

کارفرما قبل از ارسال جاب آفر به نیروی غیر شهروند اروپایی می بایست اطمینان حاصل کند که شخصی اتریشی در این زمینه کاری مشخص واجد شرایط نیست و تنها می تواند از استخدام نیروی خارجی برای پر کردن شغل مورد نظر استفاده کند. در این صورت می تواند برای متقاضی دعوت نامه کاری ارسال کند.

شرایط امتیاز بندی برای اخذ ویزای کار اتریش

همانطور که گفته شد واجدین شرایط به جهت مهارجت کاری به اتریش از طریق کار و از راه های جاب سیکر و قرمز سفید قرمز نیاز به دریافت حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز را خواهند داشت. در ادامه میزان امتیازات بررسی می شوند:

نیروی کار بسیار ماهر جهت دریافت جاب سیکر و دریافت کارت قرمز سفید قرمز

مجموع امتیازات 100
حداقل نمره لازم 70
معیارهای امتیاز امتیاز
شایستگی و مهارت های خاص حداکثر 40
مدرک کارشناسی 20
مدرک تحصیلی در رشته علوم ریاضی، انفورماتیک، علوم طبیعی، تکنولوژی 30
مدرک کارشناسی ارشد و دکترا 40
میزان حقوق دریافتی در یک سال گذشته بین 50 تا 60 هزار یورو 20
میزان حقوقو دریافتی در یک سال گذشته بین 60 تا 70 هزار یورو 25
میزان حقوقو دریافتی در یک سال گذشته بالای 70 هزار یورو 30
ثبت اختراع 20
دریافت جوایز شناخته شده 20
سابقه کاری حداکثر 20
سابقه کاری به ازای هر سال 2
6 ماه ستبقه کار در اتریش 10
مهارت های زبانی حداکثر 10
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی سطح A1 5
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی سطح A2 10
شرایط سنی حداکثر 20
تا 35 سال 20
از 36 تا 40 سال 15
از 41 تا 45 سال 10
تحصیل در اتریش حداکثر 10
دیپلم 5
لیسانس و فوق لیسانس 10

امتیازات نیروی کار ماهر در شغل های دارای نیاز به نیروی کار

مجموع امتیازات 90
حداقل نمره لازم 55
معیارهای امتیاز امتیاز
شایستگی حداکثر 30
آموزش فنی حرفه ای در زمینه شغلی نیازمند نیرو 20
داشتن شرایط عمومی برای پذیرش دانشگاهی اتریش 25
تحصیل در اتریش حداقل 3 سال 30
سوابق کاری مرتبط با شغل درخواستی حداکثر 20
تجربه کاری به ازای هر سال 2
تجربه کاری در اتریش به ازای هر سال 4
مهارت های زبان آلمانی حداکثر 15
مدرک زبان آلمانی سطح A1 5
مدرک آلمانی سطح A2 10
مدرک آلمانی سطح B1 15
مهارت های زبان انگلیسی حداکثر 10
مدرک انگلیسی سطح A2 5
مدرک انگلیسی سطح B1 10
شرایط سنی حداکثر 15
تا 30 سال 15
از 31 تا 40 سال 10

قوانین استخدام در اتریش

قوانین-استخدام-در-اتریش

قوانین استخدام در اتریش ساختار مناسبی دارد و به راحتی قابل درک است. اتریش کشوری است که تعادل زندگی و کار خوبی دارد و کارکنان می توانند از تعطیلات عمومی و برنامه های تعطیلات سخاوت مندانه و گذراندن وقت با خانواده استفاده کنند.

دستمزد و حقوق در اتریش

در اتریش حداقل دستمزد ملی وجود ندارد. حداقل حقوق برای کارکنان در قرارداد های دسته جمعی مربوطه تعیین می شود یا میزان حقوق بر اساس قرارداد کار تعیین می شود. متوسط حقوق سالانه در اتریش تقریباً 48 هزار یورو است.

ساعات کاری در اتریش

ساعات-کاری-در-اتریش

ساعات کاری در اتریش به طور معمول از ساعت 9 صبح تا 17 است. البته کارمندان اغلب کار خود را زودتر شروع می کنند و تا ساعت 20 مشغول به کار هستند.

مرخصی با حقوق و بدون حقوق: کارگران می توانند 25 روز در سال مرخصی دریافت می کنند و پس از 25 سال سابقه کار می توانند 30روز در سال مرخصی دریافت کنند. علاوه بر روزهای مرخصی هر سال 13 روز تعطیلات رسمی در اتریش وجود دارد.

مرخصی بارداری در اتریش

کارمندان خانم می توانند در صورت تولد فرزند، مزایای قانونی زایمان را دریافت کنند و مرخصی با حقوق داشته باشند. این قانون به ملیت افراد بستگی ندارد و هر فرد که حتی 3 ماه در یک شرکت شاغل باشد می تواند از این مزایا استفاده کند.

اخراج از کار در اتریش

طبق قانون اتریش اخراج باید دلیل داشته باشد مثلاً بی توجهی مداوم به وظایف. اخراج از کار ممکن است به صورت شفاهی با کتبی باشد. کارمندان حرفه ای یا یقه سفید به مدت 6 هفته اخطار دریافت می کنند و کارمندان سطح پایین تر یا یقه آبی دو هفته اخطار دریافت می کنند.

قطع رابطه کاری اتریش

در صورتی که کارمندی بخواهد از کار خود استعفا دهد باید از قبل به کارفرمای خود اطلاع دهد. اطلاع به کارفرما بسته به مدت زمان اشتغال متفاوت است. کارمندانی که کمتر از دو سال کار کرده اند از شش هفته قبل، افرادی که بیش از دو سال کار کرده باشند باید از 2 ماه قبل، و کارمندانی که بالای 5 سال کار کرده اند باید سه ماه زودتر اطلاع دهند.

بازنشستگی

سن بازنشستگی طبق قانون کار در اتریش برای مردان 65 سال و برای زنان 60 سال است.

قوانین کار پاره وقت

کارمندانی که زیر 40 ساعت در هفته کار می کنند به طور رسمی کارمند پاره وقت هستند و مانند کارمندان تمام وقت از حمایت برخوردارند.

مدارک جهت کار در اتریش

مدارک مورد نیاز برای درخواست کار عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی
 • گواهی مهارت زبان
 • سوابق کاری
 • سن مناسب
 • فعالیت های تحقیقاتی
 • ثبت اختراع
 • وضعیت شرکت قبلی
 • موقعیت شغلی قبلی
 • اثبات صلاحیت های حرفه ای
 • جاب آفر

مدارک لازم ویزای کار در اتریش

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • قرارداد استخدام
 • اثبات محل اقامت
 • بیمه سلامت مسافرتی
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورت
 • مدارک شناسایی مانند شناسنامه

زبان مورد نیاز برای مهاجرت کاری به اتریش

متقاضیان جهت کار در اتریش نیاز به ارائه مهرات زبان دارند. قبل از اقدام می بایست مهارت های زبانی خود را تقویت کنند و برای ارائه مدرک مناسب آمادگی داشته باشند.

نیروی کار بسیار ماهر جهت دریافت جاب سیکر و دریافت کارت قرمز سفید قرمز:

مهارت های زبانی حداکثر 10
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی سطح A1 5
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی سطح A2 10

امتیازات نیروی کار ماهر در شغل های دارای نیاز به نیروی کار

مهارت های زبان آلمانی حداکثر 15
مدرک زبان آلمانی سطح A1 5
مدرک آلمانی سطح A2 10
مدرک آلمانی سطح B1 15
مهارت های زبان انگلیسی حداکثر 10
مدرک انگلیسی سطح A2 5
مدرک انگلیسی سطح B1 10

مالیات کار در اتریش

مالیات بر درآمد در اتریش بر اساس میزان درآمد مشخص می شود:

 • میزان درآمد تا 12465 یورو 0%
 • میزان درآمد از 15465 یورو تا 20397 یورو 20%
 • میزان درآمد از 20397 یورو تا 34192 یورو 30%
 • میزان درآمد از 34192 یورو تا 66178 یورو 40%
 • میزان درآمد از 66178 یورو تا 99266 یورو 48%
 • میزان درآمد از 99266 یورو تا 1 میلیون یورو 50%
 • میزان درآمد بیش از 1 میلیون یورو 55%

حق بیمه اجتماعی برای کار در اتریش

کشور اتریش یک سیستم تامین اجنماعی سطح بالا برای مهاجرین ارائه می دهد. وزارت کار، امور اجتماعی و حفاظت فدرال بر این سیستم نظارت دارد و از همه افرادی که با درآمد 62640 یورو در سال یا 5220یورو در ماه مشغول به کار هستند، حمایت می کند. تامین اجتماعی در اتریش در حوزه های زیر هزینه ها را پوشش می دهد:

 • بیکاری
 • سلامتی
 • حقوق بازنشستگی
 • تحصیلات
 • مزایای پدر، مادری
 • مزایای ناتوانی مانند حادثه کاری

مزایای مهاجرت کاری به اتریش

مزایای-مهاجرت-کاری-به-اتریش

 • ساعات کاری انعطاف پذیر
 • تامین هزینه حمل و نقل یا بلیط وسایل نقلیه
 • مراقبت از کودک: اغلب شرکت های بزرگ مهد کودک دارند و کارمندان می توانند فرزندان خود را در مهدکودک محل کار خود ثبت نام کنند
 • وعده غذایی برای کارکنان
 • بسیاری از شرکت ها به سلامت کارمندان خود اهمیت بالایی می دهند و ماساژ های رایگان و مقرون به صرفه برای کارمندان دارند
 • امکان تحصیل: کارمندانی که تمایل به ادامه تحصیل دارند می توانند با دریافت کمک هزینه در دوره های آموزشی شرکت کنند
 • رویداد های شرکت: شرکت ها با برگزاری مهمانی کریسمس، گردهمایی تابستان و جشن های سالگرد باعث می شوند بین بخش های شرکت های بزرگ همبستگی ترویج یابد.
 • کوپن، تخفیف یا کاهش هزینه: شرکت هایی که دارای شوراهای کاری هستند مزایای بی شماری در زمینه خرید یا استفاده از خدمات مانند تخفیف یا کوپن خرید ارائه می دهند.

مشاغل پرطرفدار و میزان درآمد آن‌ها در اتریش

جهت مهاجرت کاری به اتریش باید مشاغل مورد تقاضای اتریش را بررسی کرد و شرایط و شانس متقاضی برای مهاجرت باید بررسی شود. در ادامه 10 شغل برتر در اتریش معرفی می شوند:

 • کارمندان گردشگری: کشور اتریش یکی از کشورهای مورد توجه در بخش گردشگری است و میانگین درآمد یک کارمند گردشگری 32603 یورو است.
 • سرآشپزک اتریش یک کشور خدمات محور است و سرآشپزی یکی از مشاغل پر تقاضا در اتریش است. میانگین دستمزد سرآشپز در اتریش 2450 یورو در ماه است.
 • مهندسین نرم افزار: مهندسی نرم افزار یکی از مشاغل پر تقاضا در سرتاسر جهان است و همچنین از مشاغل پر درآمد در اتریش است. متوسط حقوق مهندس نرم افزار در اتریش 50246 یورور است.
 • مهندسین: اتریش و آلمان از مقاصد عالی برای مهندسان در تولیدات صنعتی مکانیک، مدیریت خودرو و … هستند. مهندسان در اتریش می توانند میانگین درآمد 59793 یورو در سال داشته باشند.
 • پزشکان: مراقبت های بهداشتی از پرتقاضا ترین مشاغل و همچنین پر درآمد ترین مشاغل در اتریش هستند. پزشکان در اتریش می توانند دستمزدی بین 60 هزار یورو تا 130 هزار یورو در سال داشته باشند.
 • مدیران بازاریابی: اتریش از کشورهایی است که به عنوان یکی از مقاصد تجاری شناخته می شود و حوزه های کاری مانند کسب و کار تجاری، تجارت الکترونیک، رسانه و تبلیغات است. مدیران بازاریابی در اتریش به صورت متوسط می توانند حقوق 59723 یورو در سال داشته باشند.
 • تبلیغات و روابط عمومی: فرصت های شغلی که در تبلیغات و روابط عمومی هستند مانند رسانه ها و فرهنگ هستند که شامل کارمندان از طراحان وب تا مدیران رسانه های اجتماعی و .. می توانند انتظار دستمزد 78984 یورو در سال را داشته باشند.
 • پرستاران: مراقبت های بهداشتی از مشاغل پر درآمد در اتریش هستند و رشته پرستاری بعد از پزشکی از مشاغل پر تقاضا در اتریش است و میانگین حقوق بین 45817 یورو تا 80 هزار یور در سال خواهند داشت.
 • تکنسین ها: فرصت های شغلی برای تکنسین ها در اتریش بسیار قابل توجه است و میانگین دستمزد 56047 یورو در سال خواهند داشت.
 • دستیار اداری: کار در ادارات از مشاغل مهم در اتریش برای مهاجران است و همچنین فرصت های شغلی خالی در هر سازمان برای متقاضیان وجود دارد. دستیاران اداری می بایست به زبان آلمانی تسلط داشته ساشند و میانگین درآمد 35000 یورو در سال خواهند داشت.

تاثیر تجربه کار بر درآمد در اتریش

حقوق و دستمزد در درجه اول با سطح تجربه افراد ارتباط مستقیم دارد. سطوح بالای تجربه کاری منجر به دریافت دستمزد بالا می شود.

تاثیر سطح تحصیلات بر درآمد در اتریش

تاثیر تحصیلات بر میزان حقوق بسته به زمینه شغلی و مکانی به مکان دیگر متفاوت است. مطالعه ای بر رو میزان درآمد متخصصان مخلف با سطوح تحصیلی متفاوت دانشگاهی در موقعیت کاری مشابه در صنایع مختلف انجام شد.
طبق آن افراد دارای مدرک دیپلم به طور متوسط 17 درصد بیشتر از افرادی که مدرک دبیرستانی دارند درآمد داشته اند. درآمد مدرک لیسانس 24 درصد بیشتر از مدرک دیپلم، درآمد مدرک کارشناسی ارشد 29 درصد بیشتر از مدرک لیسانس و مدرک دکترا 23 درصد بیشتر از کارشناسی ارشد بود.

هزینه مهاجرت کاری به اتریش

هزینه-مهاجرت-کاری-به-اتریش

 • هزینه ویزای معمولی حدود 150 یورو است. البته هزینه ویزا ممکن است بسته به مدت زمان ویزا متفاوت باشد.
 • هزینه برای بررسی پرونده ویزای جستجوی کار 160 یورو
 • هزینه کارت قرمز سفید قرمز و مجوز کار 180 یورو

هزینه زندگی در اتریش

هزینه خورد و خوراک در اتریش

در جدول زیر می توانید ریز هزینه های خورد و خوراک در اتریش را مشاهده نمایید:

خورد و خوراک
موضوع هزینه یورو
غذا در رستوران ارزان 15.00
آب معدنی (1.5 لیتر) 0.64
شیر 1.38
برنج (1 کیلوگرم) 2.15
تخم مرغ (12 عدد) 3.86
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 12.38
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 18.32
سیب (1 کیلوگرم) 2.39
پرتغال(1 کیلوگرم) 2.49
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 3.91
پیاز (1 کیلوگرم) 1.56
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.75

هزینه حمل و نقل در اتریش

در جدول زیر می توانید ریز هزینه های حمل و نقل در اتریش را مشاهده نمایید:

حمل و نقل
موضوع هزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری 2.40
تاکسی (1 کیلومتر) 4.00
بنزین (1 لیتر) 1.64

هزینه اجاره ماهانه ملک در اتریش

در جدول زیر می توانید ریز هزینه های اجاره ماهانه ملک در اتریش را مشاهده نمایید:

اجاره ماهانه ملک
موضوع هزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 834.65
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 674.06
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1483.27
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1182.17

هزینه خرید آپارتمان در اتریش

در جدول زیر می توانید ریز هزینه های خرید آپارتمان در اتریش را مشاهده نمایید:

خرید آپارتمان
موضوع هزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 6173.40
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر 4421.22

مهاجرت کاری به اتریش با مدرک فنی

متقاضیان جهت برای بالا بردن شانس خود در یافتن شغل در اتریش می توانند از طریق گذراندن دوره های فنی و حرفه ای مهارت های مورد نیاز را کسب کنند. شرکت در دوره هایی که در اتریش از مشاغل مورد نیاز است در کمترین زمان به همراه داشتن سایر شرایط، به شانس متقاضی در یافتن شغل کمک می کند.

شیوه کاریابی در اتریش

همانطور که گفته شد متقاضیان مهاجرت کاری در اتریش از طریق جاب سیکر و جاب آفر می توانند برای کار به اتریش اقدام کنند. متقاضی برای یافتن کار از طریق جاب سیکر پس از دریافت ویزای 6 ماهه می بایست در مدت زمان مشخص، با در دست داشتن رزومه خود به دنبال کار باشد و به شرکت های مختلف درخواست کار دهد.
برای دریافت جاب آفر امکان ارتباط با کارفرما و درخواست کار از طرق زیر امکان پذیر است:

 • سایت های کاریابی
 • رسانه های اجتماعی
 • لینکدین
 • آژانس های کاریابی

دوره‌های کارآموزی در اتریش

دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که در اتریش تصیل کرده اند گزینه هایی برای گذراندن دوره کارآموزی در اتریش خواهند داشت. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای دوره های کارآموزی در اتریش به ویزا نیاز دارند. شرایط لازم برای  دوره کارآموزی:

 • این ویزا شامل ویزای شغلی سودمند برای اقامت تا شش ماه یا اجازه اقامت طولانی در موارد خاص مانند اشتغال در شغل های سودمند می شود.
 • تمکن مالی: کارآموزان غیر اتحادیه اروپا باید سرمایه لازم جهت اقامت خود در اتریش را داشته باشند.
 • آشنایی با قوانین کار در اتریش از جمله حقوق و مسئولیت های استخدام محلی بسیار مهم است.

خوداشتغالی و فریلنسری در اتریش

خوداشتغالی در اتریش می تواند یک گزینه عالی باشد اما مراحل و کارهای اداری زیادی را شامل می شود. اگر متقاضی شرایط لازم را داشته باشد به راحتی می تواند در اتریش به خود اشتغال یا فریلنسر تبدیل شود.
برای کار در اتریش باید اقامت اتریش را داشته باشید این موضوع برای افراد با مشاغل آزاد و فریلنسر ها نیز صدق می کند. به همین دلیل فریلنسر بودن می تواند برای یک شهروند غیر اتحادیه اروپا کمی مشکل باشد.

افراد خود اشتغال یا فریلنسر قبل از اقدام می بایست مطمئن شوند که ویزای کار یا حقوقو اقامت در اتریش را دارند  که برای یک فریلنسر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا انجام این کار غیر ممکن است. در صورتی که قبلاً موفق به دریافت ویزای اتریش شده باشید و در اتریش اقامت داشته باشید می توانید بررسی کنید که آیا به عنوان فریلنسر می توانید کار کنید یا خیر.
برای راه اندازی کسب و کار و خوداشتغالی در اتریش تنها راهی که می توانید انجام دهید دریافت کارت قرمز سفید قرمز و حداقل انتقال سرمایه 100 هزار یورو است.  کسب و کار باید در اتریش ایجاد شغل کند و فناوری جدیدی را وارد کشور اتریش کند.

ساعات کاری در اتریش

میانگین ساعات کاری یک هفته در اتریش 35.5 ساعت است. طبق قوانین کار در اتریش میزان ساعات کاری در هفته نمی تواند بیشتر از 60 ساعت یا بیشتر از 12 ساعت در روز باشد. ساعت کاری در یک روز از 9صبح تا 17 می باشد.

شرایط ویزای همراه برای مهاجرت کاری به اتریش

افرادی که موفق می شوند از طریق کار به اتریش مهاجرت کنند و اقامت کاری دریافت کنند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود درخواست اقامت دهند. درخواست اقامت همراه با مدارک برای سفارت اتریش ارسال می شود و در صورت صحت مدارک، نتیجه نهایی و ویزای همراه صادر می شود.
همسر متقاضی نیز اجازه کار خواهد داشت و فرزندان می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

کار در اتریش و رسیدن به اقامت دائم این کشور

جهت درخواست اقامت دائم اتریش باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در 5 سال گذشته بدون وقفه در اتریش به صورت قانونی کار و زندگی کرده باشید
 • از نظر مالی خود کفا بوده و درآمد داشته باشید
 • در 5 سال اقامت خود بیمه درمانی داشته باشید
 • در مدت زمان اقامت خود محلی برای اقامت داشته باید و محل اقامت خود را در دولت به ثبت رسانده باشید
 • تعهدی علیه امنیت یا نظم عمومی اتریش نباشید
 • مهارت زبان آلمانی در سطح B1 الزامی است

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
شرایط اخذ اقامت اتریش

اقامت اتریش

اقامت اتریش از راه های مختلفی همچون تحصیل، کار، سرمایه گذاری و روش های مبتنی بر سرمایه، ازدواج، تولد، پناهندگی امکان پذیر است. متقاضیان برای

ویزای شینگن یا ویزای اروپا

ویزای شینگین (ویزای اروپا)

شرایط اخذ ویزای اروپا (ویزای شینگن) افرادی که قصد دارند وارد یکی از کشورهای اروپایی شوند می بایست برای ورود به اروپا ویزا دریافت کنند.

سرمایه گذاری در پرتغال

سرمایه گذاری در پرتغال

در حال حاضر پرتغال یکی از پویاترین اکوسیستم های سرمایه گذاری در اروپا را دارد. سرمایه گذاری های انجام شده در دهه گذشته در منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *