مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه در بین ایرانیان به دلیل شباهت های فرهنگی و اقلیمی از محبوبیت زیادی برخوردار است و ایرانیان زیادی به دلیل همسایگی با کشور ترکیه، علاقه مند به مهاجرت به ترکیه هستند و عوامل مهم دیگر اقامت در ترکیه در بین ایرانیان خریداری ملک و سرمایه گذاری از طریق خرید مستغلات، توسط سرمایه گذاران می باشد.
ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در میان اروپا و آسیا قرار دارد و با توجه به اینکه در مسیر خاورمیانه به اروپا است. ترکیه با درگیری های آشکاری که در همسایگانش مانند عراق، ایران و سوریه وجود دارد، تبدیل به یکی از میزبان های مهاجرین در جهان شده است. دلایل و راه های مختلفی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد، اگر تصمیم دارید برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنید، می بایست در مورد کشور مقصد اطلاعات دقیق داشته باشید و تمامی جنبه های مهاجرت به ترکیه را بررسی کنید.

مهاجرت به ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه بسته به هدف مهاجرتی که متقاضی دارد متفاوت است. به اضافه شرایط مخصوص برای هر روش، شرایطی کلی و عمومی برای مهاجرت وجود دارد که در همه راه ها یکسان است. از مهم ترین شرایط عمومی که می توان نام برد، داشتن تمکن مالی است. تمکن مالی عبارت است از اثبات دارایی به صورتی که متقاضی بتواند هزینه های زندگی خود را در مدت زمان اقامت تامین کند. دیگر شرایط عمومی مهاجرت به ترکیه:

 • تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی

روش‌ها و راه های مهاجرت به ترکیه

بسیاری از اتباع خارجی برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا دارند. برای اقامت بیش از 90 روز در ترکیه باید برای دریافت اجازه اقامت طولانی، قبل از سفر خود اقدام کنید. در صورتی که در ترکیه حضور دارید و قصد دارید برای بیشتر از 90 روز اجازه اقامت دریافت کنید نیز می توانید به دولت محلی درخواست دهید.

راه های مهاجرت به ترکیه از طرق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی امکان پذیر است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

مهاجرت به ترکیه از طریق آرایشگری

آرایشگری

مشاغل مورد نیاز ترکیه برای مهاجرت کاری

مشاغل مورد نیاز

فهرست مطالب

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت-به-ترکیه-از-طریق-کار

بسیاری از ایرانیان بدلیل نزدیکی ترکیه به اروپا و صنعت توریسم ترکیه، علاقه زیادی به مهاجرت به ترکیه دارند و بعضی نیز علاقه به ایجاد کسب و کار و راه اندازی شغل در ترکیه دارند.

یکی از روش های متداول برای مهاجرت با کار به ترکیه، به واسطه یک کارفرمای ترک می باشد که در صورت تأیید دولت ترکیه فرد مهاجر می تواند اجازه کار و اقامت در ترکیه را دریافت نماید.

اغلب مهاجرین در مشاغلی مانند مسئول خدمات مشتریان، آموزش زبان های خارجی، نگهداری از کودکان و سالمندان، کارشناس فروش صادرات و واردات مشغول به کار شده و اقامت ترکیه را اخذ می نمایند.

از سوی دیگر در مناطق مدیترانه ای ترکیه، به ویژه در هتل ها و شرکت ها مسافرتی، مشاغل فصلی وجود دارد که نیاز به منابع انسانی خارجی دارد که پس از یک دوره آموزشی کوتاه، این امکان را برای مهاجرانی که اقامت ترکیه از طریق کار دارند فراهم می سازد که با استفاده از زبان مادری خود راهنمای تور شوند.
مشاغل فصلی نیز در اقامتگاه های تفرحی و هتل ها فرصت های شغلی فراوانی را برای مهاجران کار فراهم کرده است.

بهترین شغل برای مهاجرت به ترکیه، کار در شرکت های بین المللی است که در زمینه هایی مانند مدیریت، بازاریابی، فروش، اطلاعات فنی و ترجمه تخصص دارند.
اگر بعنوان یک متخصص می خواهید اقامت در ترکیه را اخذ نمایید می توانید از طریق سایت های معتبری مانند لینکدین، در شرکت های معتبر بین المللی که اکثرا در استانبول مستقر هستند، درخواست کار دهید.

 • برای اقامت در کشور ترکیه بهترین مشاغل برای مهاجران به شرح زیر می باشد.
 • مدیر فناوری اطلاعات با متوسط حقوق 3242 دلار در ماه.
 • مهندس نرم افزار با متوسط حقوق 3024 دلار در ماه.
 • مدیر مالی با حداقل حقوق 6660 دلار در ماه.
 • برای مهاجرت به کشور ترکیه با شغل آرایشگری، شما باید یک پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای معتبر ترک و یا یک شرکت معتبر داشته باشید، همچنین باید یک قرارداد کاری معتبر ارائه دهید که به واسطه آن اقامت ترکیه را دریافت کنید.

ویزای همراه متقاضیان کار در ترکیه

افرادی که برای مهاجرت اقدام می کنند قصد دارند همراه خانواده خود اقامت دریافت کنند. در ترکیه نیز افرادی که موفق به دریافت اقامت شده اند می توانند در طول اقامت خود برای افراد خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود درخواست اقامت دهند. اقامت اعضای خانواده تا مدت زمان اقامت نفر اصلی اعتبار دارد و فرزندان می توانند در ترکیه در مدارس دولتی تحصیل کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه

روش های مختلفی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در حساب ها بانکی ترکیه، سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و ایجاد شغل است که در ادامه شرایط آن ها را توضیح خواهیم داد.

ایجاد شغل

ایجاد شغل برای حداقل 50 نفر شهروند ترک، به تایید وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی امکان اقامت را برای سرمایه گذار دارد. البته به شرط تداوم و کار تمام وقت کارکنان، که در 6 ماه گذشته در نظر گرفته می شود.

سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی در ترکیه

متقاضیان با سپرده گذاری حداقل 500000 دلار در هر بانکی که در ترکیه فعالیت می کند به شرط عدم برداشت مبلغ از حساب خود می توانند اقامت 3 ساله ترکیه را به دست آورند. پس از افتتاح حساب در بانک های فعال ترکیه امکان درخواست اقامت وجود دارد. دارندگان حساب می توانند از حساب خود مبلغی را برداشت کنند و در این صورت روند شهروندی را متوقف و لغو کنند.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

برای واجد شرایط بودن در سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه می بایست حداقل 500000 دلار در اوراق قرضه سرمایه گذاری کنید. پس از دریافت گواهی انطباق، درخواست برای اقامت امکان پذیر است.

سرمایه گذاری سرمایه ثابت

حداقل سرمایه گذاری ثابت به صورت زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات تولید کالا و خدمات، سهام شرکت به مبلغ حداقل 500000 دلار یا معادل آن ارز خارجی با لیر ترکیه به تایید وزرات صنعت و فناوری است.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه به دو صورت است که با توجه به شرایط متقاضی متفاوت است.

 • خرید ملک به حداقل ارزش 400000 دلار با محدودیت سند مالکیت در فروش آن به مدت سه سال امکان دریافت تابعیت را برای متقاضیان فراهم می کند.
 • خرید ملک در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول حداقل با 75 هزار دلار و در شهرهای کوچک مانند آنالیا حداقل 50 هزار دلار برای دریافت اقامت که امکان تمدید سالانه آن وجود دارد امکان پذیر است.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت-به-ترکیه-از-طریق-تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل گزینه مناسبی برای جوانانی است که به دنبال تحصیلات بین المللی هستند. با اینکه هزینه تحصیلی در ترکیه پایین است ولی کیفیت تحصیلی در آن بالا می باشد.
برخی از دانشگاه های بین المللی ترکیه از مزایای بورسیه تحصیلی برخوردارند و این بورسیه ها نه تنها هزینه های تحصیل بلکه هزینه های اقامت، بیمه و سفر را هم پوشش می دهند. زبان دانشگاه های ترکیه انگلیسی می باشد و شما نیازی به تحصیل به زبان ترکی ندارید. مدرک اعطائی دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان قابل پذیرش می باشند.

مهاجرت به کشور ترکیه برای تحصیل، تصمیمی مناسب برای دانشجویانی می باشد که می خواهند با کمترین هزینه از سیستم تحصیلات بین المللی بهره مند شوند. در این مقاله به برخی از رشته ها و دانشگاه های بین المللی ترکیه اشاره شده است.

بهترین رشته های تحصیلی شناخته شده در دانشگاه های بین المللی ترکیه عبارتند از:

 • اقامت ترکیه برای تحصیل در رشته معماری.
 • مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای تحصیل در رشته مالی.
 • اقامت تحصیلی در ترکیه جهت شرکت در رشته دندانپزشکی.
 • مهاجرت به ترکیه برای تحصیل در رشته حقوق.
 • اقامت در ترکیه برای دوره های روانشناسی.
 • مهاجرت به کشور ترکیه برای تحصیل در رشته .MBA
 • اقامت ترکیه برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات.
 • مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای شرکت در دوره های مهندسی.
 • اقامت در کشور ترکیه جهت شرکت در کلاس های بین المللی زبان انگلیسی.
 • مهاجرت به ترکیه برای تحصیل در رشته اقتصاد.
 • اسامی برخی از برترین دانشگاه های بین المللی ترکیه
دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکار پایتخت ترکیه قرار دارد. زبان آموزشی این دانشگاه بین المللی انگلیسی بوده و سیستم آموزشی آن بر مبنای مراکز آموزش عالی آمریکا می باشد.
دانشگاه بوغازیچیدانشگاه بوغازیچی اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از آمریکا تأسیس شده است و در استانبول نزدیک به تنگه بسفر قرار دارد. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می باشد و ارتباط مستقیمی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.
دانشگاه کوچاین دانشگاه در استانبول قرار دارد و از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه، با 22 دوره کارشناسی، 32 دوره کارشناسی ارشد و 18 دوره دکترا، آموزش هایی در سطح جهانی ارائه می دهد.
دانشگاه بیلکنتاز اولین موسسه های غیرانتفاعی ترکیه است که دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در ترکیه می باشد. از خصوصیات برجسته این دانشگاه تمرکز بر روی تحقیقات می باشد و زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می باشد.
دانشگاه سابانچیاین دانشگاه در استانبول واقع شده است و علاوه بر مهندسی و علوم طبیعی شامل دانشکده هنر و علوم اجتماعی نیز می باشد، این دانشگاه طیف گسترده ای از رشته ها را در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان خود ارائه می دهد. بزرگترین مزیت این دانشگاه امکان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد.

تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه

افرادی که حداقل 18 سال سن داشته و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه درخواست دهند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف و بسته به رشته و نوع دانشگاه متفاوت است. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً 4 سال است و شرایط مدرک زبان لازم برای تحصیل بسته به دانشگاه متفاوت است و معمولاً متقاضیان می بایست مدرک آیلتس 5.5 تا 6.5 داشته باشند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل کارشناسی ارشد

به طور معمول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است البته بسته به رشته و دانشگاه مدت زمان تحصیل متفاوت است. نمره آیلتس برای اخذ پذیرش بین 6 تا 6.5 است و ممکن است بعضی از دانشگاه ها با دانشجویان مصاحبه نیز داشته باشند. برای درخواست پذیرش به مدارک تحصیلی قبلی نیز نیاز است.

تحصیل دکترا در ترکیه

در طول مدت زمان تحصیل، دانشجویان تحقیقات مستقلی را تحت حمایت دانشگاه انجام می دهند. دوره تحصیل در مقطع دکتری ممکن است سه یا چهار سال طول بکشد البته ممکن است برای بعضی از رشته ها این مدت، بیشتر باشد. نمره زبان مورد نیاز آیلتس 6.5 تا 7 است و دانشجویان به داشتن سوپروایزر نیاز دارند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

TUBİTAK

این بورسیه توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. متقاضیان باید 30 سال کمتر داشته و مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و کمتر از 35 سال برای دانشجویان مقطع دکتری است.

بورسیه های شایستگی

برای دانشجویانی که پیشینه علمی قوی هستند می توانند از برخی دانشگاه ها  و بنیاد های دولتی در ترکیه ارائه می شود. این بورسیه شامل شهریه، هزینه مسکن خوابگاه و کمک هزینه 10 ماهه برای پوشش هزینه های زندگی می باشد.
دانشگاه های استانبول کمک هزینه و بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی ندارند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاههای ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته تحصیل در دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت است. در دانشگاه های خصوصی  معمولاً بین500 دلار تا 20000 دلار سالانه متغیر است و شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی از 240 دلار تا 1500 دلار متغیر است.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

مهاجرت-به-ترکیه-از-طریق-خرید-ملک

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه با خرید ملک می باشد و حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای خرید ملک 400000 دلار الی 500000 دلار می باشد. اگر خواهان مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک می باشید، استانبول یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در املاک می باشد.

برای مهاجرت به ترکیه شما می توانید ملک در حال ساختی را پیش خرید نمایید همچنین می توانید مبلغ آن را به صورت قسطی پرداخت نمایید ولی از این طریق دیگر قادر به دریافت وام نیستید.

پس از خرید ملک در ترکیه انتقال ملک در ادارات ثبت ملک انجام می شود و شما باید دو نوع سند امضا کنید: سند مالکیت و سند زمین که در هر دو طریق باید اقامت کشور ترکیه را داشته باشید، بنابراین بهتر است برای خرید ملک با مشاورین و متخصصین در این زمینه مشورت نمایید تا دچار مشکل نشوید.

قبل از خرید ملک بهتر است به کمک مشاوران آگاه، مکان، محله و محیط ملکی که می خرید را بررسی کنید، سپس در مورد قیمت و شرایط خرید مذاکرات را انجام دهید، سپس با وکالتنامه یک وکیل خرید خود را ثبت نمایید و در نهایت در TAPU ترکیه سند مالکیت خود را به ثبت برسانید.

برای خرید خانه در کنار دریای مدیترانه به پول زیادی نیاز ندارید. در ترکیه املاک مقرون به صرفه زیادی وجود دارد، فقط کافی است قبل از انجام هر اقدامی با وکلای خود در این زمینه مشورت نمایید.

برای اخذ اقامت در ترکیه باید 54860 لیر پرداخت نمایید و در صورتی که اقامت شما برای کار و تحصیل نباشد می بایستی، حداقل 500000 دلار یا معادل آن لیر به حساب بانکی خود در ترکیه واریز نمایید، تا بتوانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید.

برای مهاجرت به ترکیه شما باید حداقل مبلغ 400000 تا 500000 لیر پول داشته باشید.

اقامت در کشور ترکیه و اجاره خانه از مهم ترین دغدغه های مهاجرین می باشد. در مناطق دریای اژه و مدیترانه، حداقل باید بین 2000 الی 10000 لیر (230 دلار الی 1000دلار) برای اجاره یک خانه متوسط دو خوابه در ماه بپردازید. این مبلغ در تکسیم یا سایر مناطق مرکزی استانبول به 4000 لیر (465 دلار) نیز می رسد.

هزینه های هفتگی مواد غذایی و آشپزخانه به طور نرمال در هفته 475 لیر (55 دلار) می باشد که البته فست فود مقرون به صرفه تر است.

هزینه حمل و نقل در شهرهای بزرگی چون استانبول بالا می باشد. (دارندگان وسایل نقلیه، باید سالانه چیزی در حدود 5000 لیر (578 دلار) برای نگهداری، بیمه و هزینه وسایل نقلیه خود صرف نمایند.) برای حمل و نقل عمومی شما می توانید با خرید کارت آبی به مبلغ 31 دلار در ماه از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده نمایید.

کسب اقامت ترکیه با سرمایه گذاری به دلیل اقتصاد رو به رشد، افزایش ارزش ارزهای خارجی، نقطه جغرافیایی خوب و معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی، گزینه ای جذاب برای سرمایه گذاران می باشد. شما می توانند اقامت ترکیه را با خرید دو یا چند ملک به ارزش 400000 الی 500000 دلار اخذ نمایند.

مهاجرت از طریق ازدواج به ترکیه

از روش هایی که برای مهاجرت به مهاجرت وجود دارد ازدواج با یک شهروند ترکیه است. طبق قوانین ترکیه در صورتی که فرد خارجی با فردی با تابعیت ترکیه ازدواج کند می تواند پس از سه تا پنج سال برای اقامت و تابعیت به اداره مهاجرت ترکیه درخواست دهد. البته مدت زمان اعطای شهروندی یا تابعیت ممکن است بسته به صلاح دید سفارت ترکیه متفاوت باشد. در نظر داشته باشید فردی که تابعیت ترکیه را دارد نباید از طریق پناهندگی تابعیت را دریافت کرده باشد. مدارک لازم برای تابعیت ترکیه از طریق ازدواج:

 • اصل شناسنامه
 • چهار قطعه عکس
 • اخذ گواهی تجرد ( در صورت ازدواج قبلی باید 300 روز از طلاق گذشته باشد)
 • اجازه پدر برای متقاضیان زیر 18 سال
 • فرم معاینه اولیه
 • گواهی ازدواج
 • اجازه اقامت معتبر
 • دریافت هزینه خدمات درخواستی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

ترکیه در حال حاضر میزبان تعداد بی شماری پناهنده از کشور همسایه خود سوریه و ملیت های دیگر که بیشتر آن ها از کشور های عراق، ایران و افغانستان و … می باشد. پناهنده فردی است که جانش در کشور خود به دلایل مختلفی مانند تغییر دین، نژاد، عقاید سیاسی، اقتصادی و … در خطر است و مجبور به ترک کشور خود است. کشورهایی که پیمان ژنو را امضا کرده اند می بایست از پناهندگان حمایت کنند. پناهندگی از راه های پر خطر برای مهاجرت است و به افرادی که خطری آن ها را تهدید نمی کند پیشنهاد نمی شود.

قوانین مهاجرت به ترکیه

قوانین مهاجرت به ترکیه نیز مانند سایر کشورها بسته به روش مهاجرتی متفاوت است. البته باید در نظر داشت که قوانین مهاجرتی دائم در حال تغییر هستند و برای اطلاع دقیق از آن می بایست اطلاعات به روز داشت که می توان از طریق وکیل معتبر و یا اداره مهاجرت ترکیه این اطلاعات را کسب کرد. از جمله قوانین مهم برای مهاجرت به ترکیه داشتن پاسپورت معتبر و تمکن مالی است. برای مهاجرت تحصیلی داشتن پذیرش تحصیلی و برای مهاجرت کاری داشتن جاب آفر الزامی است.

ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه

ارزان ترین راه برای مهاجرت به ترکیه، اخذ اقامت برای شهرهای، سانلیورفا، قیصری، مرسین، اسکندرون و هاتای که زندگی در آنها ارزان می باشند هستند، اما از معایب آنها دوری این شهرها از پایتخت می باشد.

راحت ترین روش مهاجرت به ترکیه

راه مهاجرتی بسته به شرایط متقاضی متفاوت است، ممکن راهی برای یک فرد مناسب باشد و برای فرد دیگری با شرایط متفاوت، مناسب نباشد. اگر دارایی لازم را داشته باشید، یکی از ساده ترین و مطمئن ترین راه های مهاجرت به ترکیه خرید ملک است.

مراحل مهاجرت به ترکیه

مراحل مهاجرت به ترکیه متفاوت است. به صورت کلی برای مهاجرت به ترکیه می بایست طبق مراحل زیر قدم بردارید:

 • ابتدا باید هدف مهاجرتی و مسیر مهاجرتی مشخص شود
 • مدارک لازم بسته به راه مهاجرتی باید شناسایی و تنظیم شوند
 • با توجه به راه مهاجرتی، می بایست برای ورود به ترکیه اجازه ورود یا ویزا درخواست دهید
 • پس از درخواست ویزا می بایست برای جواب افسر ویزا منتظر بمانید

مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه

 • پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه سلامت
 • تمکن مالی
 • میزان درآمد
 • محل اقامت مشخص در ترکیه
 • برنامه و هدف مشخص از سفر
 • رسید پرداخت هزینه های بررسی پرونده
 • مدارک تحصیلی و نامه پذیرش در صورت مهاجرت تحصیلی
 • رزومه و جاب آفر در صورت مهاجرت کاری
 • چند قطعه از عکس متقاضی

شهرهای مهاجر پذیر ترکیه

استانبول، ازمیر، آنکارا و آنتالیا اغلب به عنوان شهرهایی برای اقامت توسط مهاجرین در ترکیه انتخاب می شوند. تفاوت هایی در سبک زندگی در مناطق مختلف در ترکیه وجود دارد. آنتالیا پایتخت توریستی سواحل مدیترانه ای است و آنکارا یکی از شهر های بزرگ ترکیه است که دارای امکانات مهم دولتی است. افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می بایست تفاوت های شهر های مختلف ترکیه را در نظر داشته باشند و سپس برای انتخاب محل زندگی خود تصمیم بگیرند.

هزینه مهاجرت به ترکیه

هزینه های مهاجرت همیشه یکی از سوالات پر تکرار در خصوصو مهاجرت است و متقاضیان تمایل دارند در مورد هزینه ها اطلاعات داشته باشند. هزینه ها بسته به راه مهاجرتی و تعداد افراد خانواده متفاوت است در ادامه به هزینه های مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت.

نوع مهاجرتهزینه لازم
تحصیلی تحصیل به زبان ترکی 240 تا 750 دلار- تحصیل به زبان انگلیسی 600 تا 1500 دلار
کاری 1000 دلار هزینه درخواست
خرید ملکحداقل پس انداز بانکی 500  دلار برای آنتالیا، 1000 دلار باقی مناطق در ترکیه
سایر هزینه های مهاجرت به کشور ترکیه
 

اقتصادی

350 دلار

طلایی

450 دلار

VIP

750 دلار

شامل این خدماتشامل این خدماتشامل این خدمات
هزینه خدمات100 دلار100 دلار100 دلار
بیمه نام سلامت (18-50 سال)100 دلار100 دلار100 دلار
هزینه اجازه اقامت70 دلار70 دلار70 دلار
هزینه کارت شناسایی اقامت30 دلار30 دلار30 دلار
ترجمه رسمی اسناد و سوگند نامه50 دلار50 دلار50 دلار
هزینه انتقال 100 دلار100 دلار
وکالتنامه حقوقی  300 دلار

هزینه های زندگی در ترکیه

خورد و خوراک
موضوعهزینه یورو
غذا در رستوران ارزان5.71
آب معدنی (1.5 لیتر)0.23
شیر0.75
برنج (1 کیلوگرم)1.34
تخم مرغ (12 عدد)1.41
فیله مرغ (1 کیلوگرم)5.12
گوشت گاو (1 کیلوگرم)12.00
سیب (1 کیلوگرم)0.90
پرتغال(1 کیلوگرم)1.02
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)0.78
پیاز (1 کیلوگرم)0.35
سیب زمینی (1 کیلوگرم)0.54
ورزش و اوقات فراغت
موضوعهزینه یورو
باشگاه بدن سازی به صورت ماهانه30.52
اجاره زمین تنیس 1 ساعت در آخر هفته11.74
سینما4.28
لباس و کفش
موضوعهزینه یورو
شلوار جین39.51
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای31.34
1جفت کفش دویدن نایکی75.78
1 جفت کفش تجاری پرم مردانه66.59
اجاره ماهانه ملک
موضوعهزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر503.38
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر354.44
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر879.57
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر595.01
خرید آپارتمان
موضوعهزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر1683.38
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر100.89
حمل و نقل
موضوعهزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری0.46
کارت ماهانه33.61
شروع تاکسی0.91
تاکسی (1 کیلومتر)0.65
تاکسی 1 ساعت انتظار7.26

میانگین درآمد ماهیانه در ترکیه

متوسط حقوق از کل مبالغ حقوق به دست می آید. در ترکیه 9830 لیر در ماه است. این به این معنی است که نیمی از جمعیت ترکیه در ماه کمتر از 9830 لیر درآمد دارند و نیمی دیگر بیشتر از این میزان. میزان درآمد بسته به شغل افراد، میزان تخصص، سابقه کار و محلی که در آن کار می کنند متفاوت است.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

مزایای مهاجرت به ترکیه

 • آب و هوای مطلوب در ترکیه
 • قیمت ارزان مسکن
 • انکانات رفاهی از سوی دولت ترکیه
 • هزینه زندگی قابل قبول
 • وجود خدمات و مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا
 • نزدیکی به ایران
 • سیستم اقامتی راحت
 • سیستم آموزشی مناسب

معایب مهاجرت به ترکیه

 • پیدا کردن شغل مناسب در ترکیه سخت است
 • یادگیری زبان ترکی برای افرادی که پیشینه ای ندارند سخت است
 • عدم ثبات اقتصادی

مهاجرت به ترکیه و میزان رضایت مهاجران

رضایت افراد از زندگی نسبی است و بسته به نظر افراد، سبک زندگی هدف افراد، نگاه و خواسته های افراد متفاوت است. در صورتی که سرمایه خوبی داشته باشید می توانید از زندگی در ترکیه لذت ببرید و زندگی خوبی داشته باشید.
برخی افراد به قصد تحصیل یا کار به ترکیه مهاجرت می کنند تا در فرصتی بتوانند راحت تر به کشورهای دیگر از جمله آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و … مهاجرت کنند و برخی دیگر با داشتن اقامت موقت در ترکیه از زندگی در این کشور رضایت دارند و سعی می کنند با انتقال سرمایه اقامت دائم و یا تابعیت ترکیه را به دست آورند.

آمار مهاجران به ترکیه

تعداد مهاجران و پناهندگان ساکن در ترکیه در حال حاضر به 3.9 میلیون نفر می رسد که بیش از 90 درصد آن ها سوری هستند و به دلیل درگیری ها در سوریه به ترکیه مهاجرت کرده اند. همچنین ترکیه در سال 2015 در مرکز بحران مدیترانه قرار داشت و تعداد مهاجرانی که از ترکیه وراد یونان شدند 850 هزار نفر بوده است و در سال 2017 این میزان به 186786 نفر کاهش یافت.

وضعیت اقتصادی کشور ترکیه

در طول 20 سال گذشته تحولاتی در جنبه های مالی و اجتماعی اقتصاد ترکیه رخ داده است که افزایش اشتغال و میانگین درآمد را شامل می شود. کاهش ارزش لیر ترکیه و افزایش شدید تولید ناخالص داخلی ترکیه بر اساس دلار آمریکا در سال های اخیر مشاهده شده است.
از سال 2020 ترکیه تورم بالا را نیز تجربه می کند. ترکیه در میان تولید کنندگان در محصولات کشاورزی، منسوجات، وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات حمل و نقل، مصالح ساختمانی، لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی در جهان پیشرو است.

تجربه مهاجرت به ترکیه

اغلب مهاجران بر این اعتقادند که زندگی در آب و هوای مدیترانه ای ترکیه لذت بخش است ولی یکی از مشکلات غالب برای زندگی در ترکیه مشکل زبان می باشد، بیشتر مردم ترکیه به زبان ترکی صحبت می کنند و تسلط زیادی به زبان انگلیسی ندارند و این مسئله در محیط های کاری نیز مشاهده می شود.

سوالات متداول

استانبول، آنتالیا، آنکارا، بودروم، ازمیر و آنالیا از شهرهای مناسب برای زندگی در ترکیه است.

 

امکان راه اندازی کسب و کار در ترکیه امکان پذیر است و با داشتن مکانی مناسب برای شرکت و سرمایه مناسب می توان اقدام کرد.

 

حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت دائم، 400 هزار دلار است.

 

سریع ترین راه مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت آن سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است.

 

مهاجرین واجد شرایط اقامت در کشور ترکیه باید حداقل به مدت هشت سال به طور قانونی و مستمر در ترکیه اقامت داشته باشند. البته راه اندازی کسب و کار یا خرید ملک در ترکیه، اقامت در کشور ترکیه را ساده تر از قبل نموده است.

 •  
 

از راه های اخذ آسان اقامت ترکیه ازدواج با یک شهروند ترک، سرمایه گذاری، خرید ملک و  اقامت تحصیلی در ترکیه می باشد.

 •  
 

شما می توانید با خریداری ملک و مستغلات از طریق سرمایه گذاری در عرض سه تا شش ماه تابعیت ترکیه را دریافت کنید. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و مستغلات یکی از محبوب ترین راه ها برای اخذ اقامت در کشور ترکیه می باشد که بخصوص در میان ایرانیان بسیار رایج است و هر ساله تعداد زیادی از مهاجرین از این طریق اقامت ترکیه را کسب می کنند.

اقامت در کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و شباهتهای قومی و مذهبی گزینه خوبی برای شروع یک زندگی جدید می باشد. از سوی دیگر ترکیه به دلیل نزدیکی به اروپا و ادغام فرهنگ شرق و غرب، آب و هوای فوق العاده و دانشگاه های خوب، می تواند مکان خوبی برای اقامت ایرانیان  باشد.