مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا به دلیل فرهنگ، آب و هوا و غذاهایش یکی از مطلوب ترین کشورها برای زندگی است. اسپانیا از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا است و افراد متقاضی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای ورود و اقامت کوتاه مدت و یا بلند مدت می بایست هدف مشخصی داشته باشند و اجازه ورود دریافت کنند.
برای زندگی در اسپانیا چکار باید کرد؟ آیا اخذ اقامت اسپانیا سخت است؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ تمامی سوالات خود برسید.

مهاجرت به اسپانیا
فهرست مطالب

نکات مهم در مورد مهاجرت به اسپانیا

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در اسپانیا، امکان دریافت گلدن ویزا را برای فرد امکان پذیر می کند به همین سبب افرادی که دارای تمکن مالی مناسبی هستند این مسیر را برای ورود و مهاجرت به کشور اسپانیا انتخاب خواهند کرد.
برای کار در اسپانیا می بایست ابتدا جاب آفر و مجوز کار دریافت کنید، برای مهاجرت تحصیلی نیز باید از دانشگاه پذیرش تحصیلی داشته باشیدف برای الحاق خانواده نیاز است اقامت اسپانیا را داشته باشید و برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست دهید و برای سرمایه گذاری نیاز به دارایی بالا خواهید داشت.

شرایط مهاجرت به اسپانیا

برای مهاجرت نیاز به داشتن شرایط لازم دارید. هر کدام از روش های مهاجرتی شرایط مخصوص به خود را دارند. اما برخی شرایط به صورت عمومی در نظر گرفته می شود که متقاضیان برای مهاجرت می بایست داشته باشند. مانند:

 • پاسپورت
 • عکس
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدارک شناسایی
 • بیمه سفر
 • تمکن مالی
 • برنامه سفر مشخص
 • محل اقامت مشخص

انواع روش‌های مهاجرت به اسپانیا

روش ها مختلفی برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد که متقاضیان بسته به شرایطی که دارند می توانند از یکی از این روش ها برای مهاجرت اقدام کنند. راه های مهاجرت به اسپانیا به تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی تقسیم بندی می شوند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

جهت مهاجرت کاری به اسپانیا ابتدا لازم است متقاضی از کارفرمای معتبر در اسپانیا جاب آفر دریافت کند. به این منظور می بایست رزومه خود را برای کارفرماهای مختلف از طریق موسسات و سایت های کاریابی ارسال کند. پس از تایید مدارک و رزومه توسط کارفرما، برای متقاضی جاب آفر ارسال می شود و در نتیجه می تواند برای ویزای کار درخواست دهد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق هنر

هنرمندان، نوازندگان و یا افرادی که در زمینه های سمعی و بصری فعالیت حرفه ای هنری داشته اند می توانند برای ویزای هنرمندان اسپانیا اقدام کنند. اگر قصد دارید بیش از 90 روز یعنی 91 تا 180 روز در اسپانیا در زمینه هنری خود کار کنید باید قرارداد کاری داشته باشید. همسر و فرزندان زری 18 ساله متقاضی نیز می توانند همراه باشند.

شرایط اخذ ویزای کار برای مهاجرت اسپانیا

 • داشتن قرارداد کاری
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • اجازه کار
 • عدم سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی
 • مدرک اقامت
 • اثبات صلاحیت های حرفه ای
 • تمکن مالی

همچنین بخوانید: مهاجرت پزشکان به اسپانیا و همه چیز در مورد آن

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

مهاجرت-به-اسپانیا-از-طریق-تحصیل

تحصیل در کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان است و دانشگاه های اسپانیا نیز از اعتبار خوبی برخوردار هستند. در نتیجه مهاجرت تحصیلی می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان مهاجرت به اسپانیا باشد. برای مهاجرت تحصیلی ابتدا باید از یک دانشگاه دراسپانیا پذیرش تحصیلی دریافت کنید و پس از آن برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه سلامت
 • مدرک زبان
 • سوابق تحصیلات قبلی
 • محل اقامت مشخص
 • اثبات پرداخت شهریه سال اول دانشگاه و هزینه محل اقامت

تحصیل در اسپانیا برای مقطع لیسانس

مقطع لیسانس در اسپانیا معمولاً 3 تا 4 ساله است و در این مدت دانشجویان 180 تا 240 واحد درسی را می گذرانند. تحصیل به زبان انگلیسی و اسپانیایی امکان پذیر است. شهریه دانشگاه از 750 یورو تا 2500 یورو در سال است.

تحصیل در اسپانیا برای مقطع فوق لیسانس

کارشناسی ارشد در اسپانیا 2 ساله است و اکثر دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد بین 4 هزار تا 6 هزار یورو متغیر است.

تحصیل در اسپانیا برای مقطع دکترا

دکترا در اسپانیا به صورت تمام وقت حداکثر 3 سال طول می کشد و امکان تمدید ثبت نام در دوره دکتری برای دو سال دیگر نیز وجود دارد.

شرایط مهاجرت به اسپانیا با بورسیه تحصیلی

بورسیه های زیادی برای دانشجویان بین المللی در اسپانیا وجود دارد. بورسیه های تحصیلی به دانشجویان کمک می کنند تا بتوانند بدون نگرانی از هزینه ها به تحصیل بپردازند. اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس چندان ساده نیست و متقاضیان برای دریافت بورسیه در مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست رزومه تحصیلی قوی ارائه دهند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت-به-اسپانیا-از-طریق-سرمایه-گذاری

سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به کشور اسپانیا می باشد که نیاز به سرمایه بالایی دارد. افراد دارای سرمایه به راحتی می توانند از این طریق اقامت کشور اسپانیا را دریافت کند.
با سرمایه گذاری مبلغی بالای 500 هزار یورو در اسپانیا می توانید گلدن ویزای این کشور را دریافت کرده و به راحتی اقامت دائم این کشور را به دست آورید. روش های مختلفی برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ثبت شرکت در اسپانیا

روش ثبت شرکت در اسپانیا در شرکت های سهامی عام و سهامی خاص با مسئولیت محدود امکان پذیر است. اسپانیا یکی از بهترین کشورها برای راه اندازی شرکت است. شهرهایی مانند بارسلونا و مادرید به مراکز بین المللی جذب استعداد و سرمایه گذاری برای استارت آپ ها و کسب و کار های تازه تبدیل شده است.
برای ثبت شرکت در اسپانیا نیاز به ارائه یک طرح اقتصادی است که در آن برنامه کاری تا 3 سال آینده توضیح داده شود. متقاضیان ابتدا اقامت موقت 3 ساله دریافت کرده و بعد از 5 سال می توانند درخواست اقامت دائم دهند و پس از 5 سال اقامت دائم و داشتن شرایط می توانند برای دریافت پاسپورت اسپانیا درخواست دهند. مدارک لازم:

 • اصل شناسنامه و پاسپورت
 • گواهی تایید نام شرکت
 • دو قطعه عکس
 • گواهی پزشکی
 • فرم درخواست کد اقتصادی
 • بیان دلایل درخواست کد اقتصادی
 • کد شناسایی مالی
 • تایید حساب بانکی در اسپانیا حداقل 3000 یورو

مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک

مهاجرت-به-اسپانیا-از-طریق-خرید-ملک

مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک به افراد دارای سرمایه و تمکن مالی مناسب پیشنهاد می شود زیرا یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها برای دریافت اقامت اسپانیا و گلدن ویزای این کشور می باشد.
جهت مهاجرت به کشور اسپانیا با خرید ملک فرد باید حداقل سرمایه ای 500 هزار یورویی را در نظر بگیرد و این سرمایه را برای خرید املاک در این کشور خرج نماید.

فرد در ابتدا می تواند از این طریق یک اقامت دو ساله را به دست آورد و پس از گذشت این مدت زمان، آن را تا 2 سال دیگر تمدید کند. متقاضی پس از گذشت 5 سال از اخذ اقامت در اسپانیا می تواند برای داشتن اقامت دائم این کشور درخواست دهد.
با گذشت ده سال از خرید ملک در اسپانیا فرد متقاضی امکان دریافت تابعیت و شهروندی اسپانیا را خواهد داشت اما در این مدت نباید ملک خود را فروخته باشد و به همان اندازه سرمایه اولیه در این کشور باید سرمایه داشته باشد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی یکی از انواع اقامت اسپانیا است که طرفداران زیادی دارد. معمولا افراد دارای سرمایه بالا از این روش استفاده می کنند.
افراد متقاضی مهاجرت به کشور اسپانیا با استفاده از روش تمکن مالی باید بدون پرداختن به کار در این کشور از پس هزینه های زندگی خود بر آیند زیرا آن ها اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت.

فردی که برای این نوع ویزا درخواست می دهد باید حداقل سرمایه 30.000 یورو در حساب بانکی خود در ایران برای هر فرد از این خانواده پول داشته باشد و ماهانه نیز حدود 3000 یورو درآمد ثابت داشته باشند تا موفق به کسب ویزای اسپانیا با استفاده از تمکن مالی شود.
فرد می تواند پس از گذشت 5 سال اقامت در کشور اسپانیا از طریق ویزای تمکن مالی اقامت دائم این کشور را دریافت نماید.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

برنامه ویزای طلایی در سال 2013 برای جذب سرمایه داران خارجی به سرمایه گذاری در ملک و خرید اوراق بهادار راه اندازی شد. برای خرید اوراق قرضه دولتی به بیش از 2 میلیون یورو و سهام شرکت های اسپانیایی 1 میلیون یورو نیاز است.

مهاجرت از طریق کارآفرینی به اسپانیا

روش کارآفرینی اسپانیا یک ویزای طولانی مدت است که به دارنده آن این امکان را می دهد تا بیش از 3 ماه در اسپانیا اقامت داشته باشد و به تجارت بپردازد. داشتن ایده تجاری سود ده و حداقل سرمایه  150 هزار  تا 200 هزار یورو نیاز است.

مهاجرت از طریق ازدواج اسپانیا

افرادی که با یک تبعه اسپانیایی ازدواج می کنند در صورتی که ازدواج رسمی و قانونی باشد و بتوانند این موضوع را اثبات کنند، می توانند اقامت اسپانیا را دریافت کنند. از شرایط مهم، اثبات درآمد و تمکن مالی است. فردی که تابعیت اسپانیا را دارد باید ثابت کند می تواند هزینه های زندگی خود و همسرش را پزدازد.

مهاجرت از طریق تولد در اسپانیا

اسپانیا در خصوص تولد از سیستم خون تابعیت م کند و کسی که در خاک اسپانیا متولد شود نمی تواند تابعیت اسپانیا را دریافت کند. مواردی که با تولد می توان تابعیت گرفت:

 • اگر حداقل یکی از والدین اسپانیایی باشد
 • یا فرزند توسط تبعه اسپانیا به فرزند خواندگی گرفته شود

مهاجرت به اسپانیا از طریق همراه

افرادی که از طرق مهاجرتی مختلف به اسپانیا مهاجرت می کنند تمایل دارند در زمان مهاجرت، خانواده خود را نیز در کنار خود داشته باشند. از این رو کشور اسپانیا شرایطی را فراهم کرده است که همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی بتوانند در مدت زمان اقامت فرد اصلی نیز به عنوان همراه در اسپانیا اقامت داشته باشند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق شرکت در دوره های زبان

افرادی که سطح زبان انگلیسی و یا اسپانیایی خوبی دارند و نمی توانند مدرک زبان ارائه دهند می توانند با اخذ ویزای دوره زبان وارد کشور اسپانیا شده و مهارت زبان خود را تقویت کنند و پس از آن با اخذ نمره قبولی در آزمون، وارد دوره دانشگاهی خود شوند. هزینه دوره زبان بسته به محل برگزار متفاوت است و 4000 هزار یورو یا کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است برای شرکت در دوره زبان بهتر است سن متقاضی کمتر از 23 سال باشد زیرا شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهد داشت.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

مهاجرت-به-اسپانیا-از-طریق-پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از شیوه های مهاجرت به کشور اسپانیا می باشد که به دلایل مختلفی از جمله خطرات جانی و مالی برای افراد متقاضی، به هیچ عنوان توصیه نمی شود و تا زمانی که فرد از نظر جانی در خطر نباشد نباید این روش را برای مهاجرت انتخاب نماید.
افراد پناهنده به کسانی گفته می شود که در کشور خود با خطرات جانی و مالی مواجه هستند و برای نجات جان خود و خانواده خود مجبور به ترک کشور مبدا می شوند تا به یک کشور دیگر پناهنده شوند.
در مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی فرد باید درخواست خود را به کشور اسپانیا ارسال کند، پس از ارسال درخواست به وی کارت قرمزی داده خواهد شد که امکان اقامت 6 ماهه را در این کشور به او خواهد داد. در صورت بررسی نشدن پرونده فرد در این مدت، مدت زمان اقامت برای وی تمدید خواهد شد.

مراحل مهاجرت به اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا ابتدا می بایست اهداف متقاضی از مهاجرت مشخص شود و بر اساس آن راه مهاجرتی مناسب در نظر گرفته شود. بررسی شرایط و مدارک لازم برای راه مهاجرتی در نظرگرفته شده، الزامی است و در صورتی پیشنهاد می شود که فرد برای مهاجرت اقدام کند که شرایط لازم و شانس بالایی داشته باشد.
متقاضی پس از بررسی شرایط می بایست مدارک را شناسایی کرده و برای جمع آوری آن ها اقدام کند. مرحله آخر ارائه مدارک به سفارت و ارسال درخواست ویزای اسپانیا است.

راحت ترین راه مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به کشور اسپانیا روش های مختلفی دارد. این مسیرها با توجه به شرایط فرد و نوع درخواست وی می تواند به عنوان راحت ترین راه مهاجرت به اسپانیا انتخاب شود، به هم سبب نمی توان راحت ترین مسیر را برای همه افراد متقاضی بیان نمود.
هر فرد باید این مسیر را با توجه به شرایط خودش انتخاب کند اما به طور کلی مسیری که نیاز به سرمایه بالایی ندارد و عبور از مراحل آن اسان تر خواهد بود مهاجرت به کشور اسپانیا از طریق تحصیل می باشد. در این روش اجازه کار حین تحصیل نیز به فرد داده می شود تا اندکی از فشار مالی وی کاسته شود.

بهترین شهرها برای مهاجرت به اسپانیا

مادرید

پایتخت اسپانیا مادرید و به دلیل جاذبه های گردشگری، از شهر های مهم اقتصادی در اسپانیا است.  میزان درآمد نیز در شهر مادرید نسبت به سایر شهر های اسپانیا بیشتر است. بسیاری از مهاجرین مادرید را برای زندگی انتخاب می کنند و گزینه شماره یک برای مهاجران به اسپانیا شناخته می شود. در مادرید خدمات و مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه وجود دارد.

بارسلون

بارسلونا از مکان مناسبی برای رفتن به رستوران ها و موزه های عالی است.  این شهر مملو از مهاجرین از سرتاسر دنیا است. کیفیت زندگی عالی، محیط طبیعی زیبا و معماری عالی در بارسلونا دیده می شود. قبل از مهاجرت به بارسلونا باید هزینه ها را نیز در نظر بگیرید زیرا این شهر از نظر هزینه گران تر از سایر شهر های اسپانیا است.

مالاگا

مالاگا شهری بندری در جنوب اسپانیا است و در فهرست بهترین شهر ها در اسپانیا برای زندگی است.

قوانین مهاجرت به اسپانیا

 • برای مهاجرت به اسپانیا باید باید یکی از راه های مهاجرتی را در نظر بگیرید
 • مدارک هویتی و سند مسافرتی معتبر داشته باشید
 • برای ورود به اسپانیا باید ویزای مربوطه را دریافت کنید
 • تمکن مالی مناسب باید داشته باشید
 • بیمه سلامت، اقامت و هدف مشخص از مهاجرت نیز از الزامات است

ارزان‌ترین شهرها برای اقامت در اسپانیا

 • گرانادا
 • والنسیا
 • سویا
 • آلیکانته
 • کوردوبا
 • سانتیاگو د کامپوستلا
 • کادیز
 • ماربلا
 • کاستا دل سول
 • پالما د مایورکا
 • مالاگا
 • مورسیا

هزینه مهاجرت به اسپانیا

هر کدام از روش های مهاجرت به اسپانیا هزینه های مختلفی دارند که قبل از انتخاب روش مورد نظر باید آن ها را به صورت دقیق بررسی نمایید تا برای پرداخت هزینه مورد نیاز برای روش انتخابی با مشکل مواجه نشوید.
برخی از هزینه ها در تمام روش ها مشترک خواهند بود که ممکن است در هر روش دارای اندکی اختلاف باشند مانند هزینه ویزا، هزینه پاسپورت، هزینه مشاوره، هزینه بررسی مدارک و … .
به طور کلی هزینه مهاجرت به این کشور در روش های مختلف به صورت زیر می باشد ( هزینه های عمومی برای هر روش ) :

روش مهاجرتیهزینه
مهاجرت از طریق ازدواج500 یورو
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری600 الی 1000 یورو
مهاجرت از طریق کار500 الی 600 یورو

هزینه زندگی در اسپانیا

خورد و خوراک
موضوعهزینه یورو
غذا در رستوران ارزان12.00
آب معدنی (1.5 لیتر)0.66
شیر1.04
برنج (1 کیلوگرم)1.30
تخم مرغ (12 عدد)2.43
فیله مرغ (1 کیلوگرم)6.98
گوشت گاو (1 کیلوگرم)13.16
سیب (1 کیلوگرم)1.97
پرتغال(1 کیلوگرم)1.68
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.27
پیاز (1 کیلوگرم)1.56
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.43
ورزش و اوقات فراغت
موضوعهزینه یورو
باشگاه بدن سازی به صورت ماهانه39.14
اجاره زمین تنیس 1 ساعت در آخر هفته12.55
سینما8.00
لباس و کفش
موضوعهزینه یورو
شلوار جین72.02
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای29.03
1جفت کفش دویدن نایکی72.83
1 جفت کفش تجاری پرم مردانه85.40
اجاره ماهانه ملک
موضوعهزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر932.26
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر699.25
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1525.13
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1071.18
خرید آپارتمان
موضوعهزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر3339.98
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر1962.25
حمل و نقل
موضوعهزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری1.50
کارت ماهانه32.00
شروع تاکسی3.45
تاکسی (1 کیلومتر)1.19
تاکسی 1 ساعت انتظار21.77

هزینه ویزای اسپانیا

نوع ویزاهزینه (یورو)
ویزای شنگن بزرگ سال80
ویزای شنگن زیر 12 سال40
ویزای دانشجویی80
ویزای کار80
ویزای الحاق خانواده80
خودشاتغالی80
کارآفرینی80

هزینه مجوز اقامت

هزینه های اجازه اقامت بلند مدت اسپانیا از 80 یورو تا 674 یورو متغیر است. عواملی مانند تمدید یا درخواست مجوز جدید تاثیرگذار هستند.

هزینه تمکن مالی

متقاضیان می بایست به مدت یک سال هزینه های زندگی خود را داشته باشند. و برای هر ماه حدودا 900 یورو در حساب بانکی خود به صورت سپرده داشته و پرینت حساب بانکی را برای اثبات دارایی در مدارک خود قرار دهند.

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به کشور اسپانیا مزایا و معایبی دارد که تمامی افراد متقاضی مهاجرت و اقامت در این کشور باید از آن ها آگاهی داشته باشند تا در انتخاب خود با مشکل مواجه نشوند. در زیر به برخی از مهم ترین مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا اشاره خواهیم نمود:

مزایا:

 • آب و هوای مناسب و معتدل
 • تحصیلات در سطح بالا
 • پرداختن به کار حین تحصیل برای دانشجویان
 • هزینه های مناسب برای زندگی
 • امکان اخذ اقامت برای تمامی افراد

معایب:

 • بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور
 • هزینه بالا جهت ارائه خدمات پزشکی
 • دستمزد پایین نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • یادگیری سخت زبان اسپانیایی

وکیل مهاجرت به اسپانیا

در بحث مهاجرت قوانین و نکات بسیار مهمی وجود دارد که همه افراد از آن ها مطلع نیستند و تنها وکیل مهاجرتی از آن قوانین مطلع است.
همچنین اطلاعات مهاجرتی به صورت دائم در حال تغییر هستند و افرادی که به صورت دائم در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، می توانند از آن قوانین مطلع باشند. استفاده از مهارت های وکیل مهاجرتی در پروسه مهاجرت می تواند بسیاری از اشتباهات کاسته و افراد با شانس بالا و مدارک درست برای مهاجرت اقدام کنند.

سوالات متداول

طبق آمار به دست آمده در سال 2022، تعداد ایرانیان مهاجر در اسپانیا 8288 نفر بوده است.

مادرید، بارسلونا، والنسیا مالاگا و آلیکانته از شهرهای مهاجر پذیر و محبوب در اسپانیا هستند.

 

پیشنهاد می شود حداقل هر نفر برای هر ماه حدودا 900 یورو در حساب بانکی داشته باشد.

 

• هزینه های زندگی پایین
• مهاجر پذیری
• حمایت های اجتماعی
• داشتن مزیت های اقامتی اسپانیا، که یکی از کشورهای عضو شنگن است

 

بهترین روش برای مهاجرت به این کشور برای هر فرد متفاوت که شرایط متقاضی تعیین کننده آن خواهد بود.

 

بله اسپانیا یکی از کشورهایی می باشد که شرایط اقامت را با خرید ملک برای متقاضیان فراهم آورده است.

 

روش های مختلفی برای مهاجرت به کشور اسپانیا وجود دارد از جمله تحصیل، کار، خرید ملک، سرمایه گذاری، تمکن مالی و … .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط