مهاجرت به فرانسه

فرانسه از کشورهای محبوب در اروپای غربی است. تنوع فرهنگ، تاریخ غنی و کار و بازنشستگی در فرانسه باعث شده اند مکانی عالی برای زندگی به شمار رود.
همچنین فرانسه کشوری بسیار توسعه یافته و داراری هفتمین اقتصاد بزرگ در جهان است. رتبه بالای آموزش، مراقبت های بهداشی و امید به زندگی بالا باعث شده است هر ساله تعداد زیادی مهاجر به این کشور مهاجرت کنند.
اگر قصد مهاجرت به کشور فرانسه را دارید، تا انتها با این مطلب همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در زمینه های مختلف مهاجرت به این کشور به دست آورید.

مهاجرت به فرانسه
فهرست مطالب

انواع روش‌های مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طرق زیر امکان پذیر است:

 • تحصیل
 • کار
 • سرمایه گذاری
 • ازدواج
 • تولد
 • پناهندگی

شرایط و مدارک برای مهاجرت به فرانسه

همانطور که گفته شد راه های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد که برای هر کدام از آن ها شرایط متفاوتی باید داشته باشید در مقاله مهلجرت به فرانسه در مورد شرایط هر روش به صورت مجزا توضیح خواهیم داد. به صورت کلی برخی از موارد و شرایط در همه روش ها یکسان است که در زیر آورده شده است:

 • تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس متقاضی
 • عدم سوء پیشینه
 • مدارک شناسایی

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه‌ گذاری

فرانسه به دلیل داشتن ثبات سیاسی و زیر ساخت ها قوی مقصدی مناسب برای سرمایه گذاران بین المللی به شمار می رود. سرمایه گذاران برای واجد شرایط بودن می بایست حداقل 300 هزار یورو سرمایه گذاری مستقیم در فرانسه انجام دهند. ثبت شرکت و خرید ملک از راه های سرمایه گذاری در فرانسه، و تمکن مالی روش مبتنی بر سرمایه است.

افرادی که در کشور خود دارای شرکت هستند می توانند در فرانسه نیز شرکت ثبت کنند و در شرکت خود فعالیت کنند. برای ثبت شرکت به بیزنس پلن قوی نیاز است به طوری که در اقتصاد فرانسه تاثیر مثبت داشته باشد. برای ثبت شرکت نمی توان مبلغی را مشخص کرد زیرا به عوامل مختلف از جمله نوع شرکت و فعالیت شرکت بستگی دارد. اما به طور کلی برای ثبت شرکت سهامی عام حداقل 37 هزار یورو و شرکت های سهامی خاص 23 هزار یورو سرمایه نیاز است.

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

از طریق روش تمکن مالی یا خود حمایتی تنها کافی است که متقاضی نشان دهد از شرایط مالی خوبی برخوردار است و می تواند  خارج از کشور فرانسه هزینه های زندگی خود و خانواده اش را تامین کند. در خودحمایتی فرانسه شرط حضور وجود ندارد و متقاضی می تواند خارج از فرانسه نیز زندگی کند. یکی دیگر از مزیت های این روش این است که نیازی به انتقال سرمایه خود نخواهید داشت و با نشان دادن سرمایه بالا و درآمد ماهانه بالا می توانید اقدام کنید.

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-خرید-ملک

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک برای کسانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار مناسب است. خرید ملک یکی از زیر شاخه های سرمایه گذاری در کشور فرانسه است که برای این روش نیاز به پرداخت یک حداقل هزینه برای استفاده از این روش مهاجرتی است.
از جمله شرایطی که برای این امر تعیین شده شامل:

 • داشتن سن بالای 18 سال
 • حداقل ارزش ملک خریداری شده 70000 یورو
 • اثبات دارا بودن تمکن مالی ماهانه بیشتر از 1300 یورو

می باشد که با دارا بودن این شرایط می توانید برای دریافت اقامت کشور فرانسه از طریق خرید ملک اقدام کنید.

سرمایه داران می توانند از طریق کارآفرینی نیز به فرانسه مهاجرت کنند. به این صورت که اول نشان دهند طرح تجاری یا بیزنس پلن مناسبی دارند و دوم بتوانند ثابت کنند از نظر مالی تا زمانی که کسب و کارشان رونق بگیرد، تامین هستند. از طریق کارآفرینی ابتدا اقامت یک ساله به متقاضی داده می شود و سپسپ می توانند تا 5 سال آن را تمدید کنند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-تحصیلمهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل از پرطرفدار ترین و بهترین روش های مهاجرت به این کشور است. این کشور به دلیل داشتن امکانات و کیفیت آموزشی بالا، شرایط اولیه برای موفقیت افراد را فراهم کرده است.
اکثر دانشگاه های فرانسه خدمات تحصیلی خود را در تمامی مقاطع تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس و دکترا) به متقاضیان ارائه می کنند. توجه داشته باشید در صورتی که متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های فرانسه هستید باید مدرک زبان فرانسوی در سطح b2 را داشته باشید زیرا در این مقطع بیشتر دروس به زبان فرانسوی مورد تدریس قرار می گیرد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه، روشی برای اخذ اقامت موقت این کشور تا پایان تحصیلات فرد است. اگر فردی قصد دارد پس از فارغ التحصیلی اقامت فرانسه را به صورت دائم دریافت کند، می تواند پس از پایان تحصیلات خود به مدت 12 ماه در این کشور اقامت داشته و به جست و جوی کار مورد نظر خود بپردازد تا پس از یافتن کار، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و به دنبال آن، اقامت موقت خود را به اقامت دائم تغییر دهد.

رشته مهندسی در کشور فرانسه یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته های تحصیلی محسوب می شود زیرا علاوه بر تحصیل در سطح بالا، در کشور فرانسه باز دهی شغلی بسیار مناسبی نیز دارد.
افراد تحصیل کرده در این رشته می توانند شغل خوب همراه با درآمد بالایی داشته باشند. برخی از بهترین رشته ها برای مهاجرت به فرانسه به شرح اند:

 • هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • علوم زیستی و بیوتکنولوژی
 • بانکداری
 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی

مهاجرت به فرانسه از طریق مدرک زبان

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارند این امکان برای آن ها فراهم است تا تحصیلات خود را به صورت رایگان انجام دهند. برای این امر نیاز است تا شرایط لازم از جمله تسلط به زبان فرانسوی را دارا باشند.
روش سنجش به این شکل است که فرد باید مدرک زبان فرانسوی را در سطح تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر دریافت نمایند و تنها با پرداخت 7 هزار تا 8 هزار یورو تحصیلات خود را آغاز کنند.
توجه نماید که دولت فرانسه امکان تحصیل در رشته پزشکی را نیز بدون شرکت در آزمون های ورودی فراهم کرد است. از دیگر روشی که می توان جهت مهاجرت به فرانسه از طریق زبان اقدام کرد، ثبت نام در کلاس های آموزش زبان این کشور است.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-کار

از شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق کار که یکی از روش های عالی برای مهاجرت به این کشور است، فرد می تواند با دریافت درخواست کار از سوی یک کارفرمای فرانسوی برای مهاجرت به این کشور اقدام نماید.
کارفرمای فرانسوی باید ابتدا به مدت 3 ماه آگهی درخواست نیرو را در فرانسه اعلام کند. در صورتی که شخص مورد نظر یافت نشد، باید این آگهی را در کل اتحادیه اروپا اعلام کند. در صورتی که باز هم فرد مورد نظر یافت نشد، می تواند از یک فرد بین المللی برای این کار کمک بگیرد و درخواست کار در فرانسه را برای وی ارسال نماید.
فرد متقاضی می تواند با قبول کار و فعالیت در آن مجموعه به مدت 5 سال، برای دریافت اقامت کشور فرانسه به صورت دائم اقدام کند.

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-هنر

هنرمندان یا افرادی که دارای تخصص یا استعداد خاصی هستند نیز می توانند با دریافت ویزای مختص به خود، جهت مهاجرت به کشور فرانسه اقدام نموده و در این کشور اقامت گزینند. ویزای تلنت نوعی ویزا است که به این افراد تعلق می گیرد و از این طریق می توانند یک اقامت موقت 4 ساله که قابل تمدید است را کسب نمایند.
افرادی که مشمول دریافت این ویزا برای مهاجرت به فرانسه از طریق هنر می شوند به این شرح اند:

 • بازیگران و هنرمندان
 • فارغ التحصیلان جدید دارای مهارت
 • استخدام به عنوان یک کارمند صلاحیت دار
 • بنیان گذار کسب و کارها
 • محققان

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-ازدواج

اگر بخواهید با کسی که اقامت دائم فرانسه را دارد و شهروند این کشور محسوب شود ازدواج کنید، شما نیز می توانید از این طریق اقامت فرانسه را دریافت کنید.
دولت فرانسه برای جلوگیری از تقلب هایی که در روش مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج وجود دارد، شرایطی را تعیین کرده است تا از واقعی بودن این ازدواج اطمینان حاصل کند. شرط اصلی در این روش، زندگی چندین ساله زوجین با یکدیگر در فرانسه تا زمان دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور است. 
در مهاجرت به کشور فرانسه از طریق ازدواج در ابتدا به فرد اقامت یک ساله ای را می دهند که قابل تمدید می باشد. متقاضی پس از اقامت به مدت 4 سال می تواند برای اخذ شهروندی فرانسه اقدام کند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد فرزند

کشور فرانسه در خصوص اعطای تابعیت از طریق تولد از سیستم خون پیروی می کند. در نتیجه افرادی که از والدین با تابعیت فرانسوی چه در خاک فرانسه ، چه خارج از فرانسه متولد می شوند می توانند تابعیت فرانسه را دریافت کنند. درنتیجه افرادی که از والدینی با تابعیت غیر فرانسوی متولد می شوند نمی توانند پاسپورت فرانسه را دریافت کنند.

مهاجرت به فرانسه از طریق همراه

در این روش به اعضای خانواده افراد اجازه داده می شود تا بتوانند به فرانسه مهاجرت کنند. همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می شود و تا زمان اقامت فرد اصلی می توانند اقامت فرانسه را داشته باشند. از شرایط بسیار مهم در این روش این است که فرد اصلی اقامت فرانسه را داشته باشد و بتواند ثابت کند که می تواند هزینه های خانواده خود را پرداخت کند و همچنین ارائه مدارک شناسایی و اثبات روابط خانوادگی اهمیت بالایی دارد.

مهاجرت به فرانسه از طریق شرکت در دوره های زبان

 برای مهاجرت از طریق دوره های زبان می بایست به  زبان فرانسوی و انگلیسی آشنایی داشته باشید و تنها ارائه مدرک زبان الزامی نیست و همچنین باید تمکن مالی لازم جهت پدراخت هزینه های زندگی و شهریه کلاس را داشته باشید. شهریه هر ترم در کالج های دولتی حدوداً 800 تا 1800 یورو می باشد.

مهاجرت با شرایط خاص به فرانسه

جهت کسب اطلاعات در مورد شرایط این روش، لطفا از طریق دکمه قرمز رنگ مشاوره رایگان مهاجرت که در بالای صفحه موجود است استفاده نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی

مهاجرت-به-فرانسه-از-طریق-پناهندگی

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی روشی است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا این امر متقاضی را از نظر مالی و جانی تهدید می کند. فرد متقاضی مهاجرت از طریق پناهندگی در واقع باید تمامی دارایی خود را از دست داده باشد و از نظر جانی نیز راهی به جز فرار و پناهندگی نداشته باشد.
این قوانین سفت و سخت در این روش به این خاطر است که فرد در صورتی که در شرایطی تا به این اندازه دشوار نباشد، راه های بسیاری دیگری دارد تا برای مهاجرت به این کشور در پیش گیرد.

افراد پناهنده معمولا در کشور خود به دلایل سیاسی، مذهبی، عقدیتی و جنگ، تحت فشار هستند و جان آن ها در خطر است. در صورت وجود این شرایط، کشور فرانسه با بررسی مدارک فرد می تواند درخواست او را بپزیرد.
اگر فرد از مدارک جعلی برای پناهنده شدن استفاده کند و دولت فرانسه به این قضیه پی ببر، به شدت با متقاضی برخورد شده و وی را جریمه خواهد کرد.

مراحل مهاجرت به فرانسه

افرادی که قصد دارند به فرانسه مهاجرت کنند ابتدا باید هدف خود را از مهاجرت مشخص کنند و سپس به بررسی شرایط خود و شرایط راه مهاجرتی مورد نظر خود بپردازند. در صورتی که شرایط مناسب باشد می توانند برای مهاجرت اقدام کنند. در نظر داشته باشید بهتر است در مسیر مهاجرتی با وکیل و یا مشاروین مهاجرتی مشورت کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه

همانطور که می دانید راه های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد و هر کدام از این روش ها نیازمند مدارکی هستند که متقاضی می بایست داشته باشد. برای مهاجرت تحصیلی نیازمند پذیرش تحصیلی و برای مهاجرت کاری ابتدا باید جاب آفر معتبر از کارفرما داشته باشید. از مدارک مهم و عمومی برای مهاجرت می توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی
 • عکس متقاضی
 • تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه

بهترین شهرها برای مهاجرت به فرانسه

در ادامه بهترین شهرهای فرانسه که می توانند مقصد خوبی برای مهاجرت شما به این کشور باشند را معرفی نموده ایم:

پاریس پایتخت کشور فرانسه است و از گران ترین شهر ها به شمار می رود با این حال به دلیل وجود فرصت های شغلی فراوان،  32 درصد از مهاجرین، پاریس را برای زندگی انتخاب می کنند.

لیون از شهرهای فرانسه است که به دلیل معماری زیبا و مراکز فرهنگی مختلف مشهور است. این شهر  به غذاهای خوب و نوشیدنی نیز معروف است.

 

از شهر تولوز به عنوان یک شهر دانشگاهی یاد می شود. در نتیجه مناسب برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی می باشد.

 

بوردو نیز یکی از شهرهای زیبا و دانشگاهی در فرانسه است و سالانه تعداد بی شماری دانشجو از سرتاسر دنیا برای تحصیل به بوردو مهاجرت می کنند.

 

شهر نیس سالانه 5 میلیون توریست را به خود جذب می کند و از شهرهای مهاجر پذیر فرانسه است اما نسبت به سایر شهره ای فرانسه مهاجر کمتری دارد.

 

 

شهر نانت در شمال غربی فرانسه از گذشته های دور دارای اقلیت های قومی بوده است و امروزه نیز از شهر های مهاجر پذیر فرانسه است.

ارزان‌ترین شهرها برای اقامت در فرانسه

در کشور فرانسه نیز شهرهایی هستند که هزینه های زندگی ارزان تری نسبت به پاریس دارند. شهر های ارزان برای اقامت در فرانسه مانند: لیل، گرنوبل، متز، لیموژ، برست، پواتیه، کان، سنت کوئنتین.

 

هزینه های مهاجرت به فرانسه

در ادامه تمام هزینه های مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور را به تفکیک بیان نموده ایم:

 

هزینه ویزای فرانسه شامل مواردی همچون موارد زیر است:

نوع ویزامیزان مبلغ (یورو)
ویزای کوتاه مدت90
ویزای طولانی مدت99
ویزای ترانزیت80
ویزای شنگن کوتاه مدت80

 

هزینه مجوز اقامت برای اولین بار، فرانسه 200 یورو تعیین شده است.

جهت اثبات تمکن مالی می بایست به میزان هزینه های یک سال زندگی در حساب بانکی خود دارایی به ازای هر نفر از اعضای خانواده نشان دهید. حدوداً برای یک سال زندگی معمولی هر نفر در فرانسه 14 تا 15 هزار یورو نیاز است.

خورد و خوراک
موضوعهزینه یورو
غذا در رستوران ارزان15.00
آب معدنی (1.5 لیتر)0.70
شیر1.11
برنج (1 کیلوگرم)2.13
تخم مرغ (12 عدد)3.73
فیله مرغ (1 کیلوگرم)12.75
گوشت گاو (1 کیلوگرم)19.03
سیب (1 کیلوگرم)2.75
پرتغال(1 کیلوگرم)2.95
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)3.50
پیاز (1 کیلوگرم)2.04
سیب زمینی (1 کیلوگرم)2.02

 

ورزش و اوقات فراغت
موضوعهزینه یورو
باشگاه بدن سازی به صورت ماهانه32.85
اجاره زمین تنیس 1 ساعت در آخر هفته15.24
سینما12.00

 

لباس و کفش
موضوعهزینه یورو
شلوار جین85.03
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای36.98
1جفت کفش دویدن نایکی87.84
1 جفت کفش تجاری پرم مردانه115.47

 

اجاره ماهانه ملک
موضوعهزینه پوند
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر785.81
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر579.16
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1455.37
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1145.52

 

خرید آپارتمان
موضوعهزینه پوند
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر6794.49
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر4633.78

 

حمل و نقل
موضوعهزینه پوند
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری1.80
کارت ماهانه69.40
شروع تاکسی2.85
تاکسی (1 کیلومتر)1.82
تاکسی 1 ساعت انتظار25.8

 

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه

فرانسه نیز مانند هر کشور دیگری برای زندگی دارای مزایا و معایبی است که فرد با توجه به این موارد می تواند از انتخاب خود مطمئن شود. فرد متقاضی با توجه به شرایط خود و با بررسی مزایا و معایب روش های مختلف مهاجرت به کشور فرانسه می تواند بهترین مسیر را انتخاب کند. در زیر به چند مورد از مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه اشاره می کنیم:

 
 • غذاهای عالی
 • مناظر متنوع و تفریحی
 • امنیت شغلی
 • زندگی مقرون به صرفه
 • کار و زندگی متعادل
 • مراقبت های بهداشتی در سطح بالا
 • امکان تحصیل به صورت رایگان
 • مشکلات تمدید ویزا
 • اعتصابات زیادی مردم این کشور
 • گران بودن سفرها در فرانسه
 • یافتن شغل با مشکلات فراوان
 • مالیات بالا
 • یادگیری سخت زبان فرانسوی
 • تشریفات زیاد اداری

مشاوره رایگان مهاجرت به فرانسه

در امر مهاجرت موارد بی شماری هستند که اهمیت بالایی دارند. توجه و بررسی آن ها نیز دارای اهمیت است. به متقاضیان مهاجرت توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی برای دریافت مشاوره از مشاورین برجسته دکتر مهاجرت راهنمایی دریافت کنند تا از ضررها و اشتباهات جلوگیری شود.

سوالات متداول

 

از ارزان ترین راه های مهاجرت به کشور فرانسه می توان به تولد، تحصیل به صورت رایگان و ازدواج اشاره کرد.

بهترین رشته هایی که در فرانسه می توان در آن ها مشغول به تحصیل شد شامل مهندسی، بانکداری، هوش مصنوعی، مدیریت کسب و کار و… است.

بله با یادگیری زبان فرانسوی می توان به صورت رایگان در فرانسه مشغول به تحصیل شد.

طبق نظرسنجی، میزان رضایت مهاجرین از زندگی در فرانسه در رتبه سوم قرار دارد و 79 درصد افراد در مورد مهاجرت خود اعلام رضایت کرده اند.

آمار مهاجرت ایرانیان به فرانسه در سال 2021 به صورت طولانی یا دائمی 278000 مهاجر است

یکی از دلایل ایرانیان برای مهاجرت به فرانسه، مهاجر پذیری، وجود دانشگاه های خوب، اقتصاد مناسب و … است.

لیون، مون پلیه، پاریس، بوردو، مارسی از شهرهای مهاجر پذیر فرانسه هستند.