ویزای آلمان

صفر تا صد ویزای آلمان
فهرست مطالب

قابلیت و اعتبار ویزای آلمان

قابلیت و اعتبار ویزای آلمان آلمان یک کشور از کشورهای عضو شنگن است، هدف اصلی کشورهای شنگن یک پارچگی و حذف کنترل بین کشورهای عضو است. درنتیجه شهروندان کشورهای عضو شنگن می توانند بدون درخواست ویزا، وارد آلمان شوند و شهروندان کشورهای غیر شنگن می بایست برای ورود به آلمان مجوز ورود یا همان ویزا را درخواست دهند. در این میان، شهروندان کشورهایی هم هستند که به منظور گردشگری و انجام تجارت به مدت کمتر از 90 روز برای ورود به آلمان نیاز به ویزا ندارند که ایران جز این کشورها نیست.

چطور ویزای شینگن آلمان بگیریم؟

درخواست ویزای شنگن آلمان بسته به هدف متقاضی از ورود به خاک آلمان متفاوت است. در نتیجه قدم اول برای دریافت ویزای شنگن آلمان می بایست هدف ورود به خاک آلمان را مشخص کنید و مراحل اولیه را طی کرده و سپس برای ویزا درخواست دهید. روش های مختلف اخذ ویزای آلمان و شرایط دریافت را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

شرایط ویزای آلمان

شرایط ویزای آلمان شرایط اخذ ویزای آلمان بسته به هدف متقاضی متفاوت است:
 • تحصیلی: اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی دارید باید ابتدا نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان دریافت کنید
 • کاری: اگر شاغل هستید و هدف شما مهاجرت کاری به آلمان است باید از کارفرمایی در آلمان جاب آفر یا دعوت نامه کاری دریافت کنید
 • توریستی: به هدف از گردش گری در آلمان نیاز به ارائه تمکن مالی و وابستگی مادی و عاطفی در کشور خود دارید. داشتن دعوت نامه از اقوام یا دوستان خود که در آلمان اقامت دارند، شانس شما را افزایش می دهد اما الزامی نیست

سایر شرایط عمومی اخذ ویزای آلمان

جهت اخذ ویزای آلمان و اقامت در این کشور باید از شرایط این امر آگاهی داشته باشید. از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • یکی از مهم ترین شرایط برای دریافت ویزای این کشور، داشتن تمکن مالی به میزان مورد نیاز است. در صورت نداشتن تمکن مالی تعیین شده درخواست شما رد خواهد شد.
 • جهت دریافت ویزای کشور آلمان نیاز به بررسی حساب هر فرد در سه ماه اخیر می باشد. برای این کار گردش حساب فرد و تعداد تراکنش های وی را در مدت سه ماه آخر بررسی می کنند.
 • اگر فرد از سوی بستگان درجه یک یا کارفرمایی در این کشور دعوتنامه دریافت کند، می تواند با سرعت بیشتر و آسوده تر ویزای آلمان را دریافت کند. اگر از سوی فرد ارسال کننده دعوتنامه حمایت مالی نیز می شوید باید آن را در متن دعوتنامه ذکر کنید.
 • سابقه سفر و دریافت ویزا نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. توجه نمایید که نیاز نیست قبلا ویزای کشور آلمان را دریافت کرده باشید، کافی است با ارائه سابقه اخذ ویزای شینگن و یا سایر کشورهای معتبر عملیات دریافت ویزای این کشور را برای خود آسان تر کنید.

انواع ویزای آلمان

قطعا هر فرد برای سفر به کشورهای مختلف از جمله آلمان هدف خاصی را دارا می باشد. با توجه به هدف مشخص شده می توانید نوع ویزای دریافتی را نیز مشخص کنید. در این جا به بررسی انواع ویزای آلمان می پردازیم:
نوع ویزا توضیح
ویزای ترانزیت فرودگاهی یا ویزای A: این نوع ویزا برای افرادی است که مقصد اصلی آن ها المان نمی باشد و تنها در فرودگاه این کشور توقف خواهند کرد.
ویزای ترانزیت یا ویزای B: این ویزا مختص افرادی است که قصد دارند از کشوری که عضو اتحادیه شینگن می باشد خارج شده و به کشوری که عضو همین اتحادیه است وارد شوند. اعتبار این ویزا معمولا به مدت 5 روز می باشد.
ویزای توریستی یا نوع C: این ویزا برای افرادی است که قصد مسافرت کوتاه مدت به کشور آلمان را دارند. متقاضیان از 62 کشور در جهان برای سفر کم تر از 90 روز به آلمان می توانند بدون دریافت ویزا به این کشور سفر کنند، اما متقاضیان از سایر کشورها باید برای ورود به آلمان ویزای توریستی دریافت کنند.

ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان ویزای توریستی آلمان به افرادی تعلق می گیرد که قصد سفر کوتاه مدت و گردش در کشور آلمان را داشته باشند. معمولا این ویزا اجازه اقامت 90 روزه را در هر 6 ماه به متقاضیان خواهد داد. داشتن سابقه سفر به این کشور دریافت ویزای توریستی را برای شما تسهیل می کند.

ویزای آلمان از طریق ازدواج

فردی که قصد دارد از طریق ازدواج ویزای آلمان را به دست آورد باید با یک شهروند آلمانی ازدواج نماید. توجه داشته باشید که صداقت این ازدواج باید به اثبات برسد. فرد با اثبات حقیقی بودن آن، می تواند ویزای کشور آلمان از طریق ازدواج را به راحتی دریافت کند که در نهایت منجر به اقامت دائم وی نیز می شود.

ویزای آلمان با دعوتنامه

ویزای آلمان با دعوتنامه متقاضی دریافت ویزای آلمان با دعوتنامه می تواند با دریافت دعوتنامه از سوی بستگان، دوستان و فامیل درجه یک خود در این کشور برای دریافت ویزای این کشور اقدام کند و شانس خود را افزایش دهد. در متن دعوتنامه باید تاریخ رفت و برگشت، محل اقامت در آلمان، نسبت فرد دعوت شده با فرد دعوت کننده و … ذکر شود.

ویزای آلمان برای افغان ها

افغان ها نیز همانند سایر افراد می توانند از طریق ویزاهای مختلف به آلمان سفر کنند. آن ها می توانند از ویزاهای توریستی، کاری، دعوتنامه، پناهندگی و … به آلمان سفر کنند. این امکان برای افغان ها وجود دارد که از کشور خود، ایران و یا سایر کشورها برای اخذ ویزای آلمان اقدام نمایند. افغان ها برای مهاجرت کاری به آلمان باید دارای حرفه و یا کار مورد نیاز کشور آلمان باشند.

ویزای آلمان از افغانستان

ویزای آلمان از افغانستان افغان ها برای ورود به آلمان می توانند در افغانستان درخواست اخذ ویزا بدهند. با توجه به مسدود بودن سفارت آلمان در کابل، افغان ها باید از شهرهای اسلام آباد و یا دهلی جدید درخواست خود را ثبت نمایند. ویزای آلمان از افغانستان شامل ویزای توریستی، ویزای دید و بازدید، ویزای کاری و یا سایر ویزاهای موجود می باشد. ویزاهای بلند مدت آلمان از شهرهای نام برده شده امکان پذیر است. ویزای کوتاه مدت آلمان نیز علاوه بر شهرهای یاد شده، در دبی و استانبول نیز امکان پذیر می باشد.

ویزای آلمان برای افغان ها در ایران

افغان هایی که در ایران زندگی می کنند مجوز ورود به آلمان از طریق پناهندگی را نخواهند داشت و باید از راه های دیگر مانند تحصیل، ویزای توریستی، سرمایه گذاری و … برای ورود به آلمان اقدام کنند. آن ها می توانند درخواست خود را در سفارت آلمان در ایران ثبت کنند تا پس از بررسی به آن ها مجوز ورود داده شود. از آن جایی که مدت زمان اخذ ویزای آلمان از ایران کمی طولانی مدت است، افغان ها می توانند از سایر کشورها درخواست خود را ثبت نمایند.

ویزای آلمان از ترکیه

ویزای آلمان از ترکیه ترکیه یکی از مناسب ترین مقاصد برای اخذ ویزای آلمان می باشد. ایرانیان با مهاجرت به ترکیه و اقامت 6 ماهه در این کشور می توانند برای ویزای کشور آلمان درخواست دهند. افراد در مدت 6 ماهه ای که در ترکیه اقامت دارند می توانند به زبان آلمانی آشنایی پیدا کرده و شرایط مهاجرت را بهتر درک کنند. اقامت 6 ماه در ترکیه هزینه های زیادی را در پی نخواهد داشت.

ویزای توریستی آلمان و پناهندگی

پناهندگی یکی از سخت ترین روش های مهاجرت به آلمان می باشد که تنها از طریق ویزای توریستی امکان پذیر است. ویزای توریستی آلمان و پناهندگی طبق آخرین قوانین این کشور به افرادی داده می شود که در کشور مبدا تحت تعقیب سیاسی باشند. افراد باید ابتدا با استفاده از ویزای توریستی به آلمان مهاجرت کرده و سپس در آن جا با ارائه مدارک، درخواست پناهندگی به آلمان را بدهند.

هزینه ویزای آلمان

اخذ هر یک از ویزاهای موجود برای کشور آلمان دارای هزینه های مختلفی است. این هزینه ها بسته به نوع ویزا و تعداد افراد درخواست دهنده متغییر می باشد. در جدول زیر به هزینه ویزای آلمان در برخی ویزاها اشاره می کنیم. توجه نمایید که مبلغ پرداخت شده در صورت انصراف یا ریجکت شدن ویزا به افراد بازگشت داده نمی شود.
نوع ویزا هزینه مورد نیاز به یورو
ویزای یک بار ورود شینگن ( 90 روزه ) 60
ویزای چندبار ورود شینگن ( 90 روزه ) 60
ویزای شینگن جهت کودکان 6 – 12 ساله (90 روزه) 35
ویزای شینگن برای کودکان زیر 6 سال (90روزه) 0
ویزای ترانزیت برای کودکان بالای 12 سال 60
ویزای ترانزیت برای کودکان 6 – 12 ساله 35
ویزای ترانزیت برای کودکان زیر 6 سال 0
ویزای ملی برای افراد بالا 17 سال 75
ویزای ملی برای افراد کم تر از 17 سال 37.5

هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه

هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه همان طور که بیان شد یکی از ویزاهای موجود برای کشور آلمان ویزای این کشور با دعوتنامه است. این ویزا همانند سایر ویزاها نیازمند پرداخت هزینه تعیین شده می باشد که با توجه به نوع دعوتنامه هزینه آن متغیر است. علاوه بر پرداخت هزینه مربوط ویزای آلمان از طریق دعوتنامه فرد باید مبلغی را به عنوان پشتوانه مالی در حساب خود داشته باشد تا ضمانت کند که متقاضی پس از اتمام تاریخ دعوتنامه به کشور خود باز می گردد. این مبلغ پس از بازگشت به کشور خود به متقاضی برگشت داده می شود.

مدارک لازم برای ویزای آلمان

اخذ ویزای آلمان نیازمند ارائه مدارکی است که توسط دولت این کشور تعیین شده است. هر یک از ویزاهای آلمان مدارک مختص به خود را نیاز دارند که باید بدون نقص و در موعد مقرر شده به سفارت این کشور تحویل داده شود. به طور کلی مدارک لازم برای ویزای کشور آلمان شامل موارد زیر می شود:
 • شناسنامه و مدارک شناسایی فرد متقاضی
 • ترجمه تمامی مدارک
 • بلیط رفت و برگشت
 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 • کپی از تمامی صفحات گذرنامه
 • مدارک تمکن مالی
 • عکس مورد تایید به تعداد نیاز
 • مدارک عدم سوء پیشینه

نحوه اخذ و درخواست ویزای آلمان

نحوه اخذ و درخواست ویزای آلمان در زیر به صورت مختصر به نحوه اخذ و درخواست ویزای آلمان اشاره می کنیم:
 • در مرحله اول باید با توجه به نوع ویزای دریافتی و هدف خود از مسافرت به آلمان تمامی مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 • در مرحله بعد باید وقت سفارت آلمان در کشور مبدا را برای خود رزرو کنید. توجه داشته باشید که دریافت ویزای کشور آلمان و مراجعه به سفارت این کشور تنها در کشور مبدا هر فرد انجام می شود، پس ایرانیان تنها در کشور ایران می توانند به سفارت این کشور مراجعه نمایند و برای ویزای این کشور اقدام کنند.
 • تمام مدارک مورد نیاز را به سفارت آلمان تحویل دهید. در این مرحله باید هزینه های لازم را نیز پرداخت کنید و عملیات انگشت نگاری را انجام دهید.
 • در نهایت با دریافت ویزای آلمان می توانید به این کشور وارد شوید.
 

فرم درخواست ویزای آلمان

فرم درخواست ویزای آلمان فرم درخواست ویزای آلمان دارای قوانینی است که ممکن است هر ساله تغییر کند پس بهتر است برای دریافت آن اطلاعات خود را به روز نمایید. در حال حاضر جهت پر کردن فرم درخواست ویزای کشور آلمان باید به سامانه ویدکس (videx) مراجعه نمایید و در آن اطلاعات خواسته شده را پر نمایید. این اطلاعات به صورت آنلاین در سیستم ویزا ذخیره می شوند. پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده باید از آن پرینت تهیه نموده و در زمان مراجعه به سفارت این کشور آن را به بخش مربوطه ارائه نمایید. توجه کنید که این اطلاعات به صورت آنلاین ارسال نمی شوند و باید آن را به صورت حضوری تحویل داد. این فرم قابلیت انتخاب به زبان های مختلف حتی فارسی را نیز دارا می باشد، اما جهت پر کردن آن باید اطلاعات را به زبان آلمانی یا انگلیسی وارد کنید. در هنگام پرینت اگر زبان فارسی را نیز انتخاب کرده باشید، فرم به صورت زبان انگلیسی یا آلمانی خواهد بود.

سوالات متداول درباره ویزای آلمان

 1. آیا می توان بدون دریافت ویزای آلمان به این کشور سفر کرد؟

خیر باید برای سفر به آلمان ویزای مرتبط با هدف خود را دریافت کنید.
 1. هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای آلمان چقدر می باشد؟

به طور تقریبی برای دریافت ویزای کشور آلمان حدود 75 تا 80 یورو نیاز دارید.
 1. وقت سفارت آلمان را چگونه ثبت می کنید؟

می توانید برای دریافت وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین درخواست خود را ارسال نمایید.
 1. دریافت ویزای آلمان از زمان درخواست چقدر زمان خواهد برد؟

اخذ ویزای آلمان از زمانی که فرد درخواست می دهد تا زمان دریافت آن حداقل 3 ماه و حداکثر 1 سال زمان نیاز دارد.

سخن پایانی

ویزای آلمان یکی از بهترین ویزاهای جهان است که دارای انواع مختلفی است. از جمله ویزاهای این کشور می توان به ویزای تحصیلی، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، توریستی و … اشاره نمود. برای دریافت ویزای کشور آلمان نیاز است مدارک مرتبط با آن ها را به سفارت این کشور ارائه نمود و هزینه هر یک از آن ها را نیز پرداخت کرد. ایرانیان می توانند برای دریافت ویزای این کشور، وقت سفارت آلمان را به صورت آنلاین در کشور ایران رزرو کنند. ویزاهای این کشور با توجه به هدف افراد به دو نوع بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شوند.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط