مهاجرت به قبرس شمالی و جنوبی

قبرس کشوری عضو اتحادیه اروپا می باشد که به عنوان پلی به اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا راه دارد و سومین ساحل زیبای جهان در آن واقع شده است و نوار طلایی سواحل مدیترانه از شهر ساحلی کاراپاز آن می گذرد و مناطق بکر و زیبای آن در جهان نظیر ندارد.

مهاجرت به قبرس

روش‌ها، نحوه و شرایط مهاجرت به قبرس

 

سرمایه گذاری

پناهندگی

ازدواج

فهرست مطالب

شرایط دریافت مجوز مهاجرت به قبرس

از شرایط اخذ اقامت قبرس اخذ مجوز مهاجرت به کشور قبرس می باشد. برای دریافت مجوز مهاجرت به کشور قبرس فرد باید در ابتدا کارت آبی (اجازه اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا) را کسب نماید و از طریق یکی از دسته های زیر برای مهاجرت اقدام نماید:

 • افرادی که قصد دارند به صورت خوداشتغالی در کشاورزی، دامپروری، پرورش پرندگان یا پرورش ماهی در جمهوری قبرس فعالیت نمایند، مشروط بر اینکه املاک و مستغلاتی در قبرس خریداری نمایند و زمین کافی برای انجام کار در اختیار داشته باشند، اجازه اقامت در قبرس دارند که شامل مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری می شود.
 • آن دسته از مهاجرینی که می خواهند در یک حرفه یا علمی در کشور قبرس به صورت مستقل کار کنند، مشروط به اینکه دارای مدرک تحصیلی یا حرفه ای باشند که تقاضا در کشور قبرس برای آنها وجود داشته باشد که شامل مهاجرت به قبرس از طریق کار می باشد.
 • آن دسته از اشخاصی که از طریق یک کارفرما به آنها پیشنهاد کار دائمی شده باشد می توانند اقامت کشور قبرس را دریافت کنند که شامل مهاجرت به قبرس از طریق کار می باشد.
 • آن دسته از افرادی که می خواهند در دانشگاه های بین المللی قبرس به تحصیل بپردازند که شامل مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل می باشد.

مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی

قبرس شمالی، گوهر پنهان در دریای مدیترانه با مناظر بکر و دست نخورده و مردمانی مهربان و صمیمی که عمدتا ترک می باشد، بهترین مکان برای کسانی است که به دنبال مهاجرت به کشور قبرس هستند. مردمان قبرس شمالی مبادلات خود را با ارز لیر ترکیه انجام می دهند.
کل جزیره قبرس عضو اتحادیه اروپا می باشد و قبرس شمالی از این قاعده مستثنا نیست. زبان رسمی مردم قبرس شمالی ترکی می باشد، ولی انگلیسی را نیز به خوبی صحبت می کنند. مهاجرت به قبرس شمالی آسان و ارزان می باشد. اگر سرمایه گذار هستید و به ساخت و ساز علاقه دارید، بهترین جا برای خرید املاک و مستغلات قبرس شمالی می باشد.

ساحل طلایی کارپاز که یکی از زیباترین خطوط ساحلی در جهان می باشد و از شمال تا شرق قبرس کشیده شده است، در قبرس شمالی واقع شده است.
نکته جالبی که خوب است درباره قبرس بدانید این است که افراد مشهور زیادی از جمله سوفیا لورن، الیزابت تیلور، راکل ولش، ریچارد برتون و بریژیت باردو در جزیره مدیترانه ای قبرس زندگی کرده اند و نویسنده مشهور مارتینا کول نیز آنچنان عشقی به این جزیره زیبا می ورزد که کتابفروشی هایی را در آلسانجاک و گیرنه باز کرده است.

مهاجرت به قبرس جنوبی

مهاجرت به قبرس جنوبی

قبرس جنوبی بخشی از اتحادیه اروپا می باشد و زبان رسمی آن یونانی است و بیشتر مردم آن به زبان انگلیسی تسلط دارند. شهر نیکوزیا که پایتخت قبرس می باشد در قبرس جنوبی واقع شده است و فرصت های شغلی بیشتری در آن می توان یافت.
نیکوزیا بهترین مکان برای مهاجرینی می باشد که به دنبال کار و تحصیل هستند و مهاجرت به قبرس جنوبی مورد توجه بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به جزیره قبرس می باشد، همچنین در قبرس جنوبی مال های زنجیره های بزرگ بین المللی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب مهاجرت به قبرس جنوبی را مطالعه نمایید.

مهاجرت به قبرس اروپایی

قبرس اروپایی همان قبرس جنوبی می باشد که زبان رسمی آن یونانی است. برای مهاجرت به قسمت قبرس اروپایی بهتر است بدانید که به طور کلی قبرس عضو کامل اتحادیه اروپا می باشد و شهروندان قبرسی نیز جزو شهروندان اتحادیه اروپا محسوب می شوند.
دارندگان پاسپورت قبرس به سیستم های آموزشی و بهداشتی اتحادیه اروپا وصل هستند. مهاجرانی که اقامت کشور قبرس را دارند، می توانند آزادانه در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند و اقامت داشته باشند.

 مهاجرت به قبرس از طریق کار

مهاجرت-به-قبرس-از-طریق-کار

بر اساس قانون TRNC، بعد از مهاجرت به قبرس و اخذ مجوزهای قانونی لازم برای کار و اقامت در قبرس، فرد می تواند، کار کند. یکی از بهترین و پر منفعت ترین مشاغل برای سرمایه داران ایرانی در قبرس خرید ملک و ساخت و ساز می باشد.

رایج ترین و پرتقاضاترین مشاغل در قبرس مربوط به حوزه ICT است، همچنین تقاضای زیادی برای متخصصان نرم افزار و توسعه شبکه های وب و فناوری های ابری، مهندس کامپیوتر و مکانیک وجود دارد. 

میزان حداقل حقوق پایه در قبرس بر اساس، قانون دستمزد ملی 940 یورو در ماه می باشد که مجموع حداقل پرداختی ها در سال، 11300 یورو می باشد.

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری به قبرس

رتبهبهترین مشاغل میانگین حقوق اولیه به دلار
1مهندسی نفت94500 دلار
2مهندسی برق و علوم کامپیوتر (EECS)88000 دلار
3اقتصاد و مدیریت کاربردی58900 دلار
4تحقیق در عملیات77900 دلار

همچنین مهاجرت به کشور قبرس از طریق راه اندازی کسب و کار ، مشروط بر اینکه سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار را داشته باشید از آسان ترین راه برای اخذ اقامت قبرس می باشد.

کار در قبرس برای ایرانیان

ایرانیانی که قصد مهاجرت به کشور قبرس برای کار را دارند، بر حسب مهارت های خود می توانند برای هر شغلی تقاضا بدهند و یا قبل از کسب اقامت قبرس از طریق سایت های کاریابی از طریق یک کارفرمای قبرسی که مورد تأیید دولت قبرس می باشد برای اخذ ویزای کار و اقامت قبرس درخواست بدهند.

مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک

مهاجرت-به-قبرس-از-طریق-خرید-ملک

خرید ملک در قبرس برای کسانی که قصد مهاجرت به قبرس را دارند و می خواهند اقامت آن را اخذ نماید، نقطه برد و آسان ترین راه برای پیوستن به اتحادیه اروپا و اخذ شهروندی اتحادیه اروپا می باشد. قبرس به چند بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده است که هر دوی آن عضو اتحادیه اروپا می باشند.

سریع ترین راه مهاجرت به کشور قبرس خرید خانه یا آپارتمان با حداقل پرداختی 300000 یورو می باشد و بهترین سرمایه گذاری برای سرمایه داران ایرانی ساخت و ساز در کشور قبرس به خصوص قبرس شمالی می باشد، همچنین با خرید ملک در قبرس شما در عرض سه تا شش ماه می توانید اقامت کشور قبرس را کسب نمایید.

شرایط مهاجرت به قبرس از طریق خری ملک

 • از راه های مهاجرت به قبرس، خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 2 میلیون یورو (بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده).
 • اگر می خواهید والدین خود و یا والدین همسرتان را در نظر بگیرید، باید 500000 یورو اضافه برای خرید ملک سرمایه گذاری کنید و مبلغ 100000 یورو به صندوق توسعه و تحقیق جمهوری قبرس و 100000 یورو به سازمان توسعه زمین در قبرس کمک نمایید.
 • برای ویزای طلایی از طریق خرید ملک در قبرس نباید سوابق کیفری داشته باشید.
 • مدارک لازم، مانند اسناد خرید ملک، مداراک قانونی، سوابق کیفری و…را برای درخواست اقامت در کشور قبرس تکمیل کرده باشید.

مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل

مهاجرت-به-قبرس-از-طریق-تحصیل

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به قبرس را دارید بهتر است بدانید که تحصیلات در قبرس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اکثر کالج ها ودانشگاه های قبرس بر مبنای سیستم آموزشی آمریکا اداره می شوند و قبرس از سومین کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که هفت درصد از بودجه ناخالص خود را صرف آموزش می کند.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به قبرس

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارسال مدارک تحصیلی
 • داشتن بیمه سلامت مسافرتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارکی که اثبات کند بودجه کافی برای اقامت تحصیلی دارید
 • داشتن پذیرش نامه از دانشگاه مقصد
 • چهار عکس جدید در اندازه پاسپورت در پس زمینه سفید
 • صدور ویزای تحصیلی قبرس یک ماه طول می کشد و یک سال اعتبار دارد که باید سالیانه تمدید شود.
 • هزینه اقامت تحصیلی در قبرس 15 تا 30 لیر قبرس می باشد.
 • تمامی مدارک ارسالی شما باید به زبان انگلیسی باشد.
 • دانشجویان بین المللی اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند.

اگر قصد مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل را دارید، دوره های متنوعی در هر رشته تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. این دوره ها می توانند در هر سطح از تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب شوند. مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های قبرس در سراسر جهان معتبر می باشد.

برخی از رشته های مورد علاقه برای اقامت در قبرس

 • رشته پرستاری
 • رشته دندانپزشکی
 • رشته گردشگری و هتلداری
 • رشته داروسازی
 • MBA
 •  رشته حقوق
 • رشته های مهندسی
 • رشته پزشکی

دانشگاه های خصوصی و دولتی قبرس

 لیست برخی از موسسات آموزش عالی و دانشگاه های خصوصی و دولتی در قبرس که از کیفیت آموزشی بالا برخوردار می باشند و  مورد تأیید در سراسر جهان هستند، به همراه رتبه بندی جهانی آنها در جدول زیر آمده است.

دانشگاه های خصوصی و دولتی قبرس
نام دانشگاهرتبه بندی جهانی
دانشگاه صنعتی قبرس301
دانشگاه قبرس501
دانشگاه نیکوزیا801

هزینه مهاجرت به قبرس شمالی

به طور کلی، مهاجرت به قبرس شمالی ارزان تر از مهاجرت به قسمت جنوبی می باشد. اجاره خانه ها، کرایه اتومبیل، استراحتگاه ها و رستوران ها در شمال ارزش بهتری دارند.

هزینه درخواست اقامت در قبرس
نوع ویزاهزینه به یورو
ویزای کوتاه مدت (1 الی 90 روز) (سطح C)80 یورو
ویزای ترانزیت فرودگاهی (رده A)80 یورو
کودکان بین 6- 12 سال40 یورو
کودکان زیر 4 سال0

ویزای کوتاه مدت یا مسافرتی، ویزای چند بار ورود (C) می باشد. این دسته از ویزا برای یک شهروند کشور ثالث برای اقامت در کشور قبرس صادر می شود و برای یک یا چند ورود معتبر است. ویزای چند بار ورود تا 3 سال و در موارد استثنایی تا 5 سال بنا به تشخیص سر کنسول سفارت قابل صدور می باشد. کل مدت زمان اقامت قبرس در هر دوره 180 روزه نباید بیش ا ز90 روز باشد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی (ATV): این دسته از ویزا به مهاجرین این حق را می دهد که از منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاه های قبرس بدون ورود واقعی به قلمرو ملی قبرس، در طول توقف یا انتقال بین دو مرحله پرواز بین المللی عبور کنند. شرط داشتن این ویزای استثنایی از حق عمومی ترانزیت بدون ویزا از طریق قبرس است.

هزینه درخواست اقامت دائم به قبرس از طریق سرمایه گذاری

 • درخواست ویزای برای مهاجرت + همسر متقاضی و فرزندان زیر هجده سال برای هر نفر 500 یورو + 70 یورو برای ثبت درخواست
 • کودکان بزرگسال و والدین برای هر نفر 500 یورو + 70 یورو برای ثبت درخواست
 • هزینه های برنامه اقامت دائم سریع 300000 یورو می باشد.
 • با 300000 یورو می توانید اقامت کشور قبرس را اخذ نموده و یک خانه و یا آپارتمان نو ساز در قبرس خریداری نمایید.

هزینه مهاجرت به قبرس جنوبی

هزینه مهاجرت به قبرس جنوبی، مانند دیگر کشورهای جنوب اروپا ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد و هزینه زندگی در نیکوزیا پایتخت قبرس از دیگر شهرها گران تر می باشد ولی اگر طالب زندگی در پایتخت و پیچیدگی های زندگی شهری هستید، نیکوزیا ارزش آن را دارد که برای زندگی در آن اندکی بیشتر هزینه شود. به طور کلی هزینه زندگی در قبرس جنوبی 77.14 درصد بیشتر از قبرس شمالی می باشد.

هزینه های زندگی در قبرس جنوبی
هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه بزرگ در مرکز شهرهای بزرگ قبرس110000 دلار
هزینه های تخمینی ماهانه برای خانواده چهار نفره  بدون اجاره28267 یورو
هزینه های ماهانه یک نفر بدون اجاره8070 دلار (7531 یورو)

مزایا و معایب مهاجرت و زندگی در قبرس

یافتن کار در قبرس برای مهاجرین ممکن است دشوار باشد، زیرا برای یافتن شغل با افراد محلی در رقابت خواهید بود و از دیگر معایب آن این است که با اینکه زبان اصلی تجارت انگلیسی می باشد ولی اکثر کارفرمایان خواهان کسانی هستند که به زبان یونانی و ترکی آشنایی داشته باشند.

بهترین روش مهاجرت به قبرس

مهاجرت به قبرس با خرید ملک و یا از طریق یکی از اعضای خانواده که به طور قانونی به مدت بیش از پنج سال در قبرس اقامت داشته است بهترین مسیر برای مهاجرت به کشور قبرس می باشد.

تجربه مهاجرت به قبرس

مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک کار ساده و آسانی می باشد. مردم قبرس اغلب از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنند و گشت و گذار در این جزیره زیبا بدون ماشین امکان پذیر نیست. از طرفی در ساعات شلوغی تردد، شاهد ترافیک زیادی در قبرس خواهید بود.

پاسخ به سوالات متداول

 • چگونه برای اقامت در کشور قبرس اقدام کنیم؟

اگر قصد مهاجرت به کشور قبرس را دارید، باید در مجموع هفت سال در قبرس به صورت قانونی زندگی کرده باشید و از یک سال قبل از درخواست شهروندی، به طور مستمر در قبرس اقامت داشته باشد.

 • آیا قبرس شمالی مکان خوبی برای زندگی است؟

قبرس شمالی با هوای مدیترانه ای، یکی از مکان های جذاب با استانداردهای خوب برای مهاجرت به کشور قبرس می باشد که زندگی در شهرهای ساحلی آن آرزوی هر مهاجری در جهان می باشد.

 • مهاجرت به قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟

مهاجرت به قبرس از هر دو منطقه شمالی و جنوبی آن آسان می باشد، چرا که کشور قبرس از مهاجرین استقبال می نماید. هزینه زندگی در قبرس شمالی به میزان قابل توجهی کمتر از هزینه زندگی در قبرس جنوبی می باشد.
اگر هزینه مهاجرت برایتان مهم می باشد، اقامت در قبرس شمالی، می تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد، همچنین سرمایه گذاری از طریق خرید املاک و مستغلات در قبرس شمالی به صرفه تر می باشد.

 • آیا در قبرس دانشجویان می توانند در حین تحصیل کار پاره وقت انجام دهند؟

در قبرس برای دانشجویان مهاجر کاره پاره وقت زیاد است. اقتصاد قبرس تحت تأثیر گردشگری می باشد و مشاغل پاره وقت زیادی مانند کار در رستوران ها، هتل ها، کازینوها و  غیره وجود دارد که دانشجویان می توانند در حین تحصیل بدان بپردازند.