مهاجرت به فرانسه از طریق هنر برای هنرمندان

مهاجرت به فرانسه از طریق هنر
فهرست مطالب

در قرن بیست و یکم، فرانسه از مقصدهای عالی برای مهاجرینی بوده که قصد مهاجرت از طریق هنر را داشته اند و فرانسه همیشه قدردان هنر بوده و برای بالندگی و شکوفایی آن در خود از هیچ تلاشی فروگذار نیست. مقاله زیر شرح مختصری از شرایط بازار کاری هنرمندان در فرانسه، مهاجرت به فرانسه از طریق هنر و بررسی ویزای هنرمندان فرانسه می باشد.

شرایط بازار کاری هنرمندان فرانسه

مهاجرت هنری به فرانسه، می تواند راهی برای شکوفایی استعدادهای هنری هر هنرمندی باشد. سنت های فرانسویان در خلق آثار هنرهای زیبا، عمیق و غنی می باشد. آثار ادبی، نقاشی، مجسمه سازی، موسیقی، رقص، معماری، عکاسی و فیلم سازی همه و همه تحت حمایت دولت فرانسه شکوفا می شوند و فرانسوی ها به شدت به جامعه هنرمندان خویش ارج می نهند.
مهاجرت به فرانسه از طریق هنر برای کسانی که  از راه هنرهای نمایشی به فرانسه آمده اند تا در اجراهای زنده (رقص، تئاتر، موسیقی و…) و بخش های سمعی و بصری به کار مشغول شوند گرفته، تا کارگران و تکنسین هایی که در این هنرهای نمایشی کار می کنند، همگی از طرح ویژه بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

شرایط بازار کاری هنرمندان فرانسه

از طرف دیگر، به سازمان ها و شرکت های بخش های مربوط به حوزه فرهنگی و هنری این اجازه داده شده است تا با قراردادهای کوتاه مدت و بدون محدودیت به طور مکرر، کارمندانی را جذب کنند و از طرفی، کارگرانی که در این مجموعه 507 ساعت کاری در دوره های 10 ماهه کارکرده اند، برایشان حق دریافت مزایای بیکاری در دوره های غیر کاری را قرار داده است.
با این حال، این طرح به متخصصانی تعلق می گیرد که کار آنها در درجه اول با پروژه های آفرینش هنری مرتبط می باشد و معلمان هنر، رقص و موسیقی از این امر مستثنی می باشند. چرا که این طرح برای جبران ناپیوستگی دوره های اشتغال در حوزه  این حرفه ها می باشد، تا به تأمین معاش کسانی که به کارهای هنری مشغول هستند کمک کند.

شرایط مهاجرت هنرمندان به فرانسه

شرایط مهاجرت هنرمندان به فرانسه

مهاجرت هنری به فرانسه طبق “پاسپورت استعداد” از زیر مجموعه برنامه های خود اشتغالی فرانسه برای نویسندگان  اثر ادبی یا هنرمندان خاص می باشد و طبق قانون 7 مارس 2016 این امکان برای هنرمندان وجود دارد که مهاجرت هنری به فرانسه نموده و در آنجا اقامت نمایند. گذرنامه استعداد دارای مدت اعتبار چهار سال می باشد.
برای دریافت این اجازه اقامت، متقاضی باید کد مالکیت معنوی خود را بسته به فعالیت هنری انجام شده ارائه دهد و با اسنادی فعالیت هنری خود را اثبات نماید. مدارکی که باید به درخواست پیوست شود. بسته به اینکه فرد بخواهد برای کار هنری به فرانسه مهاجرت نماید و یا حرفه هنرمندی خود را در قلمرو فرانسه انجام دهد متفاوت می باشد.

دو شرط برای مهاجرت به فرانسه از طریق هنر

دو شرط برای مهاجرت به فرانسه از طریق هنر

 1. اول این که مدارکی دال بر مهاجرت هنری به فرانسه از با کد مالکیت معنوی اثر خود ارائه دهد. برای این کار، هنگام درخواست پاسپورت با عنوان “استعداد درخشان”، باید بتواند توجیه کند که قبلا یک هنرمند شناخته شده است.
  اسنادی را برای نشان دادن آثار هنری خویش ارسال نماید. اگر کسی نوازنده است می تواند کپی آلبوم هایی که ضبط کرده، پوستر کنسرت هایی که اجرا کرده است را ارسال نماید. و یا اگر نویسنده است می تواند نسخه هایی از کتاب هایی که نوشته است را ضمیمه مدارک خود نماید.
 2. شرط دوم مربوط به مدارکی دال بر درآمد هنرمند از فعالیت هنری خود می باشد که به طور مستمر کسب می نماید. در صورت ناچیز بودن این درآمد شخص هنرمند می تواند به برخی از درآمدهای جانبی که می توانند منابع مالی او را که نشان دهنده تمکن مالی اش می باشد ضمیمه مدارکش نماید، حتی اگر به درآمدی که صرفا توسط فعالیت هنری وی تعیین می شود، نرسد. با ارسال مدارک تمکن مالی، اجازه اقامت با ذکر “پروژه نوآورانه” به رسمیت شناخته خواهد شد.

ویزای هنرمندان فرانسه

ویزای هنرمندان فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق هنر  با درخواست ویزای هنرمندان فرانسه به این صورت است که متقاضی باید این مدارک را ارائه دهد:

 • ارائه مدارک برای درخواست ویزا به منظور مهاجرت هنری به فرانسه
 • مدارک مربوط به حمایت مالی
 • دلایل اقامت هنری

که همگی این موارد را به سفارت فرانسه ارسال می نماید و هزینه های بررسی درخواست خود را پرداخت نموده و مدارک مورد نیاز برای بیمه در طول دوره اقامت را ارائه می کند.

گاهی مهاجرت هنرمندان به فرانسه برای افرادی در نظر گرفته شده است که به یک قرارداد کاری متعهد نیستند، اما تحت شرایطی مشابه قرارداد کاری، خدماتی با ماهیت هنری از طرف یک اهدا کننده به فرانسه مهاجرت می نمایند به طور مثال هنرمندی برای شرکت در یک نمایشگاه هنری و دریافت تقدیرنامه هنری با ویزای هنرمندان فرانسه اقدام نماید.

انواع روش های اخذ ویزای هنرمندان فرانسه

انواع روش های اخذ ویزای هنرمندان فرانسه

 • مهاجرت به فرانسه از طریق هنر با ارائه گواهینامه، مجوز حرفه ای و اسنادی که بتواند انجام یک فعالیت هنری سطح بالا و شناخته شده را توجیه کند، امکان پذیر می باشد. این فعالیت هنری می تواند حرفه ای، نیمه حرفه ای و یا در مدارس ارائه دهنده آموزش هنری انجام شود.
 • برای مهاجرت هنری به فرانسه و بهره مندی از مجوز اقامت «حرفه هنری و فرهنگی» باید به دولت فرانسه مدارک کافی و آثار و ادله ارائه دهید که هنری بودن شما را ثابت نماید، همچنین همراه با قراردادی که فعالیت هنری شما در فرانسه را توجیه کنید و فعالیت هنری شما باید در خاک فرانسه انجام پذیرد و توسط اداره مربوطه تأیید شود. (شما باید به اداره امور فرهنگی (DRAC) یا به اداره منطقه ای تجارت، رقابت، مصرف، کار و اشتغال (DIRECCTE) نیز درخواست دهید.)
 • وضعیت “هنرمند مجری” شما باید مورد تأیید قرار گیرد. آثار ادبی و هنری طبق ماده 212-1 قانون مالکیت معنوی و مقاله های هنری و فرهنگی طبق ماده L.112-2 قانون مالکیت معنوی به سازمان های مربوطه ارائه گردند.
 • شما باید بیش از 3 ماه با یک شرکت قرارداد داشته باشید یا موسسه ای واقع در دوفرانس فعالیت شما را تأیید نماید و فعالیت اصلی شما باید ایجاد یا بهره برداری از یک اثر فکری باشد.
 • همه متقاضیان مهاجرت هنری به فرانسه تحت پوشش Code de l entrée du هستند که طبق آن می توانند درخواستی برای اجازه اقامت “حرفه ای” در حوزه هنری و فرهنگی ارائه بدهند که شامل روش هایی مثل فعالیت های فرهنگی و هنری فارغ التحصیلان رشته های هنری و  سرمایه گذاران فعال در حوزه های هنری را نیز شامل شود.
 • اگر بر اساس قراردادی غیر از قرارداد کاری حقوق دریافت می کنید. (برای مثال حقوق بابت حق چاپ، قرارداد باید توسط DRAC تأیید شود.)
 • اداره مربوط به موضوع فعالیت و همچنین موضوع قرار داد (طبق ماده 14-313 قانون ورود و اقامت مهاجرین هنرمند.) باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • برای مهاجرت هنرمندان به فرانسه مجوز اقامت «حرفه هنری و فرهنگی» برای مدتی معین صادر می شود و حداکثر تا یک سال قابل تمدید می باشد ولی در صورت مستمر بودن فعالیت و مورد تأیید قرار گرفتن قابل تمدید می باشد.
 • برای درخواست مهاجرت به فرانسه از طریق هنر ابتدا باید از داخل کشور خود اقدام کنید و قرارداد هنری خود را برای تأیید از طریق پست و یا سایت معتبر سفارت برای سفارت فرانسه ارسال کنید.
 • برای تمدید یا تغییر مجوز مهاجرت هنری به فرانسه، اگر در خاک فرانسه هستید و دارای مجوز اقامت “حرفه هنری و فرهنگی” می باشید و یا می خواهید اجازه اقامت خود را تغییر دهید، باید درخواست خود را به همراه قرارداد کاری که در فرانسه دارید به سازمان مربوطه در استانی که در آن ساکنید، ارسال نمایید.
 • اداره کل امور مهاجرین درخواست شما را از طریق پست به DRAC ارسال می کند و در اسرع وقت پاسخ برای شما ارسال می شود.
 • برای اخذ مجوز برای ویزای هنرمندان فرانسه باید قراردادی بیش از سه ماهه که فعالیت های هنری و فرهنگی خود را در خاک فرانسه توجیه می کند، به اداره فرانسه ارائه دهید و این قرارداد را در امور فرهنگی منطقه مکتوب نمایید.

لیست رشته های هنری فرانسه برای مهاجرت هنرمندان

لیست رشته های هنری فرانسه برای مهاجرت

لیست رشته های هنری مورد پذیرش برای مهاجرت به فرانسه از طریق هنر بدین شرح می باشد:

 • کتاب، برورشور و سایر نوشته های ادبی، هنری و علمی.
 • کنفرانس ها، سخنرانی ها، خطبه ها، دعاها و سایر آثر با ماهیت مشابه.
 • اجرای موسیقی.
 • رقص، سیرک، پانتومیم، که اجرای آنها به صورت نوشتاری یا غیره ثابت است.
 • آثار سینمایی و سایر آثار سمعی و بصری که مربوط به حوزه فیلم و سینما می شود.
 • آثار طراحی، نقاشی، معماری، مجسمه سازی، حکاکی و لیتوگرافی.
 • کارهای گرافیکی و تاپیوگرافی.
 • آثار عکاسی و اثرهایی که با تکنیک هایی مشابه عکاسی تولید شده اند.
 • آثار هنرهای کاربردی.
 • تصاویر و نقشه های جغرافیایی.
 • طرح ها، طرح ها و کارهای پلاستیکی مربوط به جغرافیا، توپوگرافی، معماری.
 •  کارهای هنری نرم افزاری، از جمله طراحی.
 • خلاقیت در صنایع پوشاک و تولید زیورآلات فصلی، صنایع پوشاک و زیورآلات فصلی به صنایعی اطلاق می شود که به اقتضاء مد، به طور مکرر در فصول مختلف شکل محصولات خود را تجدید می کنند، به ویژه خیاطی، خز، لباس زیر زنانه، گلدوزی، مد، کفش، دستکش سازی، کالاهای چرمی، تولید پارچه های بسیار جدید یا خاص که به مدلباس و کارخانجات تولید پارچه های مبلی و غیره کمک کند.

ویزای فرانسه برای خانواده هنرمندان

ویزای فرانسه برای خانواده هنرمندان

مهاجرت هنری به فرانسه با ویزای خانواده هنرمندان به واسطه طرح حق الحاق خانواده به منظور ترویج ادغام خانواده در نظر گرفته شده است که در صورت تمکن مالی هنرمندی که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق هنر را دارد این اجازه را می دهد که خانواده خویش را با خود به فرانسه ببرد. از شرایط ویزای خانواده هنرمندان آشنایی به زبان فرانسوی اعضا خانواده، مشخص بودن محل سکونت خانواده و تمکن مالی هنرمند اسپانسر می باشد.

هزینه های زندگی هنرمندی در فرانسه

اینکه ماهانه چقدر برای زندگی در فرانسه هزینه می کنید به تمکن مالی، سبک زندگی و محل اقامت شما بستگی دارد. جدول زیر هزینه های زندگی هنرمندی در فرانسه را بر اساس نمودار بودجه ماهانه برای دو نفر را نشان می دهد:

مخارج  به دلار آمریکا
اجاره 800 الی 1200 دلار آمریکا
برق 48 دلار آمریکا
مواد غذایی (از جمله نوشیدنی) 600 دلار آمریکا
هزینه اجاره تلفن ثابت (بدون احتساب هزینه مکالمه) 21 دلار آمریکا
گاز برای گرمایش / اجاق گاز 59 دلار آمریکا
اینترنت 32 دلار آمریکا
حمل و نقل (تعمیر و نگهداری خودرو به اضافه گازوئیل / بنزین) 175 دلار آمریکا
طرح تلفن همراه (به غیر از خود گوشی) 20 دلار آمریکا
خرید منظم قهوه / کروسان / باگت 80 دلار آمریکا
بلیط برای فیلم ها 19 دلار آمریکا
شارژ بیمه درمانی (فقط بیمارستان و مراکز درمانی عمومی) 29 دلار آمریکا
ناهار برای دو نفر با شراب پنج بار در ماه 200 دلار آمریکا
مجموع ماهانه 2083 الی 2483 دلار آمریکا

نکته: هزینه های هفتگی غذای شما بستگی به این دارد که آیا از سوپرمارکت های زنجیره ای خارج از شهر مانند Carrefour خرید می کنید یا از یک خواربار فروشی محلی که گران تر است.

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه از طریق هنرمندی

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه از طریق هنرمندی

اگر قصد مهاجرت به فرانسه از طریق هنر را دارید، فرانسه مقصد مناسبی برای مهاجران هنرمند می باشد. شیوه زندگی فرانسوی ها نسبتا آرام است. قوانین کار آن ساده تر می باشد و ساعات کاری در مجموع 35 ساعت در هفته می باشد و این مقدار ساعت کاری زمان آزاد قابل توجهی را فراهم می کند که از زندگی در فرانسه لذت ببرید و زمان بیشتری برای انجام کارهای هنری خود داشته باشید.

از دیگر مزایای مهاجرت هنرمندان به فرانسه از طریق استعدادهای درخشان فرانسه این می باشد که کارت اقامت، قابل تمدید به مدت 4 سال می باشد و همچنین می توانید به مناطق عضو اتحادیه اروپا و شینگن به مدت حداکثر 6 ماه در سال سفر کنید، حق زندگی، کار و تحصیل در فرانسه  و دسترسی رایگان به سیستم آموزش عمومی و مراقبت های بهداشتی با استانداردهای بالا را نیز دارید.

از معایب مهاجرت به فرانسه از طریق هنر می توان به هزینه های بالای زندگی در فرانسه، مالیات های بالای مسکن، بوروکراسی پیچیده فرانسوی ها اشاره نمود.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به فرانسه از طریق هنر

 • مدارک لازم برای مهاجرت به فرانسه از طریق هنر به همراه خانواده چیست؟

برای اخذ اقامت با ویزای الحاق خانواده باید گذرنامه های معتبر، گواهی تولد ترجمه شده به زبان فرانسه، گواهی ازدواج ترجمه شده به فرانسه و گواهی تولد فرزندانتان، همچنین مدارکی دال بر توانایی حمایت مالی از خانواده خود ارائه دهید.

 • آیا می توانم برای مهاجرت هنری به فرانسه ویزای فریلنسری بگیرم؟

ویزای  Profession Liberale اجازه فعالیت آزاد هنری در فرانسه را به شما می دهد. برای حمایت از ویزای خوداشتغالی نیازی به داشتن کارفرما ندارید و این ویزا در صورت داشتن تمکن مالی و شرایط لازم یکی از بهترین راه های مهاجرت به فرانسه از طریق هنر می باشد.

 • آیا مهاجرت هنرمندان به فرانسه نیاز به مدرک زبان فرانسه دارد؟

اگر به دنبال مهاجرت به فرانسه از طریق هنر می باشید و زبان فرانسوی بلد نیستید بهتر است بدانید که صحبت کردن به زبان فرانسه خیلی مهم است، اگر زبان فرانسوی بلند نیستید بهتر است برای مهاجرت به فرانسه به فکر گذراندن دوره زبان پیش از مهاجرت هنری خود به فرانسه باشید.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
کار در کانادا

کار در کانادا

کار در کانادا از روش های مهاجرتی کم هزینه به کانادا است و هر ساله افرادی بی شماری از طریق کار به کانادا مهاجرت می

جاب آفر کانادا

افرادی که قصد دارند از طریق کار به کانادا مهاجرت کنند، ابتدا به جاب آفر نیاز خواهند داشت. جاب آفر یعنی پیشنهاد کاری معتبر که

بهترین دانشگاه های کانادا + لیست رشته ها و برنامه ها

بهترین دانشگاه های کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون معرفی لیست کامل بهترین دانشگاه های کانادا و رشته های آنها می پردازیم. در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *