شرایط تحصیل رایگان در اتریش 2024

در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون تحصیل رایگان در اتریش می پردازیم و آخرین اطلاعات را به صورت کامل در این مورد در اختیار شما قرار می دهیم.

دکتر مهاجرت » شرایط تحصیل رایگان در اتریش 2024
شرایط تحصیل رایگان در اتریش
فهرست مطالب

شرایط تحصیل رایگان در اتریش

بهترین گزینه مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی این است که در دانشگاهی با کیفیت آموزشی بالا و هزینه های کم تحصیل کند. کشور اتریش به این رویای دانشجویان پاسخ مثبت داده است. اتریش کیفیت آموزشی بالایی دارد اما بر خلاف سایر کشورهای پیشرفته آموزش گران قیمتی ندارد.
در واقع دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه در بهترین دانشگاه های اروپا تحصیل کنند. شاید بپرسید تحصیل رایگان؟ بله درست است. اکثر دانشگاه های اتریش با بودجه دولتی تامین می شوند به همین دلیل هم تحصیل رایگان ارائه می دهد. در ادامه به بررسی بیشتر این روش مهاجرت به اتریش می پردازیم.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی رایگان اتریش

تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا امکان پذیر است اما اتریش از معدود کشورهایی است که آموزش رایگان را نیز برای دانشجویان شهروند غیر اتحادیه اروپا ارائه می دهد. دانشجویان در هر ترم مبلغ بسیار پایین حدودا بین 363 یورو تا 726 یورو پرداخت می کنند. در صورتی که شرایط لازم را داشته باید می توانید برای تحصیل رایگان در اتریش اقدام کنید:

 • داشتن تسلط به زبان آلمانی: جهت تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی اتریش می بایست مدرک زبان آلمانی داشته باشید و به زبان آلمانی تحصیل کنید.
 • رزومه تحصیلی خوب: داشتن نمرات و معدل بالا در اخذ پذیرش موثر است.
 • قبولی در دانشگاه دولتی ایران: جهت تحصیل در برخی رشته ها مانند پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی می بایست قبولی از دانشگاه دولتی ایران در همان رشته را داشته باشید.

جهت تحصیل رایگان در اتریش باید به زبان آلمانی تحصیل کنید. در نتیجه داشتن مدرک زبان آلمانی می تواند سرعت ورود متقاضی برای ورود به دانشگاه را افزایش دهد. افرادی که مدرک زبان آلمانی ندارند با سطح A2 می توانند برای شرکت در دوره های زبان در کالج های اتریش اقدام کنند. ورود به دانشگاه مشروط به گذراندن دوره زبان و اخذ مدرک زبان است. هزینه دوره زبان به صورت میانگین از 1500 یورو تا 3500 یورو می باشد.

همانطور که گفته شد تحصیل در اتریش به صورت رایگان امکان پذیر است.موضوعی که باید در نظر گرفته شود این است که دانشگاه های دولتی شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند و افرادی کع تمایل دارند به زبان آلمانی تحصیل کنند می توانند از خدمات رایگان دانشگاه های دولتی استفاده کنند.  تحصیل به زبان انگلیسی همراه با پرداخت هزینه است و دانشجویان در صورتی که رزومه قوی داشته باشند می توانند جهت اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان اتریش با زبان انگلیسی درخواست دهند. در صورت تایید مدارک از سمت دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجو اعطا می شود.

دانشجویان بین المللی در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی و تحصیل به زبان آلمانی می توانند از شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی اتریش بهره مند شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش بسیار کم است به گونه ای که می توان از آن هزینه ها صرف نظر کرده و عبارت رایگان را به کار برد. مدرک زبان مورد نیاز دانشجویان عبارتست از:

 • رشته های پزشکی: سطح زبان آلمانی C1
 • رشته های غیر پزشکی: سطح زبان آلمانی B2

تحصیل رایگان در مدارس اتریش

تحصیل رایگان در مدارس اتریش

کشور اتریش در مقطع مدرسه نیز دارای دو سیستم آموزشی دولتی و خصوصی است. دانش آموزان بین المللی در صورت داشتن شرایط مناسب از هر دو سیستم آموزشی می توانند استفاده کنند. در صورتی که والدین دانش آموزان بین المللی اقامت اتریش را داشته باشند، می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند.
در غیر اینصورت با معرفی قیم که می تواند یکی از اقوام نزدیک کهداقامت اتریش را داشته باشد و همچنین درآمد داشته باشد برای پذیرش مدارس دولتی درخواست دهند. دانش آموزانی که والدین شان در اتریش اقامت ندارند و همچنین قیم ندارند می توانند در مدارس خصوصی و شبانه روزی به پرداخت هزینه تحصیل کنند. به صورت کلی شرایط تحصیل رایگان در مدارس اتریش به این شرح است:

 • والدین در اتریش اقامت داشته باشند
 • قیم داشته باشند ( اقوام نزدیک که در اتریش اقامت و درآمد دارند)

تحصیل رایگان در اتریش با مدرک دیپلم

دانشجویانی که تحصیلا خود را در مقطع دیپلم به اتمام رسانده اند در صورت داتشن قبولی از دانشگاه های دولتی ایران و با داتشن مدرک زبان آلمانی می توانند در دانشگاه های دولتی اتریش به صورت ایگان تحصیل کنند. شرایط تحصیل رایگان در اتریش با مدرک دیپلم:

 • دیپلم 12 ساله
 • قبولی در دانشگاه دولتی ایران
 • مدرک زبان آلمانی

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در اتریش

هزینه های تحصیل همیشه از نگرانی های متقاضیان مهاجرت تحصیلی است، کشور اتریش با داشتن امکان تحصیل رایگان، توانسته است نگرانی های بسیاری از دانشجویان را کاهش دهد.
دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی ایران قبول شده اند و یا در حال تحصیل هستند می توانند با داشتن مدرک زبان آلمانی و سایر مدارک که در ادامه توضیح داده می شود، برای تحصیل در دانشگاه رایگان اتریش اقدام کنند. موارد زیر از اهمیت بالایی برخوردارند:

 • تحصیل در دانشگاه دولتی ایران
 • قبولی از دانشگاه های دولتی ایران
 • مدرک زبان حداقل در سطح B2
 • دیپلم 12 سال به نمرات و معدل خوب

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

یکی از مزیت های تحصیل در اتریش پایین بودن هزینه های تحصیل است. متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند به صورت تقریباً رایگان در دانشگاه های اتریش تحصیل کنند.
کشور اتریش از جمله کشورهایی است که بر روی سن و گپ تحصیلی افراد حساسیت های بالا ندارد و افرادی که مدارک تحصیلی معتبر و مدرک زبان دارند بدون نگرانی در خصوص شرایط سنی و گپ تحصیلی خود می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش درخواست پذیرش دهند و با هزینه های مقرون به صرفه به تحصیل خود ادامه دهند. مواردی که در مقطع کارشناسی ارشد مهم هستند عبارتند از:

 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • تمکن مالی
 • توانایی پرداخت هزینه های زندگی

تحصیل رایگان در مقطع دکترا در اتریش

تحصیل در مقطع دکترا نیاز به رزومه قوی تحصیلی، مقالات چاپ شده، مدرک زبان آلمانی و سوپروایزر دارد. لازم به ذکر است که تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکترا نیز در برخی از رشته ها امکان پذیر است.
همانطور که در مورد مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد توضیح داده شد در خصوص تحصیل در مقطع دکترا نیز به  دو صورت امکان تحصیل رایگان وجود دارد. اگر در دانشگاه دولتی و به زبان آلمانی به تحصیل بپردازید می توانید با هزینه های بسیار پایین تحصیل کرده و در صورت داشتن رزومه تحصیلی قوی نیز می توانید درخواست بورسیه تحصیلی داده و در صورت تایید بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه، از بورسیه استفاده کرده و به رایگان تحصیل کنید. موارد مهم جهت تحصیل در مقطع دکترا:

 • داشتن سوپروایزر
 • مدرک زبان با سطح بالا
 • مقالات چاپ شده در مقالات علمی

دانشگاه های رایگان اتریش

معرفی دانشگاه های رایگان اتریش

دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های رایگان اتریش تحصیل کنند می بایست حداقل مدرک زبان آلمانی را در سطح B2  داشته باشند. همچنین از موارد دیگری که برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش در مقطع لیسانس بررسی می شود گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه های دولتی ایران است.
جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های دولتی در اتریش نیز علاوه بر داشتن مدرک زبان می بایست قبولی در دانشگاه های دولتی ایران و گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه های دولتی ایران را داشته باشید.
متقاضیان تحصیل در دانشگاه های رایگان اتریش در مقطع دکترا می بایست مدارک فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ایران ارائه دهند در غیر اینصورت ممکن است به سختی از دانشگاه های دولتی پذیرش دریافت کنند. در ادامه به معرفی دانشگاه های رایگان اتریش می پردازیم:

معرفی دانشگاه های رایگان اتریش

دانشگاه وین از معتبر ترین و قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا است.  وین حدوداً دارای 45 هزار دانشجوی فعال و دارای 178 برنامه تحصیلی و 40 برنامه آموزشی است. دانشجویان در مقطع ارشد می توانند جهت تامین هزینه های تحصیل خود از بورسیه های تحصیلی این دانشگاه نیز استفاده کنند.

این دانشگاه تاریخچه ای غنی دارد و از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های فنی در اروپا است. طیف گسترده ای از برنامه های مقطع لیسانس و فوق لیسانس مانند: علوم طبیعی، علوم کامپیوتر و سایر زمینه های فنی را ارائه می دهد.

دانشگاه ایسنبروک از مهم ترین و بزرگ ترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی در غرب اتریش است که در سال 1669 تاسیس شد و به طور رسمی به یک موسسه برجسته آموزش عالی تبدیل شده است. رشته هایی مانند فیزیک، محاسبات علمی، علوم زیستی مولکولی، اقتصاد، سیاست و جامعه به عنوان الویت های پژوهی در این دانشگاه هستند.

این دانشگاه از بزرگ ترین دانشگاه ها در اتریش است. رشته ها و برنامه های تحصیل متنوعی را ارائه می کند و در میان 300 دانشگاه برتر در اروپا قرار دارد.

متقاضیان بی شماری از سرتاسر دنیا تمایل دارند که در دانشگاه گراتس تحصیل کنند. دانشگاه گراتس دولتی است و در زمینه های علوم طبیعی، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و اقتصادی به عنوان مرکز تحقیقاتی شناخته می شود.

این دانشگاه در شهر لینز واقع شده است و از جمله رشته هایی که در این دانشگاه وجود دارد، حقوق، علوم پزشکی، علوم اجتماعی از محبوبیت بالای برخوردار هستند. این دانشگاه در اتریش نسبتاً تازه تاسیس است و همچنین تحصیل در این دانشگاه رایگان است.

دوره های پزشکی و دندانپزشکی از برنامه های این دانشگاه هستند. دانشجویان در سال آخر تحصیل خود در یکی از بیمارستان ها به دوره کارآموزی مشغول می شوند.

شرایط و مدارک اخذ ویزای تحصیلی اتریش

افرادی که قصد دارند مدت زمانی طولانی در کشور اتریش اقامت تحصیلی داشته و به تحصیل بپردازند می بایست اجازه ورود یا همان ویزای تحصیلی از سفارت اتریش دریافت کنند. از شرایط مهم جهت اخذ ویزای تحصیلی در ابتدا، داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های اتریش است.
دانشجویان بر اساس رزومه و مدارک خود می توانند به دانشگاه مورد نظر خود در اتریش درخواست داده و پس از تایید مدارک از طرف دانشگاه و دریافت نامه پذیرش، برای درخواست ویزا اقدام کنند. متقاضیان نامه پذیرش و مدارک لازم را در وقت تعیین شده مصاحبه به سفارت ارائه می کنند و افسر سفارت مدارک را بررسی کرده و سپس به دانشجو ویزا جهت تحصیل اعطا می شود.
لازم به ذکر است در صورت نقص مدارک، ممکن است ویزای تحصیلی رد یا ریجکت شود. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • نامه پذیرش از طرف دانشگاه
 • تمکن مالی
 • مدارک شناسایی معتبر
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس که اخیراً گرفته شده است
 • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان
 • مدارک محل اقامت دانشجو در اتریش
 • بیمه سفر

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “شرایط ویزای تحصیلی اتریش” می توانید به این مطلب مراجعه کنید: ویزای تحصیلی اتریش

 

مدارک مورد نیاز تحصیل رایگان در اتریش

متقاضیان جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه رایگان نیاز دارند مدارکی را به دانشگاه ارائه دهند. مدارک مهم جهت پذیرش از دانشگاه رایگان اتریش به مدارک تحصیلی مربوط می شود و اختلاف کمی در تهیه مدارک وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • مدرک زبان آلمانی
 • قبولی در دانشگاه دولتی ایران
 • مدرک زبان آلمانی
 • نامه عدم منع تحصیل
 • گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه های دولتی ایران
 • مدرک زبان
 • مقالات چاپ شده
 • سوپروایزر
 • مدارک فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ایران

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش در حین تحصیل رایگان

هزینه های زندگی از موارد مهمی است که قبل از مهاجرت و انتخاب کشور مقصد باید بررسی شود تا متقاضیان بتوانند بر اساس توانایی مالی خود دست به اقدام برای مهاجرت بزنند. هزینه های زندگی بسته به عوامل مختلفی نظیر سبک زندگی افراد و نحوه هزینه کردن و همچنین شهر انتخابی برای زندگی متفاوت است.
برخی شهرها در اتریش هزینه زندگی بیشتر و برخی شهرها هزینه زندگی کمتری دارند. به طور میانگین دانشجویان در ماه حدود 12 هزار یورو هزینه زندگی خواهند داشت. هزینه های زندگی به هزینه های مربوط به مود غذایی، پوشاک، حمل و نقل و … تقسیم می شود که در ادامه به توضیح برخی از آن ها پرداخته ایم.

هزینه های خورد و خوراک

غذاهزینه (یورو)
غذا در رستوران ارزان15.00
آب معدنی (1.5 لیتر)0.64
شیر1.38
برنج (1 کیلوگرم)2.15
تخم مرغ (12 عدد)3.86
فیله مرغ (1 کیلوگرم)12.38
گوشت گاو (1 کیلوگرم)18.32
سیب (1 کیلوگرم)2.39
پرتغال(1 کیلوگرم)2.49
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)3.91
پیاز (1 کیلوگرم)1.56
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.75

هزینه های حمل و نقل

موردهزینه (یورو)
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری2.40
تاکسی (1 کیلومتر)4.00
بنزین (1 لیتر)1.64

هزینه های اجاره خانه ماهانه

موردهزینه (یورو)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر834.65
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر674.06
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1483.27
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1182.17

خرید آپارتمان

موردهزینه (یورو)
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر6173.40
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر4421.22

کار ضمن تحصیل رایگان در اتریش

دانشجویانی که به صورت رایگان در اتریش تحصیل می کنند اجازه دارند در هفته به صورت پاره وقت به کارهای دانشجویی مشغول شوند. کار ضمن تحصیل رایگان در اتریش می تواند به دانشجویان در پرداخت بخشی از هزینه های زندگی آن ها کمک کند. دانشجویان در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. مشاغلی که می تواند برای دانشجویان مناسب باشد از قبیل کار در فروشگاه ها، صندوق دار، تدریس و … است.

شرایط ویزای همراه اتریش برای ایرانیان

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی همراه داشتن خانواده در حین تحصیل است. شرایط ویزای همراه اتریش برای ایرانیان به این صورت است که دانشجویان می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود نیز اقامت دریافت کنند و به این منظور می بایست مدارک ازدواج، مدارک شناسایی فرزندان، درخواست ویزای همراه و همچنین تمکن مالی برای همراهان را به سفارت ارائه دهند.
لازم به ذکر است که والدین در مهاجرت تحصیلی جز همراهان به شمار نمی روند و دانشجویان نمی توانند برای والدین خود، درخواست ویزای همراه دهند. مدت اعتبار ویزای همراه بر اساس میزان اقامت دانشجویی فرد اصلی در نظر گرفته می شود و فرزندان نیز در این مدت می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در اتریش

کشور اتریش به دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیل می شوند به مدت 12 ماه اجازه می دهد تا در کشوراتریش به دنبال کار باشند و یکی از شرایطی که باید داشته باشد این است که فرد بتواند هزینه های خود را در این مدت بپردازد.
دانشجویان در این مدت می توانند با توجه به رزومه خود با کارفرمایان مختلف صحبت کرده و در صورت تایید استخدام شوند. در صورتی که دانشجو بتواند در این مدت زمان، شغل مناسبی را پیدا کند و استخدام شود، می تواند درخواست تغییر اقامت خود را به اقامت کاری دهد. 

شرایط کار پس از تحصیل در دانشگاه های اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری پایینی دارد و به همین دلیل می تواند شرایط کاری مناسبی را برای دانشجویان پس از فارغ التحصیلی ایجاد کند. دانشجویان با تحصیل در رشته هایی که در کشور اتریش جز مشاغل محبوب و مورد نیاز است می توانند موقعیت کاری پس از تحصیل خود را به گونه ای تضمین کنند.
متقاضیان جهت کار در اتریش پس از فارغ التحصیلی لازم است به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. در زیر نمودار نرخ بیکاری اتریش را مشاهده می کنید:

شرایط کار پس از تحصیل در دانشگاه های اتریش

شرایط اخذ اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت اتریش با تحصیل رایگان

متقاضیانی که از طریق تحصیل به کشور اتریش مهاجرت می کنند در نهایت قصد دارند به اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت اتریش دست یابند. دانشجویانی که توانستند پس از تحصیل رایگان در اتریش استخدام شوند و اقامت کاری دریافت کنند، پس از گذشت پنج سال اقامت قانونی بدون وقفه در اتریش، کسب درآمد و پرداخت مالیات می توانند درخواست اقامت دائم اتریش را دهند.
با گذشت ده سال اقامت دائم در اتریش، داشتن درآمد مناسب، نداشتن سابقه کیفری، تسلط به زبان آلمانی می توانند درخواست پاسپورت دهند.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه تحصیل رایگان در اتریش

از مزایای تحصیل دراتریش می توان به کیفیت بالای آموزشی،دانش گاه های عالی و هزینه های تحصیل بسیار پایین و رایگان اشاره کرد و تحصیل به زبان آلمانی به دلیل سخت بودن زبان آلمانی می تواند از معایب تحصیل در اتریش باشد.

دانشجویان ابتدا می بایست بسته به رزومه خود دانشگاه و رشته تحصیلی را در اتریش انتخاب کنند پس از آن اگر رشته تحصیلی بدون آزمون ورودی باشد می بایست مدارک مورد نیاز بسته به مقطع تحصیلی، از قبیل مدارک تحصیلی، گواهی اشتغال به تحصیل، یا قبولی در دانشگاه دولتی ایران و مدرک زبان را تهیه و برای دانشگاه ارسال کنند در صورت تایید می توانند نامه پذیرش را از دانشگاه دریافت کنند. رشته هایی که آزمون ورودی دارند پس از قبولی در آزمون، نامه پذیرش را به دانشجو اعطا می کنند.

مرحله اول جهت دریافت ویزای تحصیلی اخذ پذیرش از طرف دانشگاه است. در قدم بعد دانشجو باید هزینه تحصیل را پرداخت کرده و برای ویزا مدارک مورد نیاز را تهیه کند.

در مقطع مدارس بورسیه تحصیلی ارائه نمی شود و در صورتی که والدین دانش آموزان در اتریش اقامت داشته باشند یا دانش آموز قیم داشته باشد، می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند.

تحصیل در رشته دندان پزشکی در اتریش با قبولی در آزمون امکان پذیر است. دانشجویان می بایست مدرک زبان آلمانی در سطح C1 داشته و برای آزمون دندان پزشکی اقدام کنند.

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در اتریش می بایست مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح C1 داشته باشند و نمره قبولی در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ها را کسب کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “شرایط تحصیل پزشکی در اتریش” می توانید به این مطلب مراجعه کنید: تحصیل پزشکی در اتریش

 

• وین
• دانشگاه فنی وین
• اینسبروک
• صنعتی گراتس
• گراتس
• یوهانس کپلر لینز
• اقتصاد وین
• منابع طبیعی و علوم زیستی
• آلین آدریا کلانفورت
• پزشکی وین

دانشگاه های دولتی رایگان در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه صنعتی وین
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه سالزبورگ
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه پزشکی وین

دانشجویان پس از تحصی می توانند مشغول به کار شوند و اقامت کاری دریافت کنند پس از گذشت 5 سال اقامت می توانند درخواست اقامت دائم و پس از 10 سال درخواست پاسپورت دهند.

متقاضیان بورسیه تحصیلی با داشتن رزومه قوی تحصیلی، مقالات متعدد و مدرک زبان بالا در مقاطع تحصیلات تکمیلی می توانند درخواست بورسیه دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “شرایط بورسیه تحصیلی اتریش” می توانید به این مطلب مراجعه کنید: بورسیه تحصیلی اتریش

متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های رایگان اتریش بسته به رشته، دانشگاه و مقطع متفاوت است. اما به صورت میانگین هزینه تحصیل کارشناسی از 363 تا  یورو726، در مقطع کارشناسی ارشد 1454 یورو و در مقطع دکترا 727 یورو است.