شرایط تحصیل پزشکی در اتریش 2024

در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون تحصیل پزشکی در اتریش می پردازیم و آخرین اطلاعات را به صورت کامل در این مورد در اختیار شما قرار می دهیم.

دکتر مهاجرت » تحصیل پزشکی در اتریش
شرایط تحصیل پزشکی در اتریش
فهرست مطالب

در میان کشورهای اروپایی کشور اتریش در زمینه علمی پژوهشی پیشرو است و نه تنها کیفیت آموزشی بالا بلکه جدید ترین امکانات و تجهیزات را در اختیار دانشجویان قرار می دهد، بنابراین برای دانشجویان پزشکی، تحصیل در اتریش می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. متقاضیان با مدرک دیپلم می توانند برای شرکت در آزمون ورودی به دانشگاه های پزشکی و تحصیل پزشکی در اتریش اقدام کنند. دروس در برخی از دانشکده های پزشکی در اتریش، به زبان انگلیسی تدریس می شود اما در اکثر دانشگاه ها رشته پزشکی به زبان آلمانی تدریس می شود. تحصیل پزشکی در اتریش 12 ترم است.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در اتریش می بایست شرایط زیر را داشته باشند:

 • دیپلم دبیرستان
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح C1
 • دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند می بایست قبولی پزشکی از دانشگاه پزشکی کشور خود داشته باشند
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ها

آزمون ورودی شامل دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و تست هوش است و متقاضیان هر بار برای یک دانشگاه می توانند درخواست آزمون ورودی یک دانشگاه را دهند. اگر متقاضی مدرک زبان آلمانی در سطح C1 نداشته باشد می تواند ابتدا وارد دوره زبان آلمانی شود. آزمون ورودی به رشته پزشکی و دندانپزشکی ابتدای تیر ماه در هر سال است و دانشجویان می بایست قبل از آن برای شرکت در آزمون درخواست دهند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در اتریش

متقاضیان در صورتی می توانند برای تحصیل پزشکی در اتریش اقدام کنند که مدرک دیپلم خود را گرفته باشند و به این معنی است که حداقل سنی که متقاضیان می توانند جهت تحصیل پزشکی در اتریش اقدام کنند 18 سال تمام است.

بهترین دانشگاه های پزشکی اتریش

کشور اتریش دارای نظام آموزشی با کیفیت بالا و با هزینه های مقرون به صرفه است. رفاه اجتماعی بالا و همچنین اعتبار دانشگاه های اتریش در میان سایر کشورهای اروپایی نیز بر تعداد مهاجرت دانشجویان به اتریش افزوده است. هر ساله تعداد بی شماری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف و به خصوص تحصیل پزشکی در اتریش اقدام می کنند. در ادامه بهترین دانشگاه های پزشکی اتریش را معرفی خواهیم کرد.

 • دانشگاه پزشکی وین
 • دانشگاه پزشکی گراتس
 • دانشگاه پزشکی اینسبروک
 • دانشگاه خصوصی پزشکی پاراسلسوس، سالزبورگ

دانشگاه پزشکی وین در اتریش بهترین است، در جهان رتبه 50 و در بین دانشکده های پزشکی رتبه 14 را دارد. دانشجویان به مدت 6 سال پزشکی را مطالعه می کنند. دانشگاه پزشکی وین تمام تخصص های سطح تئوری و کاربردی برای تبدیل شدن دانشجویان به یک پزشک را پوشش می دهد. مدرک زبان آلمانی در سطح C1، داشتن IBدیپلم و یا گذراندن 180 واحد در یک موسسه آموزش جهت اخذ پذیرش الزامی است.

برنامه پزشکی در این دانشکده طب انسانی نام دارد و تحصیل پزشکی تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. در کنار طیف وسیعی از مطالعات تحقیقاتی ویژه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل دندانپزشکی و داروسازی نیز در این دانشگاه امکان پذیر است. افرادی که قصد دارند در دانشگاه پزشکی گراتس تحصیل کنند می بایست ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه گراتس شرکت کنند. جهت شرکت در آزمون سطح زبان آلمانی C1 توصیه می شود.

این دانشکده از بهترین دانشکده های پزشکی اتریش است که در قلب کوه های آلپ قرار دارد. اهداف اصلی دانشگاه پزشکی اینسبروک ارائه آموزش با کیفیت بالا، تحقیقات در سطح جهانی و پیشرفت مداوم در پزشکی برتر است.

این دانشگاه پزشکی در کنار بیمارستان دانشگاهی سالزبورگ ساخته شد و بعدها با همکاری بیمارستان نورنبرگ گسترش یافت. این دانشگاه پزشکی خصوصی است و هزینه های تحصیل در آن به طور قابل توجهی بالاتر از کالج های پزشکی دولتی که در بالا معرفی شد می باشد. شهریه هر سال تحصیلی در این دانشگاه ممکن است 14 هزار یورو باشد.

تحصیل پزشکی در اتریش به زبان انگلیسی

دانشجویان بین المللی جهت تحصیل پزشکی در اتریش می توانند جهت اخذ پذیرش برای دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی اقدام کنند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری دارد و تحصیل به زبان آلمانی صورت می گیرد. دانشگاه های خصوصی که تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی است شهریه بالاتری خواهند داشت. البته در نظر داشته باشید در اتریش تعداد دانشگاه هایی که تحصیل پزشکی در آن ها به زبان آلمانی است بیشتر است. 

گرایش ها و تخصص های تحصیل پزشکی در اتریش

کشور اتریش دارای سیستم مراقبت های بهداشتی توسعه یافته و پیشرفته است. دانشکده های پزشکی در اتریش در سطح جهانی شناخته شده هستند. دانشجویان پزشکی در اتریش، دانش و مهارت های بسیار ارزشمندی را در طول دوره رزیدنتی خود کسب می کنند. در ادامه برخی گرایش ها و تخصص های پزشکی در اتریش آورده شده است:

پزشک خانواده، تخصص مراقبت های اولیه بیمار را دارد. پزشکان خانواده به صورت مستقیم با بیماران در ارتباط هستند و از بهترین تخصص های پزشکی در اتریش است. پزشک خانواده می تواند به صوت مستقل به فعالیت پرداخته و مطب پزشکی خود را داشته باشد. دانشجویانی که دوره پزشکی عمومی خود را به اتمام رسانده باشند می توانند به عنوان پزشک خانواده مشغول به کار شوند.

مراقبت های اولیه اطفال از طریق پزشکان عمومی انجام می شود و در صورت نیاز، بیمار به یک پزشک متخصص ارجاع داده می شود. در نتیجه مراقبت های بهداشتی کودکان در اتریش یک سیستم ترکیبی از پزشکان عمومی و پزشکان اطفال است. متوسط درآمد پزشکان اطفال در اتریش بین 55840 یورو تا 169هزار یورو است.

دپارتمان ارتوپدی دانشگاه وین یک مرکز دانشگاهی برای تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی مادرزادی و اکتسابی است و هدف اصلی آن اطمینان از دریافت بهترین درمان پزشکی ممکن برای بیماران است.

متقاضیان جهت اخذ تخصص در زمینه زنان و زایمان می بایست ابتدا این رشته را در مقطع لیسانس، فوق لیانس و دکترای پزشکی، رزیدنتی و فلوشیپ تحصیل کنند. دانشجویان در سال های اول تحصیل خود ابتدا به موضوعاتی مانند آناتومی، فیزیولوژی پرداخته و در سال های بعد در کارآموزی بالینی شرکت خواهند کرد.

دانشجویان رشته بیهوشی پس از اتمام تحصیلات خود عنوان متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه را گرفته و می توانند کار کند. دانشکده های بیهوشی در شهرهای اینسبروک، گراتس و وین وجود دارد و بیشترین تحقیقات علمی در این دانشگاه ها انجام می شود.

دانشجویان رشته رادیولوژی می آموزند که چگونه با استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص بیماری و درمان آن اقدام کنند. دانشگاه پزشکی وین و دانشگاه پزشکی اینسبروک از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رادیولوژی هستند.

رشته چشم پزشکی از رشته های جذاب و پرطرفدار در میان تخصص های پزشکی است. دانشجویان می بایست ابتدا دوره پزشکی عمومی را پشت سر گذاشته و سپس برای تخصص اقدام کنند. تحصیل برای اخذ تخصص چشم پزشکی 5 سال طول می کشد.

روان شناسی رشته ای تخصصی درباره ذهن انسان و رفتار های ناشی از آن است. دانشجویان روان شناسی می باست در طول تحصیل خود در آزمایشگاه های روان شناسی شرکت کرده و با مفاهیم و نظریه های کلیدی این علم آشنا شوند. رشته روان شناسی به گرایش های: بالینی، شناختی، مشاوره، رشد، تربیتی، تکاملی، سلامت و ورزشی تقسیم می شود.

مدت زمان تحصیل گرایش های مختلف پزشکی در اتریش

مدت زمان تحصیلرشته
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیداخلی
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیاطفال
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیارتوپدی
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیزنان و زایمان
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیبیهوشی
6 سال، شامل 1 سال کارآموزیرادیولوژی
5 سال، شامل 1 سال کارآموزیروان پزشکی
5 سال، شامل 1 سال کارآموزیچشم پزشکی

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در اتریش

دانشگاه های اتریش از دانشجویان بین المللی که در زمینه تحقیقاتی کار می کنند برای تحصیل پزشکی در اتریش استقبال می کند. دانشجویان باید جهت درخواست تحصیل پزشکی در اتریش مدارکی را داشته باشند که در ادامه توضیح داده می شود:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1
 • داشتن مدرک IB دیپلم
 • دانشجویان بین المللی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند باید از دانشگاه پزشکی در کشور خود نامه قبولی ارائه کنند
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

آزمون پزشکی در اتریش

تمامی متقاضیانی که قصد دارند در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در دانشگاه ها پزشکی وین، اینسبروک، گراتس و دانشکده پزشکی JKU Linz تحصیل کنند می بایست فرآیند پذیرش MedAT  را تکمیل کنند. نمره قبولی در آزمون پزشکی بر نمرات و رزومه تحصیلی دانشجویان برتری دارد یعنی نمرات دیپلم تاثیری در نتیجه آزمون ندارد، افرادی که در آزمون بتوانند نمره بهتری را کسب کنند می توانند به تحصیل پزشکی در اتریش بپردازند. آزمون MedAT  به صورت سراسری و یک بار در سال  برگزار شده و امکان اقدام برای اخذ پذیرش از چندین دانشگاه نیست و دانشجویان در هر بار، تنها می توانند در آزمون یک دانشگاه شرکت کنند در نتیجه قبل از ثبت نام در آزمون می بایست تصمیم بگیرید که در کدام دانشگاه قصد دارید تحصیل کنید. جهت ثبت نام در آزمون MedAT ارائه گواهی پایان تحصیل یا همان دیپلم الزامی است. شرایط زیر جهت ثبت نام در فرآیند پذیرش باید رعایت شود:

 • ثبت نام به صورت آنلاین
 • پرداخت هزینه آرمون به موقع و در زمان مشخص شده که حدوداً 110 یورو است و در صورتی که متقاضی در آزمون شرکت نکند میزان هزینه بر نخواهد گشت.
 • داشتن گواهی دیپلم، نمرات دیپلم اهمیتی ندارند
 • ثبت نام به موقع

دروس امتحانی در آزمون به صورت تستی و به قرار زیر است:

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • ریاضی
 • تست هوش

بورسیه تحصیل پزشکی در اتریش

بورسیه تحصیلی به منظور کمک هزینه تحصیل از طرف دولت، سازمان های خاص و یا دانشگاه به دانشجویان برتر اعطا می شود. دانشجویان با داشتن رزومه تحصیلی عالی می توانند درخواست بورسیه تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال کرده و در صورت تایید از طرف دانشگاه می توانند بورسیه تحصیل را دریافت کنند و با هزینه های بسیار پایین به تحصیل خود ادامه دهند. متقاضیان رشته پزشکی در اتریش می توانند ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه های اتریش شرکت کرده و از دانشگاه های رایگان پذیرش تحصیلی دریافت کرده و به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنند.

 

همچنین بخوانید:

 

نحوه و شرایط اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در اتریش

دانشجویانی که توانسته اند در آزمون ورودی تحصیل پزشکی در اتریش نمره قبولی را اخذ کنند با دریافت نامه پذیرش از دانشگاه می توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش درخواست دهند. لازم است متقاضیان تمامی مدارک را تکمیل کرده و از سفارت اتریش وقت مصاحبه دریافت کنند و سپس در روز مصاحبه مدارک را به افسر پرونده خود ارائه دهند. جهت درخواست ویزا مدارک زیر لازم است:

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزا
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک شناسایی مانند شناسنامه
 • یک قطعه عکس به ابعاد عکس پاسپورت که اخیراً گرفته شده باشد
 • نامه پذیرش از طرف دانشگاه
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان
 • مدارک محل اقامت در اتریش
 • بیمه سلامت
 • تمکن مالی

افرادی که جهت تحصیل پزشکی در اتریش اقدام می کنند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود به عنوان همراه درخواست اقامت دهند. در این صورت متقاضی در طول اقامت خود در زمان تحصیل، می تواند اعضای خانواده خود را به همراه داشته باشد و همچنین تحصیل فرزندان در مدارس دولتی به صورت رایگان است. مدارکی که برای درخواست ویزای همراه لازم است به قرار زیر است:

 • اصل و کپی اسناد ازدواج
 • اصل و کپی از پاسپورت معتبر
 • عکس
 • اصل و کپی از شناسنامه
 • تمکن مالی
 • محلی مناسب جهت اقامت خانواده

کار حین تحصیل پزشکی در اتریش

دانشجویان بین المللی در اتریش می توانند در طول تحصیل خود مشغول به کار شوند. مشاغلی که دانشجویان اجازه دارند در آن ها مشغول به کار شوند جز مشاغل پاره وقت و دانشجویی است. اشتغال دانشجویان می تواند بخشی از هزینه های تحصیلی آن ها را پوشش دهد. مدت زمانی که دانشجویان اجازه دارند کار کنند بسته به مقطع تحصیلی متفاوت و از 10 تا 20 ساعت در هفته متغیر است. دانشجویان پزشکی نیز می توانند به کارهای دانشجویی در زمان تحصیل خود بپردازند.

از آن جایی که کشور اتریش کیفیت بالایی در آموزش پزشکی دارد می تواند محیطی مناسب برای تحصیل پزشکی و پس از آن ورود به بازار پزشکی باشد. دانش و مهارت هایی که دانشجویان در دوره رزیدنتی خود به دست می آورند بسیار ارزشمند بوده و می تواند فرصت های شغلی فراوانی را برایشان به وجود آورد. مواردی که به فارغ التحصیلان پزشکی در یافت شغل کمک می کند عبارتند از:

 • دانشجویاین که پزشکی را در اتریش تمام کرده اند، این فرصت را داشته اند که در کنار متخصصین پزشکی کار کنند و از امکانات روز و شیوه های نوآورانه پزشکی مطلع باشند.
 • دانشجویان پزشکی با قرار گرفتن در شرایط بالینی مختلف در دوره رزیدنتی خود توانسته اند تخصصی های مختلف پزشکی را تجربه کنند.
 • فرصت های شغلی بی شماری برای فارغ التحصیلان پزشکی در اتریش در کلینیک ها، بیمارستان ها، موسسات تحقیقاتی و مطب های خصوصی وجود دارد.

هزینه های تحصیل پزشکی در اتریش

دانشجویانی که در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی قبول می شوند می توانند با هزینه های بسیار پایین به تحصیل پزشکی در اتریش بپردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 800 یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بالاتر است و دانشجویان می بایست هزینه بیشتری برای تحصیل پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی می تواند از 14 هزار یورو تا 20 هزار یورو بسته به دانشگاه متفاوت باشد.

از موارد مهمی که دانشجویان قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی باید در نظر داشته باشند هزینه های زندگی است. به صورت کلی هزینه زندگی افراد بسته به سبک زندگی بسیار متفاوت است و همچنین هزینه زندگی در اتریش نیز بسته به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. بعضی شهرها هزینه های  زندگی کمتری نسبت به سایر شهرها دارند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند وین و اینسبروک گران تر از سایر شهرها هستند. به صورت میانگین برای زندگی دانشجویی برای اقامت و خورد و خوراک حدوداً در ماه 600 تا 700 یورو نیاز است. در ادامه در جداولی که مشاهده می کنید هزینه های زندگی در اتریش آورده شده است.

خورد و خوراک
موضوعهزینه یورو
غذا در رستوران ارزان15.00
آب معدنی (1.5 لیتر)0.64
شیر1.38
برنج (1 کیلوگرم)2.15
تخم مرغ (12 عدد)3.86
فیله مرغ (1 کیلوگرم)12.38
گوشت گاو (1 کیلوگرم)18.32
سیب (1 کیلوگرم)2.39
پرتغال(1 کیلوگرم)2.49
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)3.91
پیاز (1 کیلوگرم)1.56
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.75
حمل و نقل
موضوعهزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری2.40
تاکسی (1 کیلومتر)4.00
بنزین (1 لیتر)1.64
اجاره ماهانه ملک
موضوعهزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر834.65
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر674.06
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1483.27
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1182.17
خرید آپارتمان
موضوعهزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر6173.40
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر4421.22

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “شرایط زندگی در اتریش” و “مهاجرت به اتریش” می توانید به این مطالب مراجعه کنید:

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی در اتریش

دانشجویان جهت اقدام برای تحصیل پزشکی و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه در اتریش می بایست مدرک زبان آلمانی در سطح  C1 را داشته باشند.

در خصوص حقوق به صورت دقیق نمی توان صحبت کرد زیرا میزان درآمد بسته به فاکتورهای مختلفی از قبیل داشتن مطب خصوصی یا کار در یک مرکز پزشکی متفاوت است. طبق گزارشات دستمزد ناخالص پزشکان در اتریش سالانه 53900 یورو می باشد.

دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل کمر حدود 800 یورو و دانشگاه های خصوصی هزینه بیشتری در حدود 14 هزار تا 20 هزار یورو است.

دوره تحصیل در اتریش در رشته پزشکی به مدت 12 ترم می باشد.