تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا
فهرست مطالب

تحصیل در اروپا می تواند به عنوان یک مقصد عالی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به شمار می رود. زیرا در اروپا فرصت های تحصیلی به صورت رایگان و یا  تحصیل با هزینه های کم و مقرون به صرفه وجود دارد.
همچنین در اروپا دانشگاه های عالی وجود دارد که در سطح جهانی دارای رتبه و شناخته شده هستند و از کیفیت آموزشی بالایی برخور دارند. هر ساله تعداد دانشجویان بی شماری از سرتاسر جهان برای تحصیل به اروپا مهاجرت می کنند.
در این مقاله سعی داریم تا با شرایط تحصیل در اروپا، دانشگاه های برتر و اطلاعات مهم برای مهاجرت تحصیلی به اروپا اطلاعاتی مفید ارائه دهیم. لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در اروپا

برای مهاجرت تحصیلی مانند سایر روش های مهاجرتی می بایست شرایطی داشته باشید تا بتوانید اقدام کنید. هر کشور قوانین خاص خود را دارد و دانشگاه های مختلف نیز برای ارائه پذیرش تحصیلی از قوانین مخصوص به خود پیروی می کنند. برخی از شرایط به صورت عمومی در همه کشورهای اروپایی برای تحصیل مشترک هسند که عبارتند از:

 • داشتن مدارک تحصیلی
 • ریز نمرات تحصیلی خوب
 • معدل بالا
 • مدرک زبان
 • سن مناسب
 • فاصله سنی مناسب
 • پاسپورت
 • توانایی مالی

مراحل تحصیل در اروپا

برای تحصیل در اروپا می بایست طبق مراحلی اقدام کرد. اولین مرحله برای تحصیل در اروپا جستجو وتحقیق در خصوص شرایط کشور ها و شرایط پذیرش دانشگاه ها است. متقاضی می بایست شرایط و قوانین کشور ها را بررسی کند و با توجه به خواسته های خود کشور مورد نظر را برای مهاجرت انتخاب کند.
مرحله بعد برای تحصیل در اروپا مشخص کردن هدف، رشته تحصیلی و دانشگاه است. انتخاب دانشگاه باید بر اساس شرایط متقاضی صورت گیرد تا مدارک مناسب به دانشگاه ارسال شود. دانشگاه با تایید مدارک، نامه پذیرش ارسال می کند و پس از آن امکان درخواست برای ویزای تحصیلی وجود دارد.
مرحله نهایی برای تحصیل در اروپا تهیه و تنظیم مدارک و ارسال آن به سفارت و انتظار جهت پاسخ سفارت است.

مدارک لازم برای تحصیل در اروپا

برای مهاجرت تحصیلی ابتدا باید برای دریافت پذیرش از دانشگاه اقدام کرد و جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه نیاز به داشتن شرایط و مدارکی است که متقاضی باید داشته باشد. دانشگاه ها بر اساس مدارک، متقاضی را ارزیابی می کنند و در نهایت پذیرش تحصیلی به متقاضی اعطا می شود.
متقاضیان نیز می بایست بر اساس شایستگی و رزومه خود برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. هر دانشگاه دارای قوانین مخصوص به خود است و بر اساس رتبه دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی مدارکی که از متقاضی دریافت می کنند متفاوت است.
به صورت کلی، هنگان دریافت چذیرش تحصیلی مدارک زبر باید برای داشگاه ارسال شود:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی قبلی
 • ریز نمرات و معدل
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • در برخی رشته ها و دانشگاه ها سابقه کار
 • قبولی در آزمون ورودی در صورت نیاز

مزایای تحصیل در اروپا

 • تحصیل در دانشگه های عالی رتبه
 • امکان استفاده از آموزش با کیفیت بالا
 • فرصت های شغلی در کشورهای اروپایی
 • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی
 • امکان استفاده از خدمات درمانی
 • تنوع فرهنگی
 • اجازه کار پاره وقت
 • در اکثر کشورها امکان درخواست اقامت برای همراه

شرایط سنی تحصیل در اروپا

شرایط سنی برای دریافت پذیرش و ویزا در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی کشورها بر روی شرایط سنی و گپ تحصیلی بسیار سخت گیر هستند و در برخی کشورهای اروپایی حساسیت بر روی سن و فاصله تحصیلی کم تر است. در خصوص شرایط سنی بدون داشتن اطلاعات در خصوص کشور مقصد نمی توان به صورت دقیق اطلاعات داد.

مقاطع تحصیلی در اروپا

شرایط تحصیل برای متقاضیان بین المللی در دانشگاه های اروپا در مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد. در مقطع مدارس و دانشگاه امکان دریافت پذیرش تحصلی برای افراد خارجی با تابعیت های غیر اروپایی است. تحصیل در مدارس در مقاطع دبستان، راهنمایی، دبیرستان و در دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

تحصیل در مدارس اروپا

دانش آموزان بین المللی امکان تحصیل در مدارس کشورهای اروپایی را خواهند داشت. به این صورت که می توانند از مدارس دولتی و مدارس خصوصی پذیرش تحصیلی دریافت کنند و سپس با دریافت ویزای تحصیلی به تحصیل بپردازند.
البته تحصیل در مدارس دولتی تنها برای دانش آموزانی ممکن است که والدین آن ها در یکی از کشورهای اروپایی اقامت داشته باشند و یا یکی از اقوام و نزدیکان در کشور مورد نظر اقامت داشته و قیومیت دانش آموز را برعهده بگیرند.
مدارس خصوصی هزینه بالاتری نسبت به مدارس دولتی دارند و تمام یامکانات رفاهی، تحصیلی، زندگی، ورزشی و … را شمامل می شوند.

تحصیل در کالج های اروپا

کالج ها به هدف پیشرفت تحصیلی و شغلی می توانند به متقاضی کمک کنند. گذراندن دوره های تحصیلی در کالج به متقاضی کک می کند تا راحت تر برای ورود به دانشگاه آماده شوند. همچنین تحصیل در کالج ها می تواند در بهبود رزومه تحصیلی متقاضی نقشی موثر داشته باشد.
انتخاب کالج مناسب بر اساس اهداف متقاضی و شرایط پذیرش متفاوت است. اکثر کارج ها شرایط پذیرش ساده ای دارند و متقاضیان به راحتی می توانند در کالج ها پذیرش دریافت کنند. اما به دلیل کوتاه مدت بودن دوره های کالج ممکن است شانس دریافت ویزای بالایی نداشته باشند.
میزان هزینه های کالج بسته به کشور مقصد، دوره و مدت زمان دوره متفاوت است و ممکن است از 10 هزار یورو تا 40  هزار یورو در سال متغیر باشد.

تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی

افرادی که دیپلم 12 ساله دریافت کرده اند و مدرک زبان دارند می توانند برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی اقدام کنند. توجه داشته باشید که سن و فاصله تحصیلی در برخی کشورها اهمیت بالایی دارد و در نتیجه قبل از اقدام باید به صورت دقیق تمامی شرایط بررسی شده و برای کشوری که متناسب با شرایط متقاضی است درخواست داده شود.
میزان سرمایه در مهاجرت نیز اهمیت بالایی دارد. دانشجویان می بایست بتوانند هزینه تحصیل، هزینه های زندگی  و هزینه های پروسه مهاجرتی را پرداخت کنند و همچنین مبلغی مشخص برای اثبات تمکن مالی در حساب بانکی خود داشته باشند.
برای مهاجرت تحصیلی اولین قدم دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها است و سپس امکان درخواست ویزای تحصیلی وجود دارد. داشتن پذیرش تحصیلی به منزله دریافت قطعی ویزا نیست.

تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی ارشد

تمامی کشورهای اروپایی فرصت های تحصیلات تکمیلی در رشته های مختلف برای دانشجویان بین المللی در نظر دارند. دانشجویانی که توانسته اند در مقطع لیسانس تحصیل کنند و مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده اند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از کشورهای اروپایی اقدام کنند.
مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی نیازمند داشتن مدرک تحصیلی، مدرک زبان و دارایی مناسب است. تمکن مالی اهمیت بالایی دارد و بدون داشتن توانایی مالی امکان مهاجرت تحصیلی وجود ندارد.
دانشجویان برتر جهت کاهش هزینه های تحصیل خود می توانند بر اساس رزومه تحصیلی قوی خود درخواست بورسیه دهند. همچنین تحصیل به زبان رسمی کشور مقصد نیز می تواند به کاهش هزینه های تحصیل کمک کند.

تحصیل در اروپا در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری پس از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است. متقاضیان با تحصیل در مقطع دکتری و کسب مدرک، می توانند از موقعیت ها و فرصت های شغلی مناسبی بهره مند شوند.
داشتن مدرک تحصیل دکتری می تواند به عنوان یک مزیت برای افراد باشد و همچنین دریافت یک مدرک تحصیلی از دانشگاه های برتر اروپایی به امتیاز آن می افزاید. برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز به داشتن نمرات در مقاطع تحصیلات قبلی خواهید داشت.
همچنین داشتن مدرک زبان با نمره بالا اهمیت بالایی دارد. پروژه های تحقیقاتی و مقالات نیز شانس متقاضی در یافتن سوپروایزر و پذیرش دانشگاهی را افزایش می دهد.

تحصیل پزشکی در اروپا

برای تحصیل پزشکی در اروپا داشتن سن مناسب، مدرک زبان و تمکن مالی اهمیت بالا دارد. بهترین شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در اروپا 18 تا 24 سال است هر چقدر سن متقاضی بیشتر باشد ممکن است شانس دریافت پذیرش و ویزا کم شود.
معدل و ریز نمرات تحصیلی بالا نیز در اخذ پذیرش کمک کننده است. برخی از کشور ها و دانشگاه ها برای رشته پزشکی آزمون ورودی دارند که اخذ نمره قبولی در آزمون برای ورود و تحصیل در رشته پزشکی الزامی است. آزمون ورودی از دروس زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان است.
در برخی کشورها معدل نیز شرط ورود به رشته پزشکی است مثلاً در کشور آلمان، متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی می بایست معدل 20 داشته باشد. توجه داشته باشید برای کار پزشکی در کشورهای اروپایی می بایست به جز زبان انگلیسی بر روی زبان آن کشور نیز تسلط داشته باشید.

تحصیل دندانپزشکی در اروپا

برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا باید شرایط و قوانین ورود به رشته داندانپزشکی را بررسی کرد زیرا قوانین و شرایط ورود به هر دانشگاه و یا کشور متفاوت است.
برای تحصیل رشته دندانپزشکی در برخی کشورها، داشتن مدرک لیسانس الزامی است و برخی کشورها و دانشگاه ها آزمون ورودی برای ارزیابی وضعیت و سطح متقاضیان برگزار می کنند که شرط پذیرش، قبولی در آزمون است. دوره دندانپزشکی معمولاً 5 الی 6 سال طول می کشد و تسلط بر زبان انگلیسی و زبان رسمی کشور مقصد الزامی است.

تحصیل رشته حقوق در اروپا

رشته حقوق از رشته های پرطرفدار و با درآمد بالا است. متقاضیان بی شماری از سرتاسر دنیا تمایل دارند در رشته حقوق در کشورهای اروپایی تحصیل کنند. فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند در فرصت های شغلی مانند وکیل، مشاور حقوقی، مددکار اجتماعی و … کار کنند.
با وجود اینکه فرصت های شغلی مناسب و با درآمد بالا برای این رشته وجود دارد اما از چالش های رشته حقوق این است که آیا فارغ التحصیلان در این رشته امکان کار در کشور دیگری را دارند یا خیر. به دلیل متفاوت بودن قوانین کشور ها، فارغ التحصیلان در رشته حقوق می بایست یک دوره آموزش بگذرانند و سپس وارد بازار کار شوند.

شرایط و مراحل اخذ مدرک حقوق در اروپا

تحصیل در رشته حقوق در کشورهای مختلف، شرایط متفاوتی دارد. متقاضیان می توانند در گرایشات مختلف رشته حقوق تحصیل کنند. گرایشاتی نظیر: حقوق نفت و گاز، حقوق بین المللی، حقوق کیفری و جزا و … .
کشور انگلستان از قوی ترین نظام های آموزشی است و در بسیاری از رشته ها همچنین رشته حقوق سرآمد است. دریافت پذیرش تحصیلی در رشته حقوق در بسیاری از کشور ها همراه با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. پس از آزمون قبولی امکان تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه وجود دارد.

بورسیه های دولتی اروپا

بورسیه عبارت است از کمک هزینه تحصیلی که از طرف دانشگاه، نهاد ها و سازمان های خاص و یا دولت به دانشجویان بین المللی داده می شود تا بتوانند با هزینه های کم و بدون نگرانی در مورد هزینه ها، تحصیل کنند.
بورسیه تحصیلی با وام تحصیل تفاوت دارد و مانند هدیه ای است که به دانشجویان ممتاز ارائه می شود و نیازی به بازگشت آن نیست. بورسیه ها ممکن است به افراد با ملیت خاص اعطا شود. دولت های ایالتی در اروپا و اتحادیه اروپا بورسیه های تحصیلی اتحادیه اروپا با بودجه دولتی ارائه می دهند تا دانشجویان بین المللی بتوانند راه خود را به قاره اروپا برای تحصیل باز کنند.
بورسیه ها شامل کمک هزینه های تحصیل، کمک هزینه، اقامت، هزینه های سفر و سایر هزینه ها می شود. برخی بورسیه های تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را به مدت تمام طول تحصیل پوشش می دهد.
برخی بورسیه ها تنها بخشی از هزینه های دانشجو یعنی هزینه تحصیل را پوشش می دهد و در برخی دیگر از بورسیه ها ممکن است پوشش کمک های مالی تنها مختص به یک سال تحصیلی باشد.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی اروپا

سالانه دانشجویان زیادی که رزومه تحصیلی قوی دارند برای بورسیه تحصیلی درخواست می دهند. توجه داشته باشید به دلیل تقاضای بی شمار برای بورسیه تحصیلی و محدیدت در تعدا بورسیه ها رقابت بالایی در دریافت بورسیه وجود دارد و همچنین در مقطع کارشناسی تعداد بورسیه ها نیز کم تر از تحصیلات تکمیلی بالاتر است.
دانشجویان می توانند فرصت های بورسیه تحصیلی را دنبال کنند و برای دانشگاه هایی با شرایط شان مناسب است درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد اروپا

در مقطع کارشناسی ارشد تعداد بورسیه هایی که به دانشجویان ممتاز ارائه می شود بیشتر است و دانشجویانی که شرایط لازم را دارند راحت تر می توانند بورسیه دریافت کنند. مدرک زبان با نمره بالا، ریز نمرات و معدل بالا، تحقیقات و مقالات، انگیزه نامه، توصیه نامه، سابقه کار و … به دریافت بورسیه تحصیلی کمک می کند.
بورسیه های اراسموس از بورسیه های معروف در مقطع کارشناسی ارشد است، این بورسیه هزینه شرکت در برنامه، سفر و کمک هزینه زندگی را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی مقطع دکتری اروپا

دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی رد مقطع دکتری نیز امکان پذیر است. بورسیه های دکترا اغلب از طرف دانشگاه، سازمان های مستقل، بیاد تحقیقاتی و … به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط اعطا می شود. بورسیه های مقطع دکترا بر اساس شایستگی دانشجویان و مبتنی بر نیاز مالی دانشجویان به دو نوع مختلف تقسیم می شوند.
برای درخواست بورسیه بر اساس شایستگی: دانشجویان بر اساس نمرات و رزومه تحصیلی، تحقیقات و پروژه ها می توانند برای بورسیه درخواست دهند. بورسیه های مبتنی بر نیاز مالی هم برای حمایت از متقاضیانی است که شرایط مالی مناسبی ندارند.

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل

تحصیل در تمامی کشور های اروپایی می تواند تجربه ای متفاوت و عالی برای دانشجویان بین المللی به همراه داشته باشد. اما میان کشور های اروپایی برخی از کشورها شرایط بهتر و فرصت های شعلی بهتری دارند در نتیجه تقاضا برای تحصیل در این کشور ها نیز بیشتری می شود. در ادامه به معرفی بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل می پردازیم.

تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از محبوب ترین کشور های اروپایی برای تحصیل است و کیفیت آموزشی بالایی در فرانسه وجود دارد. هزینه های تحصیل در فرانسه بسیار پایین است و شیوه زندگی در فرانسه نیز لذت بخش است.
هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی به زبان فرانسوی، سالانه حدود 3000 یورو تا 4000 یورو و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تا 20 هزار یورو می رسد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات و یافتن کار می بایست به زبان فرانسوی مسلط باشند. دانشگاه های برتر فرانسه:

 • استراسبورگ
 • پاریس
 • لیل
 • سوربن
 • بوردو
 • لورن
 • گرنوبل آلپ

تحصیل در آلمان

حدود 400 موسسه آموزشی در آلمان وجود دارد که بسیاری از آن ها برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می کنند. بسیاری از دانشگاه های آلمان در رتبه بندی بین المللی امتیاز بالایی دارند. دانشجویان می توانند با زبان آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند و برای تحصیل به زبان انگلیسی می بایست هزینه تحصیل بسته به رشته و دانشگاه پرداخت شود. دانشگاه های برتر آلمان:

 • مونیخ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • هایدلبرگ
 • فنی مونیخ
 • نورنبرگ
 • بوخوم
 • فنی برلین
 • هامبورگ

تحصیل در هلند

متقاضیان تحصیل در هلند می توانند انتظار جامعه بزرگی از دانشجویان بین المللی را در هلند داشته باشند. هزینه تحصیل در هلند مانند سایر کشور های اروپایی است و دانشگاه های هلند معمولاً به عنوان دانشگاه های پژوهشی طبقه بندی می شوند یعنی برنامه های علمی پژوهش محوری بیشتری ارائه می کنند.
هزینه تحصیل در دانشگاه هلند در مقطع کارشناسی بین 6000 یورو تا 15000 یورو و در مقطع کارشناسی ارشد بین 8000 یورو تا 20000 یورو است. دانشگاه های برتر در هلند:

 • اوترخت
 • لیدن
 • آمسترادم
 • صنعتی دلفت
 • گرونینگن
 • واگنینگن
 • توئنته
 • آیندهوون

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا می تواند یک مقصد مقرون ب صرفه در میان کشور های اروپایی باشد. هزینه های زندگی در شهر های کوچک در ایتالیا نیز بسیار ارزان تر است. دانشگاه های بزرگ دانشجویان را برای یافتن خوابگاه های دانشجویی پشتیبانی می کنند و افرادی می توانند یک خوابگاه دانشجیی ارزان پیدا کنند.
دانشگاه های دولتی شهریه بسیار ارزانی دارند و حدود 1000 یورو در سال دریافت می کنند. مردم ایتالیا بسیار خون گرم هستند و باعث می شود دانشجویان به سرعت در جامعه با دیگران ارتباط برقرار کنند. برخی از دانشگاه های برتر در ایتالیا:

 • بولونیا
 • پادووا
 • پلی تکنیک میلان
 • رم
 • میلان
 • پیزا
 • تورین
 • تورینو

تحصیل در انگلستان

انگلستان می تواند از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در میان کشور های اروپایی باشد. هزینه تحصیل در انگلستان به طور متوسط بالاتر از سایر کشور های اروپایی است و دانشگاه های انگلستان برای چندین دهه، پذیرای متخصصان حرفه ای از تمام کشور های جهان بوده است.
دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار دارند و می توانند به هزینه های تحصیل خود تا حدودی کمک کنند. دانشگاه های برتر در انگلستان:

 • آکسفورد
 • کمبریج
 • لندن
 • ادینبورگ
 • اقتصاد و علوم سیاسی لندن
 • منچستر
 • ساوتهمپتون
 • گلاسکو

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا یک انتخاب محبوب برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال تحصیلات با کیفیت آموزشی بالا و با هزینه های کم هستند. اسپانیا گزینه های تحصیلی بسیاری را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد.
دانشگاه های اسپانیا نیز از شهرت بالایی برخوردار هستند و در رتبه بندی های بین المللی رتبه بالایی دارند.  دانشگاه های برتر عبارتند از:

 • بارسلونا
 • مادرید
 • بارسلون
 • والنسیا
 • گرانادا
 • پلی تکنیک مادرید
 • پلی تکنیک کاتالونیا
 • پلی تکنیک والنسیا

تحصیل در سوئیس

بدون شک سوئیس یکی از زیباترین کشور های اروپایی است. دانشگاه هایی در سوئیس هستند که در سطح جهانی شناخته شده اند و دانشجویان بین المللی بی شماری را به خود جذب می کنند.
بسیاری از دانشگاه های سوئیس در میان دانشگاه های برتر جهان شناخته می شنوند که مهم ترین آن ها دانشگاه زوریخ و ژنو هستند. سوئیس یکی از گران ترین کشور های اروپایی است و هزینه زندگی بالایی در سوئیس وجود دارد به خصوص در شهر های بزرگی مانند ژنو یا زوریخ. دانشگاه های برتر در سوئیس:

 • زوریخ
 • لوزان
 • ژنو
 • برن
 • بازل
 • لوزان
 • فریبورگ
 • علمی کاربردی زوریخ
 • سنت گالن
 • نوشاتل

تحصیل در فنلاند

بسیاری از دانشگاه ها و دانشگاه ای علوم کاربردی در فنلاند برنامه های آموزشی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی افزایش داده اند. اکثر برنامه های تحصیلی در فنلاند رایگان هستند و دانشجویان به زبان فنلانوی می توانند به رایگان تحصیل کنند. دانشگاه های برتر در فنلاند:

 • هلسینکی
 • تامپره
 • آلتو
 • تورکو
 • اولو
 • فنلاند شرقی
 • واسا
 • لاپرانتا

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

همانطور که می دانید داشتن مدرک زبان و تسلط کامل بر روی زبان انگلیسی در مهاجرت تحصیلی امری بسیار ضروری است. برای تحصیل در اروپا نیاز به مدرک زبان است.
ممکن است برخی دانشگاه ها بدون مدرک زبان و تنها با تسلط کامل بر روی زبان به دانشجوی متقاضی به صورت مشروط، پذیرش تحصیلی اعطا کنند به این صورت که دانشجو ابتدا وارد دوره زبان می شود و سپس می تواند وارد دوره تحصیلی در دانشگاه شود. اما برای دریافت ویزای تحصیلی به ارائه مدرک زبان نیاز است و شانس دریافت ویزا بالا می رود.

شرایط کارحین تحصیل در اروپا

در اکثر کشور های اروپایی به دانشجویان اجازه داده می شود تا در طول دوره تحصیلی خود کار کنند. اجازه کار برای دانشجویان به صورت پاره وقت است و می تواند به بخشی از هزینه های تحصیلی آن ها کمک کند. دانشجویان بسته به قوانین هر کشور مجاز به 10 تا 20 ساعت در هفته کار های دانشجویی هستند.
البته در نظر داشته باشید که قوانین همه کشور های اروپایی یکسان نیست و دریافت اجازه کار دانشجویی در برخی کشور ها ممکن است کمی شخت تر و همراه با چالش باشد. همچنین برای ورود به بازار کار نیاز به دانش زبان کشوری که به آن مهاجرت کرده اید نیز کمک کننده است.

موقعیت کار پس از تحصیل در اروپا

بسیاری از افرادی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی شده اند تمایل دارند پس از اتمام تحصیلات، اقامت خود را تمدید کنند و به اقامت دائم و سپس تابعیت آن کشور برسند. با تحصیل امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت وجود ندارد.
دانشجویان می توانند پس از دریافت مدرک تحصیلی خود به دنبال کار باشند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند. پس از استخدام امکان تغییر ویزای تحصیلی و تمدید اقامت وجود دارد.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا نسبت به کشور های آمریکا و کانادا مقرون به صرفه تر است. در اروپا امکان تحصیل به صورت رایگان وجود دارد و همچنین دانشجویان می توانند با شهریه 10 هزار یورو در سال نیز تحصیل کنند. البته هزینه های تحصیل بسته به نوع رشته، دانشگاه و کشور مقصد متفاوت است. در ادامه میانگین هزینه تحصیل در کشور های مختلف آورده شده است:

 

کشور شهریه تحصیل (یورو- سالانه)
آلمان 9 هزار تا 20 هزار
ایتالیا 10 هزار تا 35 هزار
سوئیس 10 هزار  تا 30هزار یورو
انگلیس 10هزار پوند تا 38 هزار پوند
فنلاند 8 هزار تا 20 هزار
اسپانیا 800 تا 15 هزار
فرانسه 200 تا 3700
هلند 6 هزار تا 25 هزار

 

هزینه زندگی دانشجویی در اروپا

هزینه های زندگی دانشجویی به صورت میانگین در ماه آورده شده است.

آلمان

 • هزینه اقامت: 150 تا 800 یورو
 • هزینه خورد و خوراک: 150 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل: 30 تا 90 یورو
 • سوئیس
 • هزینه اقامت: 500 تا 3500 فرانک
 • هزینه خورد و خوراک: 300 تا 500 فرانک
 • هزینه حمل و نقل: 70 تا 250 فرانک

 

انگلیس

 • هزینه اقامت: 400 تا 1200 پوند
 • هزینه خورد و خوراک: 120 تا 200 پوند
 • هزینه حمل و نقل: 500 تا 200

 

فنلاند

 • هزینه اقامت: 150 تا 1500 یورو
 • هزینه خورد و خوراک: 200 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل: 50 تا 100 یورو

 

اسپانیا

 • هزینه اقامت: 20 تا 10 هزار یورو
 • هزینه خورد و خوراک: 150 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل: 30 تا 60 یورو

 

فرانسه

 • هزینه اقامت: 150 تا 1000 یورو
 • هزینه خورد و خوراک: 150 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل: 20 تا 75 یورو

 

هلند

 • هزینه اقامت: 300 تا 1500 یورو
 • هزینه خورد و خوراک: 150 تا 250 یورو
 • هزینه حمل و نقل: 20 تا 100 یورو

معرفی دانشگاه های برتر اروپا

نام دانشگاه کشور رتبه
آکسفورد انگلستان 1
کمبریج انگلستان 2
کالج لندن انگلستان 3
فدرال سوئیس زوریخ سوئیس 4
ادینبورگ انگلستان 5
اقتصاد و علوم سیاسی لندن انگلستان 6
کاتولیکه لوون بلژیک 7
مونیخ آلمان 8
منچستر انگلستان 9
ساوتهمپتون انگلستان 10

 

اخذ تابعیت پس از تحصیل در اروپا

دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات خود بتوانند وارد بازار کار شوند می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. افرادی که 5 سال به صورت مداوم در یک کشور اروپایی کار و زندگی کنند در صورت پرداخت مالیات، تمکن مالی و تسلط به زبان رسمی کشور می توانند درخواست اقامت دائم دهند. پس از 6 سال زندگی و داشتن شرایط لازم، نیز امکان درخواست برای تابعیت وجود دارد.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
مهاجرت پرستار به اتریش

مهاجرت پرستاران به اتریش

بررسی مهاجرت پرستاران به اتریش اتریش یکی از کشورهایی است که به دلیل افزایش سن جمعیت با کمبود نیروی پرستار مواجه شده است. دولت اتریش

مهاجرت-دندانپزشكان-به-اتريش

مهاجرت دندانپزشكان به اتريش

اتریش کشوری است با سنت غنی در آموزش پزشکی و دندانپزشکی. امروزه برخی از معتبرترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی در اتریش قراردارند و

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *