تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند
فهرست مطالب

فنلاند یکی از کشورهای اروپایی عالی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. حدود 40 دانشگاه در فنلاند برنامه های تحصیلی مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. دانشگاه های فنلاند برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی  را جهت جذب دانشجویان بین المللی افزایش داده اند.
رشته های بی شماری در فنلاند برای تحصیل وجود دارد، دانشجویان تقریباً در هر رشته ای که تمایل داشته باشند، امکان تحصیل خواهند داشت. در حال حاضر بیش از 600 برنامه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد و بر تعداد آن ها نیز افزوده می شود.
رشته های بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، پزشکی و حقوق به زبان انگلیسی ارائه می شود. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس می توانند بدون شهریه در فنلاند تحصیل کنند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل به زبان انگلیسی می بایست شهریه پرداخت کنند.

شرایط تحصیل در فنلاند

از متقاضیانی که قصد دارند در مقطع لیسانس تحصیل کنند ممکن است درخواست شود در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. در واقع آزمون SAT یک نوع ارزیابی برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. نمره قبولی در آزمون SAT بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است.
برخی دانشگاه های فنلاند ممکن است معیار های بیشتری برای پذیرش داشته باشند. از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توان به این موارد اشاره کرد: امتیاز اعتباری ECTS در موضوعات آکادمیک مرتبط،  تجربه کاری قبلی در زمینه تحصیلی، نمره خاص در GMAT یا GRE. برخی دانشگاه ها جهت ارائه نامه پذیرش با دانشجویان مصاحبه تنظیم می کنند.

مراحل تحصیل در فنلاند

متقاضیان جهت تحصیل در فنلاند می بایست مراحل پذیرش را به ترتیب انجام دهند.

تحقیق و انتخاب دوره

قبل از هرگونه اقدام ببرای درخواست پذیرش ابتدا باید در خصوص دوره تحصیلی، دانشگاه و شرایط آن تحقیق کرد و در صورت مناسب بودن شرایط برای پذیرش تحصیلی درخواست داده شود.

شرایط پذیرش

هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد. همچنین شرایط رشته های دانشگاهی نیز با یکدیگر ممکن است متفاوت باشد. در نتیجه تحقیق در خصوص شرایط پذیرش از موارد مهم است.

فرآیند برنامه

فرآیند برنامه عبارت است از: انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر، آماده سازی و تنظیم مدارک، بررسی شرایط خاص پذیرش دانشگاه، ارسال درخواست و دریافت اجازه اقامت دانشجویی.

پذیرش و تایید

پس از دریافت مدارک دانشگاه، به بررسی مدارک متقاضی می پردازد و در صورت داشتن شرایط، به دانشجو پذیرش تحصیلی اعطا می شود.

درخواست ویزای دانشجویی

پس از دریافت ویزای تحصیلی امکان درخواست برای ویزای تحصیلی وجود دارد. متقاضی در ابتدا باید مدارک مورد نیاز را آماده کرده و به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت تحویل دهد.

وضعیت مسکن

دانشجویان هنگام درخواست پذیرش تحصلی می توانند از دانشگاه برای معرفی خوابگاه و یا محل اقات دانشجویی کمک گرفته و سپس یک محل مناسب با بودجه و نیاز های خود را اجاره کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در فنلاند

برای مهاجرت از طرق مختلف مهاجرتی نیاز به داشتن شرایط خاص  و ارائه مدارک است.  برای مهاجرت از طریق تحصیل به فنلاند نیز نیزا به مدارکی است که متقاضی می بایست به دانشگاه ارائه دهد و در صورت تایید، نامه پذیرش به دانشجو اعطا می شود. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • سوابق و مدارک تحصیلات قبلی
 • اثبات مهارت های زبانی
 • پاسپورت
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

مزایای تحصیل در فنلاند

 • تحصیل در سیستم آموزشی در سطح جهانی
 • شهریه مقرون به صرفه
 • فرصت های برابر و با کیفیت برای همه دانشجویان
 • استاندارد بالای زندگی
 • استفاده و بهره مندی از مناظر زیبا و مکان های تاریخی
 • فرصت های شغلی برای دانشجویان بین المللی
 • مسیر های اقامت دائم برای مهاجران
 • داشتن اقامت یک کشور شنگن و سفر به سایر کشورهای شنگن بدون نیاز به ویزا

شرایط سنی تحصیل در فنلاند

بسیاری از کشورها سخت گیری های زیادی بر روی شرایط سنی و فاصله تحصیلی دارند. در فنلاند فاصله تحصیلی و یا شرایط سنی اهمیت بالایی ندارد و در این خصوص سخت گیری کمی نسبت به سایر کشورهای اروپایی وجود دارد.
متقاضیان می توانند با سن بیشتر و فاصله تحصیلی بالا برای تحصیل در فنلاند درخواست دهند. درخواست های دانشجویان بر اساس معدل دانشجو و توانایی مالی بررسی می شوند.

مقاطع تحصیلی در فنلاند

تحصیل در فنلاند در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس شرایط خود و مدارک تحصیلی خود در مدارس و یا دانشگاه در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در فنلاند تحصیل کنند.

تحصیل در مدارس فنلاند

تحصیل در مدارس فنلاند در هر دو  نوع مدرسه دولتی و خصوصی امکان پذیر است. امکان تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزانی است که والدین آن ها در فنلاند اقامت داشته باشند یا یکی از اقوام نزدیک که در فنلاند اقامت دارند، قیومت دانش آموز را بر عهده داشته باشند، در این صورت می توانند از شرایط تحصیل به صئرت رایگان استفاده کنند.
مدارس خصوصی در فنلاند به تعداد محدود وجود دارند و زیر نظر دولت هستند. مدارس خصوصی دارای شرایط زندگی و امکانات آموزشی هستند و دانش آموزان بین المللی امکان تحصیل در آن ها را خواهند داشت. داشتن شرایط زیر الزامی است:

 • پاسپورت
 • پذیرش تحصیلی از مدارس
 • تمکنم مالی
 • ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی سلامت

شروع سال تحصیلی در فنلاند

مدراس در فنلاند در ماه اوت شروع می شود و مدارس در هفته آخر ماه مه یا هفته اول ژوئن به اتمام می رسد. تعطیلات پاییزی معمولاً در اکتبر شروع می شود و تعطیلات کریسمس در هفته سوم دسامبر و تعطیلات زمستانی در فوریه است.

شرط معدل برای تحصیل در فنلاند

شرط معدل یکی از شرایط دریافت پذیرش تحصلی از دانشگاه های فنلاند است. در نظر داشته باشید هر چقدر رزومه تحصیلی متقاضی قوی، معدل و ریز نمرات بالا باشد به همان میزان شانس دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر بالا می رود. برای تحصیل در مقطع لیسانس در فنلاند معدل بالای 14 نیاز است.

تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی

فنلاند یک سیستم دانشگاهی معتبر و با کیفیت ارائه می دهند و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در فنلاند می توانند به زبان انگلیسی، فنلاندی و سوئدی تحصیل کنند. تحصیل به زبان فنلاندی رایگان است و تحصیل به زبان انگلیسی با پرداخت شهریه امکان پذیر است.
جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ابتدا باید برنامه تحصیلی مشخص شود و سپس فرم درخواست پذیرش و مدارک لازم برای درخواست می بایست از طریق سایت دانشگاه به دانشگاه ارسال شود. دانشگاه با بررسی مدارک متقاضیان در صورت تایید نامه پذیرش به دانشجویان اعطا می کند.
تحصیل در مقطع لیسانس در فنلاند به مدت سه الی چهار سال طول می کشد و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با زبان انگلیسی 8 هزار یورو تا 10 هزار یورو است و مدرک زبان آیلتس با نمره 6 نیاز است.

تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی نیز امکان تحصیل به سه زبان انگلیسی، فنلاندی و سوئدی وجود دارد. تحصیل به زبان انگلیسی همراه با پرداخت شهریه امکان پذیر است و دانشجویان می بایست هزینه های تحصیل را بپردازند.
ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است. طول دوره کارشناسی ارشد در فنلاند 1.5 تا 2 سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی 4 هزار یورو تا 18 هزار یورو است.  مدارک مورد نیاز:

 • مدرک دانشگاهی لیسانس
 • مدرک زبان
 • رزومه علمی قوی
 • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی

تحصیل در فنلاند در مقطع دکتری

متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکتری می بایست مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده باشند. مدت زمان تحصیلی در مقطع دکتری 3 الی 5 سال است. ارائه مدرک برای مهارت های زبانی الزامی است. دانشجویان دکترا نیاز دارند در زمان ارسال درخواست پذیرش یک یا دو استاد راهنما داشته باشند در نتیجه
دانشجویان می بایست قبل از درخواست پذیرش برای استاد راهنما درخواست. دهند. 13 دانشگاه در فنلاند برنامه های دکتری را بر اساس تحقیقات ارائه می دهند و تحقیقات دانشگاهی مستقل را ترویج می کنند.

بورسیه های دولتی فنلاند

دانشگاه های فنلاند طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. البته گزینه بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در فنلاند نیز وجود دارد. بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا بدون نگرانی از مسائل مالی به تحصیلات خود ادامه دهند.
دانشجویان جهت درخواست و دریافت بورسیه تحصیلی می بایست از طریق دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنند و درخواست خود را در مدت زمان مشخص برای دانشگاه ارسال کنند. برخس بورسیه ها برای سال اول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کمک هزینه 5 هزار یورو ارائه می دهند و بورسیه ها توسط وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ تامین می شوند.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فنلاند

افرادی که برای تحصیل در فنلاند درخواست می دهند علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل، باید ثابت کنند که در حساب بانکی خود مبلغی مشخص به صورت سپرده دارند و می توانند هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند.
تمکن مالی می بایست هنگام درخواست ویزا در حساب بانکی شخص متقاضی موجود باشد و مدارک حساب بانکی به همراه سایر مدارک باید به سفارت تحویل داده شود. حدوداً میزان تمکن مالی لازم 560 یورو در هر ماه است.

شرایط اسکان دانشجویی در فنلاند

تقریباً یک سوم از دانشجویانی که در فنلاند تحصیل می کنند در آپارتمان های دانشجویی اقامت دارند. هزینه های مسکن در فنلاند معقول بوده و درخواست برای اجاره آپارتمان آسان است. آپارتمان های دانشجویی فنلاند در نزدیکی دانشگاه ها هستند و یا در مناطقی هستند که به راحتی با وسایل نقلیه امکان رفت و آمد به دانشگاه باشد.
دانشجویان در ابتدای ترم پاییز ممکن است با کمبود مسکن دانشجویی مواجه شوند و قرارداد های اجاره آپارتمان دانشجویی تحت قانون اجاره های مسکونی است. انواع مسکن دانشجویی:

 • آپارتمان مشترک: این نوع مسکن برای دانشجویان مجرد مناسب است و معمولاً بین 2 الی 4 دانشجو مشترک است. هر نفر اتاق مجزا دارد و آشپزخانه و حمام مشترک هستند.
 • آپارتمان استودیویی: این نوع مسکن دانشجویی نیز برای دانشجویان مجرد مناسب است و کمی گران تر از آپارتمان مشترک است. تعداد آپارتمان استودیویی محدود است.
 • آپارتمان گروهی: افرادی که می خواهند با گروهی از دوستان خود محلی برای اقامت را اجاره کنند می توانند آپارتمان گروهی اجاره کنند. اتاق خواب های مجزا، آشپزخانه و یک اتاق نشیمن مشترک در آپارتمان گروهی وجود دارد.
 • آپارتمان خانوادگی: معمولاً دارای 2 الی 3 اتاق و یک آشپزخانه کوچک هستند و برای زوج ها و خانواده های دارای فرزند مناسب هستند. این نوع مسکن اقامتی معمولاً نزدیک به زمین بازی و مهد کودک است.

آزمون‌ های ورودی برای تحصیل در فنلاند

اکثر دانشگاه های فنلاند برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی دارند. آزمون های ورودی جهت بررسی و تعیین سطح اطلاعات دانشجویان و ارزیابی مهارت ها و شناخت آن ها در خصوص رشته تحصیلی مورد نظر است.
آزمون های ورودی در هر دانشگاه از الگوهای مشخصی پیروی می کند و ممکن است در بخش اصلی عمومی و تخصصی داشته باشند و مهارت های دانشجویان در دروس مختلف بررسی می شود.
ارائه پذیرش دانشگاه بر اساس نمره قبولی دانشجویان است و معیار های قبولی دانشگاه ها با هم متفاوت است. داشنجویان جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه باید در سایت دانشگاه ثبت نام کنند و به صورت آنلاید در آزمون شرکت کنند.

تحصیل در فنلاند بدون مدرک زبان

دانشجویان بین المللی با داشتن شرایط خاص، بدون ارائه مدرک زبان نیز می توانند برای تحصیل در فنلاند اقدام کنند. توجه داشته باشید این بدان معنی نیست که بدون داشتن مهارت زبانی امکان تحصیل و دریافت پذیرش وجود دارد بلکه به این معنی است که دانشجویان با داشتن شرایطی خاص و سطح بالای زبان می توانند بدون ارائه مدرک زبان برای برخی دانشگاه ها درخواست پذیرش دهند.
دانشجویان می بایست مهارت های لازم زبانی را داشته باشند تا در مصاحبه دانشگاه و در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. دانشجویان با داشتن شرایط زیر می توانند بدون مدرک زبان برای تحصیل در فنلاند اقدام کنند:

 • زبان مادری فرد متقاضی زبان انگلیسی باشد
 • مدرک تحصیلی قبلی متقاضی از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و به زبان انگلیسی باشد

شرایط کارحین تحصیل در فنلاند

یکی از شرایط مناسب برای دانشجویان در فنلاد امکان داشتن اجازه کار به صورت پاره وقت حین تحصیل است. دانشجویان موقعیت کار پس از تحصیل در فنلاند حق دارند متوس 30 ساعت در هفته کار کنند. در مدت زمان تعطیلات ساعات کاری برای دانشجویان محدودیتی ندارد و می تواند به صورت تمام وقت باشد.

هزینه تحصیل در فنلاند

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به فنلاند مهاجرت می کنند باید برای تحصیل به زبان انگلیسی، شهریه پرداخت کنند. شهریه سالانه دانشگاه ها بسته به برنامه تحصیلی، مقطع و دانشگاه متفاوت است و بین 5 هزار یورو تا 18 هزار یورو متغیر است. در مقطع دکتری صرف نظر از ملیت متقاضی، از دانشجو شهریه گرفته نمی شود.

هزینه زندگی دانشجویی در فنلاند

خورد و خوراک
موضوع هزینه یورو
غذا در رستوران ارزان 14.00
آب معدنی (1.5 لیتر) 1.62
شیر 1.06
برنج (1 کیلوگرم) 2.37
تخم مرغ (12 عدد) 2.91
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 11.26
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 18.72
سیب (1 کیلوگرم) 2.22
پرتغال(1 کیلوگرم) 2.18
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 3.37
پیاز (1 کیلوگرم) 1.63
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.20

 

ورزش و اوقات فراغت
موضوع هزینه یورو
باشگاه بدن سازی به صورت ماهانه 40.51
اجاره زمین تنیس 1 ساعت در آخر هفته 24.16
سینما 15.00

 

لباس و کفش
موضوع هزینه یورو
شلوار جین 82.81
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای 33.68
1جفت کفش دویدن نایکی 81.03
1 جفت کفش تجاری پرم مردانه 112.93

 

اجاره ماهانه ملک
موضوع هزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 793.88
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 645.79
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1308.81
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1021.82

 

خرید آپارتمان
موضوع هزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 5251.87
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر 3472.08

 

حمل و نقل
موضوع هزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری 3.00
کارت ماهانه 59.90
شروع تاکسی 7.00
تاکسی (1 کیلومتر) 1.50
تاکسی 1 ساعت انتظار 50.00

معرفی دانشگاه های برتر فنلاند

نام دانشگاه رتبه در فنلاند رتبه در جهان
هلسینکی 1 111
تامپره 2 181
آلتو یلیوپیستو 3 228
تورکو 4 478
Jyväskylä

 

5 486
اولون یلیوپیستو 6 511
فنلاند شرقی 7 935
آکادمی اوبو 8 1022
واسان 9 1193
صنعتی لاپنرانتا 10 1225

بهترین رشته های تحصیلی در فنلاند

فنلاند از کشورهای اروپایی است که سیستم آموزشی برجسته و با کیفیتی ارائه می دهد و فرصت های آموزشی بالایی برای دانشجویان بین المللی دارد. برنامه های تحصیلی متفاوتی برای تحصیل در فنلاند وجود دارد که متقاضیان می توانند بر اساس رزومه و علایق خود در آن ها مشغول به تحصیل شوند.
بهترین رسته های تحصیلی در فنلاند عبارتند از:

 • پزشکی
 • بهداشت و درمان
 • رشته های مهندسی
 • تجارت و اقتصاد
 • مدیریت مالی
 • هنر
 • حقوق

اخذ تابعیت پس از تحصیل در فنلاند

اکثر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فنلاند تمایل دارند پس از اتمام تحصیل، اقامت خود را تمدید کرده و در نهایت به اقامت دائم و تابعیت فنلاند دست یابند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند 6 ماه در فنلاند اقامت داشته باشند و در این مدت به جستجوی کار بپردازند.
پس از یافتن کار امکان تغییر اقامت تحصیلی به کاری وجود دارد. سپس متقاضی با 5 سال اقامت کاری، دراشتن درآمد و پرداخت مالیات می تواند درخواست اقامت دائم فنلاند را داشته باشد. افرادی که 5 الی 7 سال اقامت دائم فنلاند را داشته باشند می توانند برای تابعیت فنلاند نیز درخواست دهند.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
مهاجرت-دندانپزشكان-به-اتريش

مهاجرت دندانپزشكان به اتريش

اتریش کشوری است با سنت غنی در آموزش پزشکی و دندانپزشکی. امروزه برخی از معتبرترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی در اتریش قراردارند و

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در

تحصیل-در-سوئد

تحصیل در سوئد

کشور سوئد به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بالا شهرت دارد و برخی از بهترین دانشگاه های جهان در سوئد وجود دارد. سیستم آموزشی مناسب، موقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *