تحصیل در سوئد

تحصیل-در-سوئد
فهرست مطالب

کشور سوئد به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بالا شهرت دارد و برخی از بهترین دانشگاه های جهان در سوئد وجود دارد. سیستم آموزشی مناسب، موقعیت های تحقیقاتی، امنیت و شرایط زندگی در یک کشور با استاندارد های بالا باعث شده است دانشجویان بی شماری از سرتاسر دنیا برای تحصیل در سوئد اقدام کنند.
دانشگاه های سوئد بر روی فعالیت های تیمی و همکاری تمرکز می کنند و امکان تحصیل در بسیاری از برنامه های تحصیلی در سوئد برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. تحصیل در سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است. درادامه مقاله به شرایط، مدارک و اطلاعات لازم برای تحصیل در سوئد خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل در سوئد

تحصیل یکی از راه های مهاجرتی به سوئد است. شرایط تحصیل در سوئد به عوامل مختلفی مانند مدارک تحصیلی، مدرک زبان، توانایی مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی بستگی دارد. از عوامل مهم برای تحصیل در سوئد بالا بودن معدل و ریز نمرات مدارک تحصیلی قبلی است.

مدارک لازم برای تحصیل در سوئد

مدارک مورد نیاز می تواند بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. به صورت کلی مدارکی به صورت عمومی در نظر کرفته می شوند که عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی
 • ریز نمرات و معدل بالا
 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس متقاضی که اخبراً گرفته باشد
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره مناسب برای مقطع تحصیلی
 • مصاحبه در صورت نیاز

مراحل تحصیل در سوئد

تحقیق و انتخاب دوره

دانشجویان ابتدا باید در خصوص دوره های تحصیلی و دانشگاه مورد نظر تحقیق کنند و مناسب ترین رشته و دانشگاه متناسب با شرایط خود را انتخاب کرده و درخواست پذیرش تحصلی دهند.

شرایط پذیرش

هر کدام از دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی شرایط پذیرش مخصوص به خود را دارند که در وب سایت دانشگاه می توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

فرآیند برنامه

مراحل همون فرآیند برنامه هست

پذیرش و تایید

دانشجویان پس از بررسی شرایط و انتخاب دانشگاه مورد نظر خود می بایست مدارک و درخواست پذیرش را برای دانشگاه ارسال کرده و در صورت تایید نامه پذیرش تحصیلی را دریافت می کنند.

درخواست ویزای دانشجویی

دانشجویان پس از دریافت پذیرش تحصیلی می توانند مدارک خود را آماده کنند و برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهند.

وضعیت مسکن

قبل از درخواست ویزا، می بایست وضعیت مسکن دانشجو مشخص باشد. برای اقامت خوابگاه دانشجویی و یا آپارتمان های مشترک وجود دارد که دانشجو بر اساس توانایی مالی می تواند برای اجاره محل اقامت خود اقدام کند.

مزایای تحصیل در سوئد

 • استفاده از امکانات آموزشی با کیفیت بالا
 • امکان تحصیل در طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • امنیت بالا
 • امکان سفر به سایر کشور های اروپایی
 • امکان کار حین تحصیل
 • امکان کار در سوئد پس از اتمام تحصیلات

شرایط سنی تحصیل در سوئد

محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در سوئد از نظر دانشگاه ها وجود ندارد. با این حال کمک مالی که دانشجویان می توانند برای تحصیل دریافت کنند می تواند پس از یک سن خاص کم شود. همچنین دانشجویان می بایست شرایط خود را با شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر و برنامه ای که قصد دارند در آن تحصیل کنند مقایسه کنند.
هنگامی که  متقاضی برای ویزای تحصلی درخواست می دهد شرایط سنی و گپ تحصیلی بررسی می شود. بهتر است فاصله سنی 5 تا 10 سال باشد. سن مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا 30 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد 40 سال است و مقطع دکتری محدودیتی ندارد.

مقاطع تحصیلی در سوئد

تحصیل در سوئد در مقاطع تحصیلی مختلف امکان پذیر است. متقاضیان می توانند برای تحصیل در مدارس و دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. در ادامه شرایط تحصیل در مقاطع مختلف بررسی می شود.

تحصیل در مدارس سوئد

دانش آموزان در سوئد از سن 6 سالگی تا به مدت حداقل 10 سال در مدارس به صورت اجباری تحصیل می کنند و تحصیلات در دبیرستان اجباری نیست. کودکان از سن یک سالگی تا 6 سالگی می توانند در پیش دبستانی تحصیل کنند.
پیش دبستانی های سوئد، تاکید بالایی بر اهمیت بالایی در رشد کودک دارد. بهترین سن ورود به مدارس سوئد برای دانش آموزان بین المللی، از سن 12 تا 18 سالگی است. شهریه سالانه مدارس بین المللی در سوئد معمولاً از 30 هزار یورو می باشد.

شروع سال تحصیلی در سوئد

سال تحصیلی در مدارس سوئد از اواسط ماه اوت شروع شده و تا ماه ژوئن در سال بعد ادامه دارد. سال تحصیلی در مدارس سوئد در دو ترم پاییزه و بهاره برگزار می شود.

شرط معدل برای تحصیل در سوئد

شرط معدل دقیقی برای تحصیل در سوئد مشخص نشده است زیرا بستگی به دانشگاهی دارد که قصد دارید در آن تحصیل کنید. به صورت کلی معدل دیپلم بالای 12 می تواند شانس متقاضی را برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه در مقطع کارشناسی بالا می برد.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئد می تواند با رقابت بالایی همراه باشد زیرا میزان پذیرش در مقطع کارشناسی محدود است. دانشجویان بین المللی امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و سوئدی را دارند. برنامه های تحصیلی زیادی به زبان انگلیسی تدریس می شوند تا در دسترس دانشجویان بین المللی قرار گیرد.
کارشناسی در سوئد سه ساله تا چهار ساله است و شامل 180 واحد درسی است. حداقل معدل 12 و توانایی مالی الزامی است. دانشجویان می بایست مدرک زبان آیلتس با نمره 6 داشته باشند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از 8 هزار یورو تا 30 هزار یورو متغیر است.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد، یک ساله و دو ساله است. با توجه به طول دوره تحصیل، مدرک کارشناسی ارشد نیز متفاوت است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد معمولاً بین 8 هزار یورو تا 30 هزار یورو است و هزینه تحصیل در رشه های هنر و پزشکی، شهریه بیشتری دارند. دانشجویان می بایست مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 ارائه دهند.

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

دوره دکتری در سوئد به طور میانگین 4 ساله است و با تحصیل در دانشگاه های دولتی امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان دکتری وجود دارد. یکی از مراحل  مهم برای تحصیل در مقطع دکتری داشتن سوپروایزر است.
دانشجویان می توانند برای داشتن استاد راهنما به صورت مستقیم اقدام کنند. سطح زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری آیلتس بالای 7 است و داشتن مقالات منتشر شده و تحقیقات الزامی است.

دریافت بورسیه برای تحصیل در سوئد

بورسیه های تحصیلی در سوئد از دو طریق تامین می شوند:

 • بورسیه های موسسه سوئدی: این بورسیه توسط یک آژانس دولتی به هدف تشویق دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در سوئد به دانشجویان ممتاز اعطا می شود. دانشجویان بر اساس شایستگی های خود می توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. متاسفانه دانشجویان ایرانی نمی توانند از این بورسیه استفاده کنند.
 • بورسیه های دانشگاهی سوئد: نوع دیگری از بورسیه از طرف دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. این نوع بورسیه ها می توانند تا 50 درصد از هزینه های تحصیل دانشجویان را پوشش دهند.
 • بورسیه دانشگاه borås: حدود 50 درصد از شهریه را شامل می شود.
 • بورسیه IPOET Chalmers: حدود 80 درصد از شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را شامل می شود.
 • بورسیه دانشگاه Halmstad: 25 تا 50 درصد از هزینه تحصیل را تحت پوشش قرار می دهد.
 • بورسیه دانشگاه استکهلم: هزینه تحصیل دانشجویان دارای شرایط را تامین می کند.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

ارائه مدرک زبان برای تحصیل در سوئد از الزامات است و متقاضی می بایست مدرک زبان انگلیسی را به همراه سایر مدارک به دانشگاه ارسال کند. الزامات زبان در سایت دانشگاه ها به صورت واضح و روشن مشخص شده است.
افرادی که در مقاطع تحصیلی قبلی خود به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشند یا در کشورهای انگلیسی زبان اقامت داشته باشند، می توانند بدون ارائه مدرک زبان در سوئد تحصیل کنند.

شرایط کارحین تحصیل در سوئد

دانشجویان در حین تحصیل در سوئد اجازه دارند کار کنند. ساعات کاری دانشجویان در سوئد محدودیتی ندارد اما دانشجویان باید در نظر داشته باشند که انتظار می رود حدوداً 40 ساعت در هفته را برای شرکت در سخنرانی ها و مطالعه صرف کنند.
مطالعه دروس و تکالیف زمان بر است و اگر میزان ساعات کاری بیشتر باشد، دانشجو نمی تواند به کار های مرتبط با تحصیل خود بپردازد.

موقعیت کار پس از تحصیل در سوئد

وضعیت اقامت پس از تحصیل در سوئد از مواردی است که همیشه مورد سوال متقاضیان قرار گرفته است.  دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در سوئد، می توانند به مدت 6 ماه در سوئد اقامت داشته باشند و به دنبال کار باشند.
پس از یافت کار از طرف یک کارفرمای سوئدی می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تغییر داده و در سوئد زندگی و کار کنند.

هزینه تحصیل در سوئد

 • شهریه سالانه مدارس بین المللی در سوئد معمولاً از 30 هزار یورو می باشد.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از 8 هزار یورو تا 30 هزار یورو متغیر است.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد معمولاً بین 8 هزار یورو تا 30 هزار یورو است و هزینه تحصیل در رشه های هنر و پزشکی، شهریه بیشتری دارند.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

خورد و خوراک
موضوع هزینه یورو
غذا در رستوران ارزان 10.82
آب معدنی (1.5 لیتر) 1.28
شیر 1.39
برنج (1 کیلوگرم) 3.10
تخم مرغ (12 عدد) 3.60
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 10.46
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 14.87
سیب (1 کیلوگرم) 2.56
پرتغال(1 کیلوگرم) 2.61
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 3.94
پیاز (1 کیلوگرم) 1.53
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.38

 

ورزش و اوقات فراغت
موضوع هزینه یورو
باشگاه بدن سازی به صورت ماهانه 33.35
اجاره زمین تنیس 1 ساعت در آخر هفته 22.81
سینما 12.98

 

لباس و کفش
موضوع هزینه یورو
شلوار جین 76.60
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای 33.95
1جفت کفش دویدن نایکی 80.67
1 جفت کفش تجاری پرم مردانه 114.44

 

اجاره ماهانه ملک
موضوع هزینه یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 885.83
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 630.90
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1338.87
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1027.05

 

خرید آپارتمان
موضوع هزینه یورو
هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 4972.08
هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر 3043.25

 

حمل و نقل
موضوع هزینه یورو
بلیط یک طرفه اتوبوس و قطار شهری 3.03
کارت ماهانه 72.27
شروع تاکسی 5.24
تاکسی (1 کیلومتر) 1.73
تاکسی 1 ساعت انتظار 51.07

بیمه سلامت و خدمات درمانی دانشجویان در سوئد

افرادی که موفق به دریافت اقامت تحصیلی بیش از یک سال در سوئد می شوند، می بایست توسط اداره مالیات سوئد برای دریافت شماره شناسایی درخواست دهند. دانشجویان با دریافت شماره شناسایی خود، می توانند تحت پوشش مراقبت های بهداشتی ملی سوئد، مانند شهروندان سوئدی قرار گیرند.
دانشجویان می توانند پس از ورود به سوئد برای دریافت بیمه درمانی در سوئد اقدام کنند. پروسه درخواست بیمه درمانی سوئد ممکن است زمان بر باشد و زمانی طول بکشد و در این مدت زمان دانشجویان در صورت نیاز به مراقبت های بهداشتی می توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

معرفی دانشگاه های برتر سوئد

نام دانشگاه رتبه در سوئد رتبه در جهان
لوندز 1 169
اوپسلا 2 174
موسسه سلطنتی فناوری 3 184
لینشوپینگ 4 209
گوتنبرگ 5 256
استکهلم 6 274
اومئو 7 320
تکنولوژی چالمرز 8 334
کارولینسکا 9 404
علوم کشاورزی سوئد 10 731

بهترین شهر سوئد برای تحصیل

 • استکهلم: استکهلم پایتخت سوئد و بزرگ ترین شهر از نظر جمعیت و بیشترین تعداد دانشگاه در سوئد است. اکثر دانشجویان در 4 دانشگاه بزرگ در استکهلم مانند: موسسه فناوری سلطنتی، دانشگاه استکهلم، موسسه کارولینسکا و دانشکده اقتصاد استکهلم تحصیل می کنند.
 • لوند: دانشجویانی که قصد دارند در یک رشته خاص تحصیل کنند می توانند در لوند به تحصیل بپردازند. لوند برای اکتشاف فوق برنامه در سوئد موقعیت خوبی دارد.
 • گوتنبرگ: کوتنبرگ در سوئد، بزرگ شهر ترین بندری در منطقه نوردیک است و کب و کار های برتر را به خود جذب می کند. دانشجویان در دانشگاه گوتنبرگ یا موسسه فناوری چالمرز در هر رشته ای تحصیل کنند.
 • اومئو: اومئو شمالی ترین شهر در این لیست است. اومئو در سال 2014 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نام گذاری شد، بنابراین فرصت های زیادی برای تجربه فرهنگ سوئدی در بین کلاس ها و در تعطیلات آخر هفته وجود دارد.
 • اوپسالا: چهارمین شهر بزرگ در سوئد و مقصدی محبوب برای دانشجویان است. اوپسالا از نظر آکادمیک و از نظر فرهنگی پیشرو است.
 • لینشوپینگ: شهر لینشوپینگ علاوه بر فرصت های عالی برای تحصیل در رشته تجارت و اقتصاد، قصد دارد به جامعه ای بدون کربن تبدیل شود و در زمینه انرژی سبز و پایداری سخت کار می کند. دانشجویان برای به دست آوردن تجربه دست اول در این زمینه، فرصت های عالی برای مطالعه خواهند داشت.

بهترین رشته های تحصیلی در سوئد

 • کشاورزی، باغبانی، جنگل داری و شیلات
 • هنر، طراحی و رسانه
 • بازرگانی، مدیریت و اقتصاد
 • علوم و مهندسی کامپیوتر
 • تعلیم و تربیت، علوم تربیتی و آموزش
 • روزنامه نگاری، ارتباطات و اطلاعات
 • بهداشت و مراقبت های بهداشتی
 • علوم انسانی

اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئد

دانشجویانی که به دنبال به دست آوردن تابعیت سوئد هستند باید در نظر داشته باشند که سال های تحصیل جز سال های اقامتی محاسبه نمی شوند. دانشجویان پس از تحصلی خود می بایست در سوئد کار پیدا کنند و اقامت کاری دریافت کنند. پس از داشتن اقامت کاری به مدت 5 سال می توانند برای دریافت تابعیت سوئد درخواست دهند.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
مهاجرت-دندانپزشكان-به-اتريش

مهاجرت دندانپزشكان به اتريش

اتریش کشوری است با سنت غنی در آموزش پزشکی و دندانپزشکی. امروزه برخی از معتبرترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی در اتریش قراردارند و

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در

تحصیل-در-سوئد

تحصیل در سوئد

کشور سوئد به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بالا شهرت دارد و برخی از بهترین دانشگاه های جهان در سوئد وجود دارد. سیستم آموزشی مناسب، موقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *