اقامت هلند

اقامت هلند
فهرست مطالب

بررسی شرايط اقامت هلند

برای مهاجرت و دریافت اقامت هلند می بایست هدف و قصد مشخصی داشته باشید مانند: تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج در هلند. در صورت داشتن هدف مشخص می توانید اولین قدم ها برای مهاجرت را برداشته و مدارک خود را آماده کنید.
پس از گذر از مرحله اول که می تواند اخذ پذیرش از دانشگاه و یا دریافت جاب آفر معتبر از کارفرما باشد می توانید وارد مرحله دوم شده و برای دریافت ویزای هلند درخواست دهید. در ادامه در خصوص شرایط اقامت هلند بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویزای معتبر

تمامی افرادی که به دنبال اخذ اقامت هلند هستند و تمایل دارند در هلند زندگی، تحصیل و کار کنند می بایست از سفارت یا کنسولگری هلند ویزا دریافت کنند. برای درخواست ویزا باید هدف و سفر متقاضی کاملاً مشخص باشد.
مدارک و شرایط بسته به روشی قصد ورود به هلند دارید مفاوت است و قدم اول مشخص کردن هدف است. سفارت هلند مدارک و درخواست متقاضیان را بررسی می کند و بسته به مدارک، نظر خود را در خصوص اعطای ویزا یا رد شدن درخواست اعلام می کند.

توان مالی

از شرایط مهم جهت دریافت اقامت هلند داشتن توان مالی است. هر کدام از راه های مهاجرتی نیاز به سرمایه ای مختص به خود را دارد و به جز آن ها میزان مبلغی باید در حساب بانکی فرد متقاضی سپرده باشد و مدارک اثبات آن به همراه باقی مدارک،  به سفارت تحویل داده شود که به آن تمکن مالی گفته می شود. در نظر داشته باشید در صورتی که از توان مالی مناسبی برای مهاجرت برخوردار نباشید امکان مهاجرت وجود ندارد.

مجوز اقامت

افراید که قصد دارند به صورت طولانی در هلند اقامت کنند به اجازه اقامت نیاز دارند. اجازه اقامت توسط اداره مهاجرت و تابعیت هلند صادر می شود. جهت دریافت اجازه اقامت باید هدف متقاضی از اقامت در هلند مشخص و معتبر باشد. هدف متقاضی می تواند تحصیل ،کار، سرمایه گذاری، ازدواج و یا پیوستن به خانواده باشد.

بیمه درمانی

بیمه درمانی برای تمامی افرادی که در هلند اقامت دارند الزامی است. متقاضیان باید یک بیمه درمانی که توسط سیستم درمانی هلند به رسمیت شناخته می شود را داشته باشند.

سوابق کیفری پاک

از موارد مهم در مهاجرت به هلند نداشتن سابقه کیفری است. متقاضی نباید تهدید و خطری برای نظم عمومی، امنیت ملی یا قانون هلند باشد. در نتیجه بررسی سوابق کیفری متقاضی برای هلند اهمیت بالا دارد تا اطمینان حاصل شود که مرتکب هیچ گونه جرمی نشده باشد.

رعایت قوانین و مقررات

رعایت قوانین و مقررات هلند در طول اقامت در این کشور الزامی است. هلند قوانین سخت گیرانه در خصوص مالیات، مراقبت های بهداشتی، آموزش، مسکن و اشتغال دارد که همه شهروندان موظف به رعایت این قوانین هستند.

مراحل دریافت اقامت هلند

مراحل دریافت اقامت هلند به قرار زیر است:

 • بررسی الزامات، شرایط، مدارک و جمع آوری مدارک مورد نیاز
 • ارسال درخواست اقامت هلند بسته به نوع راه مهاجرتی که انتخاب شده به صورت آنلاین یا از طریق پست
 • پرداخت هزینه درخواست به سفارت
 • انتظار جهت دریافت نتیجه از طرف سفارت
 • دریافت نتیجه، نتیجه ممکن است مثبت و منجر به دریافت ویزا یا منفی و ریجکت شدن درخواست باشد
 • در صورت دریافت جواب مثبت، ویزای هلند بسته به راه انتخاب شده صادر می شود

مدارک لازم برای اقامت هلند

 • پاسپورت: از مدارک مهم برای مهاجرت به هلند است. متقاضی می بایست پاسپورت معتبر داشته و اصل و کپی آن را در مدارک خود داشته باشد.
 • گواهی سلامت: داشتن سابقه واکسن سل برای برخی کشورها الزامی است و مدارک پزشکی جهت اثبات سلامت متقاضی در پرونده باید ارائه شود.
 • مدارک مربوط به محل اقامت در هلند: متقاضی می بایست قبل از مهاجرت، محل اقامت خود را مشخص کند و با ارائه مدارک مربوطه ثابت کند که پس از ورود به هلند برنامه مشخصی برای ماندن و اقامت دارد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه: حضور فرد متقاضی نباید خطری برای هلند در بر داشته باشد و افرادی که سابقه کیفری دارند، شانسی برای دریافت اقامت هلند نخواهند داشت.
 • گواهی تمکن مالی: ارائه صورت حساب بانکی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه های زندگی در هلند الزامی است. افسر پرونده باید متقاعد شود که فرد مقاضی هزینه های خود را می تواند پرداخت کند.
 • بیمه سلامت: بیمه ای که بتواند هزینه های اتفاقات ناگهانی را پرداخت کند الزامی است.

روش‌های دریافت اقامت هلند

افرادی که قصد دارند به هلند مهاجرت کنند می توانند از راه های مختلف اقدام کنند. البته راه مهاجرتی که انتخاب می شود باید متناسب با شرایط متقاضی باشد. روش های تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی جهت دریافت اقامت هلند است. در ادامه بیشتر به توضیح شرایط و اقدامات لازم مربوط به روش خواهیم پرداخت.

اقامت هلند از طریق تولد

کشور هلند در خصوص صدور تابعیت از طریق تولد از قانون خود پیروی می کند.  به این صورت که اگر فرزندی از والدین با تابعیت هلندی متولد شود، صرف نظر از محل تولد می تواند به صورت خودکار تابعیت هلند را دریافت کند. در نتیجه اگر پدر و مادر و یا یکی از والدین تابعیت هلند را داشته و فرزند در خاک هلند و یا خارج از هلند متولد شود تابعیت هلند را دریافت می کند.

شرايط اقامت هلند از طریق کار

نرخ بیکاری در هلند پایین است و شرایط اقتصادی و فرثت های شغلی مناسبی در هلند وجود دارد در نتیجه این موارد، مهاجرت کاری یکی از راه های پرطرفدار به هلند است. متقاضیان با داشتن جاب آفر از طرف کارفرمای هلندی، تمکن مالی مناسب می توانند برای ویزای کاری هلند درخواست دهند. انواع مختلفی از ویزای کار در هلند وجود دارند که عبارتند از:

 • ویزای کار کوتاه مدت یا فصلی: که جهت مشاغل کشاورزی که در مدت زمان کوتاه است مناسب است. این ویزا به مدت 3 ماه صادر می شود و تا 6 ماه امکان تمدید آن وجود دارد.
 • ویزای کار GVVA: متقاضی با داشتن جاب آفر می تواند برای این نوع ویزای کار درخواست دهد. مدت اعتبار این ویزا 3 سال است و به متقاضی اجازه می دهد تا مدت بیشتری در هلند اقامت داشته و کار کند.
 • ویزای کار MVV: ویزایی که به متقاضی اجازه می دهد به اعضی خانواده خود در هلند بپیوندد و با ورود به هلند می تواند به دنبال کار باشد و سپس مجوز کار در هلند را از اداره مهاجرت هلند دریافت کند.
 • بلوکارت هلند: بلوکارت از جمله برترین کارت اقامت در اروپا است و بر اساس دعوت نامه کاری و حداقل حقوق دریافتی ماهانه 5 هزار یورو به متقاضی اعطا می شود.

اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل

هلند یکی از کشورهای اروپایی است که سیستم آموزشی مناسب و نرخ هزینه های زندگی و تحصیلی پایینی دارد و به همین دلیل تقاضای زیادی برای تحصیل در هلند وجود دارد.
هزینه های تحصیل در هلند بسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است و ممکن است از 8 هزار یورو تا 20 هزار یورو متفاوت باشد البته در برخی رشته ها امکان بالاتر بودن شهریه نیز وجود دارد. متقاضیان می توانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دریافت بورسیه نیز درخواست دهند.

تحصیل در مدارس: در هلند مدارس دولتی و خصوصی وجود دارد و تحصیل از سن 5 اسلگی شروع و تا 18 سالگی ادامه دارد. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و مدارس خصوصی از 10 هزار یور در سال به بالا شهریه دریافت می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی: جهت تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک دیپلم و مدرک آیلتس حداقل با نمره 6 است. دانشجویان با سن کمتر از 25 سال می توانند برای تحصیل اقدام کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی دارند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند درخواست دهند. مدرک آیلتس 6.5 مورد نیاز است.

تحصیل در مقطع دکترا: داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، سطح زبان قوی و بالای آیلتس 7، مقالات، تحقیقات . یافتن استاد راهنما الزامی است.

اقامت هلند از طریق ثبت شرکت

اقامت هلند از طریق ثبت شرکت یکی از راه های سرمایه گذاری در هلند است. کشور هلند تسهیلات مناسبی را به جهت جذب سرمایه گذاران در کشور هلند فراهم کرده است. از موارد مهم در ثبت شرکت می توان به ارائه بیزنس پلن اشاره کرد.
طرح تجاری باید توجیه اقتصادی داشته و برای کشور هلند سوده باشد. ثبت شرکت در هلند بر اساس سیستم امتیاز بندی است در نتیجه رزومه، تجربه کاری و حرفه ای، میزان سرمایه و سن متقاضی در امتیاز گیزی اهمیت بالایی دارد. حداقل سرمایه مورد نیاز 1250000 یورو است.

اقامت هلند از طریق خرید ملک

خرید ملک در هلند می تواند منجر به سرمایه گذاری سوده بشود اما برای فرد متقاضی منجر به اخذ اقامت نمی شود. با خرید ملک در کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، یونان و پرتغال امکان سرمایه گذاری و همچنین اخذ اقامت وجود دارد اما در کشور هلند تنها امکان سرمایه گذاری در خرید ملک برای سرمایه گذاران وجود دارد.

اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج

یکی از راه های راحت جهت دریافت اقامت هلند، ازدواج با یک شهروند هلندی است. به صورتی که ازدواج دو نفر به صورت رسمی و قانونی در دفتر رسمی ثبت شده باشد. متقاضی می بایست اثبات کند که ازدواج کاملاً به صورت واقع بوده و صرفاً به جهت دریافت اقامت ازدواج صورت نگرفته است.
فردی که شعروند هلند است می بایست تمکن مالی مناسب به جهت تامین هزینه های زندگی، مدارک واقعی ازدواج، مدارک شناسایی معتبر و محل مناسب برای زندگی داشته باشد تا بتواند برای همسر خود درخواست اقامت دهد.

اقامت هلند از طریق پیوستن به خانواده

افرادی که موفق به دریافت اقامت هلند شده اند می توانند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست اقامت دهند. درخواست اقامت برای اعضای خانواده از طریق ویزای پیوست خانواده صورت می گیرد.
این نوع ویزا به همسر و فرزندان زیر 18 ساله فرد اصلی اجازه می دهد تا در مدت زمان اقامتش، اقامت هلند را داشته و فرزندان بتوانند به صورت رایگان در مدارس دولتی هلند تحصیل کنند. میزان اعتبار اقامت اعضای خانواده نیز بر اساس اقامت فرد اصلی محاسبه می شود.

اخذ اقامت هلند از طریق پناهندگی

هلند یکی از کشورهایی است که کنواسیون ژنو را امضا کرده است و بر اساس قوانین ژنو به افرادی که در کشور خود به دلایل داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، نژادی، سیاسی، قومی، جنسیتی امنیت جانی ندارند، پناهندگی می دهد.
روش پناهندگی از روش های پر ریسک و پر خطر است و به عموم افراد پیشنهاد نمی شود. مسیرهای قانونی و بدون خطر به افرادی که قصد دارند از طریقی به کشورهای خارجی مهاجرت کنند پیشنهاد می شود.

آزمون برای دریافت اقامت هلند

فردی که می خواهد از طریق ازدواج به هلند اقدام کند می بایست در آزمون ادغام مدنی هلند شرکت کند. این آزمون به زبان هلندی است در سفارت انجام می شود. سوالاتی مربوط به زبان و فرهنگ هلندی در این آزمون پرسیده می شود.
متقاضی برای شرکت در این آزمون نیاز به تسلط حداقل در سطح B1  زبان هلندی دارد. آزمون ادغام مدنی در خارج از کشور در مورد زبان و فرهنگ هلندی است که در سفارت یا کنسولگری برگزار می شود.
ابتدا برای آزمون مدنی با آژانس اجرایی آموزش ثبت نام کنید و پس از آن با نمایندگی هلند در کشوری که می خواهید در آزمون شرکت کنید تماس بگیرید و نحوه قرار ملاقات را تنظیم کنید. در صورت گذراندن آزون ادغام مدنی امکان دریافت مجوز اقامت موقت دریافت می کنید. نتیجه آزمون مدنی به مدت 1 سال اعتبار دارد.

قوانین اقامت هلند در هلند

هزینه اقامت هلند

نوع میزان هزینه (یورو)
اقامت موقت 154
همسر 228
اقامت دائم و طولانی فرزند زیر 18 سال 76
کاری اولین درخواست 380 دارنده اقامت طولانی اتحادیه اروپا 228
تحصیلی 228
سرمایه گذاری 1262

کمک‌هزینه‌های دولت هلند در اقامت هلند

دولت هلند انواع مختلفی از کمک های مالی را برای شهروندان و ساکنان هلند در نظر می گیرد. افراد کم درآمد می توانند از این شرایط برخوردار باشند. این مزایا برای پوشش هزینه های اولیه زندگی مانند اجازه، بیمه درمانی، مراقبت از کودکان و تربیت کودکان طراحی شده است. در ادامه رایج ترین کمک هزینه در هلند آورده شده است:

اجاره: بسته به محل زندگی اجاره ملک متفاوت است و افرادی که درآمد کمتری دارند می توانند برای اجاره بها درخواست دهند.

کمک هزینه مراقبت بهداشتی: افرادی که در هلند اقامت دارند می بایست بیمه درمانی اولیه را دریافت کنند. از آنجایی که دریافت بیمه می تواند بسیار پر هزینه باشد، دولت کمک هزینه مراقبت بهداشتی را برای حمایت از کسانی که به آن نیاز دارند در نظر می گیرد.

کمک هزینه کودکان: کمک هزینه برای پوشش هزینه پوشاک، خوردو خوراک و هزینه تحصیل مدارس.

مزایای بیکاری: افرادی که حداقل 26 هفته از 36 هفته گذشته در هلند کار کرده باشند و بیکار شده باشند می توانند از مزایای بیکاری استفاده کنند

اعتبار مالیاتی: معافیت مالیات بر درآمد که بسته به شطح درآمد در نظر گرفته می شود.

الزامات زبان برای دریافت اقامت هلند

جهت دریافت اقامت هلند نیاز به تسلط سطح پایه ای زبان هلندی است. و سطح مورد نیاز حداقل A2 می باشد. افرادی که اقامت هلند را دریافت می کنند باید بتوانند یک نامه ساده از مدرسه فرزند در هلند یا یک درخواست از رئیس در محیط کار را درک کرده و پاسخ دهند.
همچنین جهت انجام کارهایی مانند نوشتن یک متن برای پزشک و لغو قرار ملاقات و توضیح یک سری مسائل به زبان هلندی آشنایی داشته باشد.

تمکن مالی لازم برای دریافت اقامت هلند

هنگام درخواست ویزا از متقاضی اثبات تمکن مالی خواسته می شود. تمکن مالی میزان مبلغی است که به صورت سپرده در حساب بانکی شخص متقاضی است و برای اثبات تمکن مالی باید مدارک و اطلاعات حساب بانکی در پرونده مدارک به سفارت تحویل داده شود.
تمکن مالی نشان می دهد که فرد متقاضی می تواند هزینه های زندگی خود و خانواده اش در هلند را بپردازد و این مبلغ در حدود 1225 یورو در ماه تعیین شده است.

مزایای اقامت هلند

 • مراقبت های بهداشتی مناسب
 • امنیت بالا
 • زیرساخت مناسب
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر
 • حمل و نقل مناسب و در دسترس
 • محیط آب و هوایی مناسب
 • سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن
 • فرصت های شغلی مناسب
 • دریافت کمک هزینه از سوی دولت برای افراد کم درآمد
 • مزایای بیکاری
 • اعتبار مالیاتی عمومی
 • مزایای کودک

معایب اقامت هلند

 • نرخ مالیات در هلند بالا است
 • هزینه خرید ماشین در هلند گران است
 • کمبود مسکن در هلند
 • زبان انگلیسی رسمی نیست

نکات مهم اقامت هلند

اگر می خواهید اقامت هلند را دریافت کنید به احتمال زیاد نیاز به داشتن اسپانسر دارید. اسپانسر یا حامی می تواند شخص یا یک سازمان باشد که به گرفتن اقامت شما در هلند علاقه مند است.
به عنوان مثال: اگر برای پیوستن به خانواده درخواست می دهید (ویزای خانوادگی) یکی از اعضای خانواده یا شریک زندگی باید حامی شما باشد. در اجازه اقامت برای تحصیل در هلند (ویزای تحصیلی) موسسه آموزشی حامی دانشجو است. برای کار در هلند و اجازه اقامت کاری (ویزای کاری)، کارفرما حامی شما می شود.

مدت زمان اعتبار اقامت هلند

اعتبار اقامت هلند به هدف اقامت متقاضی بستگی دارد، اما می تواند تا پنج سال باشد. پس از انقضای مجوز اقامت هلند در برخی موارد می توانید برای تمدید درخواست دهید. اما در موارد دیگر مانند کارگر فصلی، کار در برنامه تبادلی امکان تمدید وجود ندارد. در صورتی که اجازه تمدید اقامت را ندارید می توانید برای مجوز دیگری با هدف اقامت متفاوت درخواست دهید.

دلایل ریجکت شدن اقامت هلند

 • در صورتی که آفیسر قانع نشود که متقاضی به کشور خود بر می گردد
 • نداشتن تمکن مالی
 • مبهم بودن قصد و هدف از اقامت
 • نداشتن مدارک لازم و کامل
 • برنامه مبهم از سفر
 • نداشتن محل اقامت مناسب در هلند
 • جعلی بودن مدارک
 • داشتن سوء پیشینه
 • عدم دریافت بیمه معتبر در هلند
 • ارائه اطلاعات متناقض

سوالات متداول شرايط اقامت هلند

 از چه روش‌هایی می‌توانم اقامت هلند بگیرم؟

امکان دریافت اقامت هلند از طرق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی وجود دارد.

 بهترین روش گرفتن شهروندی و اقامت هلند چیست؟

روش های مهاجرتی متفاوتی برای متقاضیان با شرایط مختلف وجود دارد و بسته به شرایط هر فرد راه مناسب مهاجرت مفاوت است. بهتر است در این خصوص با مشاورین دکتر مهاجرت مشورت کنید.

 گرفتن اقامت هلند چقدر طول می‌کشد؟

روش های دریافت اقاما هلند در مقاله توضیح داده شد که متقاضی می تواند از یکی از این طرق اقدام کند و پس از 5 سال اقامت مداوم در هلند و داشتن شرایط برای اقامت دائم درخواست دهد.

 آیا اقامت موقت هلند تمدید می‌شود؟

اقامت موقت 3 ماهه هلند امکان تمدید به مدت 6 ماه را خواهد داشت.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
مهاجرت-دندانپزشكان-به-اتريش

مهاجرت دندانپزشكان به اتريش

اتریش کشوری است با سنت غنی در آموزش پزشکی و دندانپزشکی. امروزه برخی از معتبرترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی در اتریش قراردارند و

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در

تحصیل-در-سوئد

تحصیل در سوئد

کشور سوئد به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بالا شهرت دارد و برخی از بهترین دانشگاه های جهان در سوئد وجود دارد. سیستم آموزشی مناسب، موقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *