ویزای کاری کانادا

ویزای کاری کانادا
فهرست مطالب

ویزای کاری کانادا به متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق کار اجازه می دهد که بتوانند وارد کانادا شده و مشغول به کار شوند. جهت دریافت ویزای کاری ابتدا می بایست مجوز کار بگیرید.
متقاضیان می بایست بررسی کنند که شرایط لازم را دارند و آیا می توانند برای کار در کانادا به عنوان کارگر موقت، فرد تجاری یا کار برای کارفرما اقدام کنند یا خیر و پس دریافت مجوز کار برای ویزای کار کانادا اقدام کنند. در ادامه مراحل و انواع مجوز کاری در کانادا را شرح می دهیم.

چگونه می توان در کانادا کار پیدا کرد؟

روش های مختلفی برای یافتن کار در کانادا وجود دارد مانند پیدا کردن کارفرما و دریافت جاب آفر از کارفرما، یافتن کار از طریق سایت ها و موسسات کاریابی، اقدام برای کار استانی در کانادا، خوداشتغالی، کار پس از تحصیل در کانادا، اکسپرس اینتری، ورک پرمیت و اسکیل ورکر. هر کدام از این روش ها نیاز به داشتن شرایطی مخصوص به خود است که متقاضی می بایست داشته باشد و سپس برای آن اقدام کند.

انواع ویزای کاری کانادا

همانطور که گفته شد راه های مختلفی برای اخذ ویزای کار کانادا وجود دارد و هر کدام شرایط خاص خود را دارد. جهت دریافت ویزای کار کانادا ابتدا باید شرایط متقاضی بررسی شود و بهترین راه مهاجرتی به شرایط مشخص شود. در ادامه هر کدام از روش ها به صورت جدا بررسی خواهند شد.

  ویزای کار کانادا از طریق برنامه فدرال

متداول ترین روش اقامت کاری کانادا اخذ ویزای کار کانادا از طریق برنامه فدرال است. این برنامه برای کارگران ماهری است که تجربه کاری مناسب دارند و قصد دارند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. این برنامه بر اساس امتیاز بندی است و متقاضیان از 100 امتیاز می بایست حداقل 67 امتیاز را کسب کنند. حداقل الزامات در مرحله اول:

 • سابقه کاری: متقاضیان می بایست حداقل 1 سال مداوم به صورت تمام وقت سابقه کار با حقوق داشته باشند
 • توانایی زبانی: حداقل داشتن نمره 7 آیلتس در هر 4 بخش نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن، مدرک آیلتس 2 سال اعتبار دارد و هنگام ارائه باید معتبر باشد.
 • تحصیلات: مدرک معتبر حداقل مدرک دیپلم

افرادی که حداقل امتیازات را داشته باشند بر اساس موارد زیرمشخص می شود که آیا واجد شرایط هستند یا خیر:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • داشتن پیشنهاد شغلی معتبر
 • مهارت زبانی انگلیسی یا فرانسوی
 • داشتن اقوام و آشنا در کانادا

  جاب آفر کانادا (Job Offer)

جاب آفر به معنی داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از سمت کارفرمای کانادایی است. متقاضیان می توانند با برقراری ارتباط به صورت مستقیم و یا ارسال رزومه از طریق موسسات کاریابی به کارفرما درخواست خود را ارسال کنند. کارفرما در صورت بررسی و واجد شرایط بودن متقاضی، جاب آفر را به متقاضی اعطا کرده و سپس می توانند برای ویزای کار درخواست دهند.

ویزای کار استانی کانادا (PNP)

استان های کانادا از طرف دولت کانادا این اختیار را دارند که با توجه به نیاز خود در زمینه های مختلف مانند سرمایه گذاری، کار، تحصیل و … مهاجر جذب کنند.  ویزای کار استانی بر اساس امتیاز است و فرد بر اساس امتیازات خود ارزیابی می شود. هر کدام از اتان ها سیستم انتخابی متفاوتی دارند و و احد شرایط بودن بسته به بازار کار و شرایط اقتصادی بستگی دارد.

ویزای خود اشتغالی کانادا

افرادی که در زمینه های هنری و ورزشی سابقه فعالیت دارند و بتوانند کسب درآمد خود را به اثبات برسانند می توانند از برنامه خوداشتغالی اقدام کنند. لازم به ذکر است که کانادا برای این برنامه سخت گیری های زیادی دارد و افراد شاخص و حرفه ای با سابقه فعالیت در سطح جهانی می توانند اقدام کنند. داشتن حداقل دو سال سابقه فعالیت حرفه ای و تمکن مالی نیز اهمیت بالایی دارد.

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (PGWP)

افرادی که از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کرده اند می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود مجوز اپن ورک پرمیت دریافت کنند و سپس با جستجوی کار و استخدام در کار مناسب ویزای کار دریافت کنند.

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

از طریق این روش مدیران شرکت ها، سهام دارارن و صاحبان کسب و کار می توانند از طریق انتقال درون شرکتی به کانادا مهاجرت کنند. این برنامه می تواند پس از یک سال از طریق برنامه اکسپرش انتری به اقامت دائم کانادا تبدیل شود.

ویزای کار از طریق اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یک سیستم آنلاین و بر اساس امتیاز است که برای مهاجرت کارگران ماهر برنامه ریزی شده است و به سه دسته تقسیم می شود:

 • کلاس تجربه کانادایی:
 • برای کارگران ماهری که تجربه کار در کانادا دارند
 • تجربه کاری باید در سه سال قبل از درخواست بدست آمده باشد
 • برنامه کارگران ماهر فدرال:
 • برای کارگر ماهر با سابقه کار خارجی
 • باید معیارهای آموزشی و سایر عوامل را داشته باشند
 • برنامه تجارت ماهر فدرال:
 • برای کارگران ماهر که در یک حرفه ماهر و واجد شرایط باشند
 • باید یک پیشنهاد شغلی معتبر یا گواهی صلاحیت داشته باشند

در صورتی که در یکی از برنامه های فوق واجد شرایط هستید می توانید از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنید. در مرحله اول باید مشخص شود که واجد شرایط هستید یا خیر. در مرحله دوم باید امتیازات را بررسی کنید، مرحله سوم مربوط به جمع آوری مدارک  است در مرحله چهارم می بایست اطلاعات خود را ثبت کنید و در مرحله پنجم افرادی که رزومه آن ها مورد قبول باشد یک دعوت نامه دریافت می کنند.

ورک پرمیت کانادا؛ ویزای کار موقت

ویزای کار موقت کانادا ترکیبی از مجوز کار موقت و اجازه اقامت موقت است. متقاضیان اجازه دارند به مدت 6 ماه و یا کمتر در کانادا کار پیدا کنند. شرایط مورد نیاز برای ویزای کار موقت کانادا:

 • مدارکی که ثابت کند پس از انقضای مجوز کار کشور کانادا را ترک می کنید
 • تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه های زندگی در مدت زمان حضور در کانادا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • معاینه پزشکی

ویزای کاری کانادا بدون نیاز به LMIA

LMIA یعنی ارزیابی تاثیر بازار. ویزای کاری کانادا بدون نیاز به LMIA به کارفرما اجازه می دهد بردون ارزیابی تاثیر بازار یک کارگر موقت را استخدام کند. متقاضی پس از دریافت دعوت نامه کاری می بایست برای ویزای کار موقت و مجوز کار اقدام کند.

ویزای کاری کانادا بر پایه LMIA

کارفرما قبل از ارسال جاب آفر به نیروی خارجی می بایست LMIA یا تاثیر بازار کار کانادا را بررسی کند و در صورتی که هیچ نیروی کار کانادایی برای موقعیت شغلی مورد نظر را نیابد، می تواند برای نیروی خارجی دعوت نامه کاری ارسال کند. متقاضی پس از دریافت پیشنهاد کار موقت می تواند برای دریافت ویزا درخواست دهد.

ویزای کار پرستاران خانگی

پرستاران خانگی افرادی هستند که کار مراقبت از کودکان، سالمندان و افراد ناتوان را بر عهده دارند. پرستار خانگی ممکن است به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت مشغول به کار باشند و تنها می توانند نیاز های روزمره این دسته از افراد را برطرف کنند و مراقبت های پزشکی انجام نمی دهند. کشور کانادا به شهروندان کانادایی اجازه استخدام پرستار خانگی از دیگر کشور ها را می داد اما در حل حاضر این روش بسته است.

اپن ورک پرمیت

اپن ورک پرمیت مجوز کار در کانادا است که متقاضی می توان در طول مدت زمان مشخص شده و به صورت موقت در کانادا کار کند. متقاضی در این مورد می تواند آزادانه برای هر کارفرمایی درخواست دهد البته در صورتی که کارفرما مورد تایید دولت کانادا باشد.

شرایط ویزای کاری کانادا

ویزای کار کانادا مانند سایر روش های مهاجرتی نیازمند شرایطی است که منقاضی باید داشته باشد. در ادامه شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری آورده شده است.

1. دعوت‌نامه معتبر

دعوت نامه معتبر از مهم ترین مدارک برای درخواست ویزای کاراست. پس از دریافت دعوت نامه 20 روز فرصت دارید تا تصمیم بگیرید دعوت نامه را قبول می کنید یا خیر و برای  ویزا درخواست دهید. دعوت نامه باید معتبر باشد و مواردی همچون اسم و فامیل، تاریخ شروع و پایان، میزان حقوق و مزایا، شرایط کاری، محل کار و … به صورت کاملاً در دعوت نامه مشخص و درج شده باشد.

2. تائیدیه آزمون LMIA LMIA: (آزمون نیست! تاییدیه است!)

کارفرما قبل از صدور دعوت نامه می بایست تاثیر بازار کار کانادایی را بررسی کند و در صورت نبودن نیروی کانادایی می تواند برای نیروی کار خارجی دعوت نامه ارسال کند. داشتن نامه تاثیر بازار کار نیز اهمیت بالایی دارد.

3. تمکن مالی

تمکن مالی عبارت است از: اثبات دارایی مناسب برای پرداخت هزینه ای زندگی در مدت زمانی که در کانادا هستید. بدون اثبات تمکن مالی، درخواست ویزا ریجکت می شود.

4. شرایط عمومی ویزای کار کانادا

جهت دریافت ویزای کار کانادا شرایط عمومی متقاضی از قبیل موارد زیر تاثر گذار هستند و شانس دریافت ویزا را تغییر می دهند.

 • تحصیلات
 • سابقه شغلی
 • دانش زبانی
 • تمکن مالی
 • دعوت نامه کاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی

قوانین کانادا برای مهاجرت کاری

قوانین کار کانادا از کارگران موقت خارجی حمایت می کنند. هر استان در کانادا یک دفتر کار در خصوص استاندارد های کار دارد که به قوانین کار و استخدام رسیدگی می کند. در این دفاتر به مواردی از قبیل دستمزد و حقوق منصفانه، ساعات کار، زمان استراحت و شرایط کاری و خدماتی از این قبیل می پردازند.  کارفرما می بایست:

 • به ازای کاری که انجام می شود حقوق بدهد
 • محل کار باید ایمن باشد
 • کارفرما نمی تواند پاسپورت یا مجوز کار متقاضی را بگیرد

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری کانادا در 2024

مدارک تحصیلی

ارائه مدارک معتبر تحصیلی به کارفرما برای اخذ دعوت نامه شغلی و برای درخواست ویزا اهمیت دارد.

مدارک شغلی و کاری

متقاضیان برای درخواست ویزای کار و همچنین دریافت دعوت نامه کاری می بایست رزومه کاری خود را برای کارفرما ارسال کنند و در پرونده درخواست ویزا نیز باید رزومه خود را ارائه کنند.

دانش زبان

برای دریافت ویزای کاری کانادا اجبار قانونی برای ارائه مدرک زبان وجود ندارد اما داشتن مدرک زبان می تواند در شانس دریافت ویزا تاثیر گذار باشد و همچنین بستگی به نظر کارفرما دارد و ممکن است با توجه به نوع شغل پیشنهادی از متقاضی مدرک زبان بخواهند. برای افرادی که برای اقامت دائم کانادا درخواست می دهند داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی الزامی است.

سن

محدودیت سنی به صورت کلی برای ویزای کاری کانادا وجود ندارد اما سن کمتر شانس ویزای بیشتر دارد و در روش هایی که امتیاز بندی هستند در امتیاز متقاضی تاثیر گذار است و در روش های دیگر بستگی به نظر کارفرما دارد.

مدارک مالی

اثبات تمکن مالی از موارد مهم است و افسر ویزا باید متقاعد شود که متقاضی ویزای کار می تواند در مدت زمان زندگی در کانادا هزینه های زندگی خود را بپردازد.

مهارت ها

داشتن مهارت و تجربه کاری مهم است و در یافتن کار و همچنین اخذ ویزا تاثیر گذار است.

ریجکت ویزای کار کانادا و نحوه رفع ریجکتی

پس از دریافت دعوت نامه شغلی متقاضی باید برای درخواست ویزای کار درخواست دهد. در این مرحله تمامی مدارک و فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار، باید به افسر سفارت ارسال شود. پس از ارائه مدارک به افسر سفارت دو حالت برای پرونده متقاضی وجود دارد: با درخواست متقاضی موافقت می شود و می تواند اجازه ورود به کانادا را دریافت کند و یا پرونده ریجکت می شود.
متقاضی می تواند دلیل ریجکتی پرونده را بررسی کند و با رفع اشکالات مجدد برای ویزا درخواست دهد. متقاضیان می توانند برای جلوگیری از ریجکت شدن پرونده با مشاورین مهاجرتی و وکیل مهاجرتی مشورت کنند. وکیل مهاجرتی به متقاضی کمک می کند که مدارک به درستی و با دقت تکمیل کند و درصد ریجکتی پایین آورده شود.

سوالات متداول در مورد ویزای کاری کانادا

 در صورت حضور در کشور کانادا چه شرایطی برای دریافت مجوز کاری کانادا الزامی است؟

بسته به نوع حضور متقاضی در کانادا متفاوت است. این که :

 • از طریق تحصیل خود و یا همسرتان در کانادا حضور دارید
 • همسرتان ویزای کار دریافت کرده است و شما همراه هستید
 • در کانادا حضور دارید و درخواست اقامت دائم داده اید

 حداقل حقوق در کانادا چقدر است؟

میزان دستمزد کارگر از طرف دولت فدرال کانادا تعیین می شود و در حال حاضر به ازای هر ساعت 16.56 دلار است.

مدت زمان جواب دهی به درخواست ویزای کاری کانادا چقدر است؟

زمان رسیدگی وبررسی انواع مجوز  کار کانادا پس از تکمیل درخواست شروع می شود و با تصمیم گیری در خصوص اعطا ویزا یا رد آن به پایان می رسد. معمولاً ظرف یک تا نه ماه است.

 

منابع:

https://www.canada.ca

https://www.y-axis.com

https://www.canada.ca

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
کار در کانادا

کار در کانادا

کار در کانادا از روش های مهاجرتی کم هزینه به کانادا است و هر ساله افرادی بی شماری از طریق کار به کانادا مهاجرت می

جاب آفر کانادا

افرادی که قصد دارند از طریق کار به کانادا مهاجرت کنند، ابتدا به جاب آفر نیاز خواهند داشت. جاب آفر یعنی پیشنهاد کاری معتبر که

بهترین دانشگاه های کانادا + لیست رشته ها و برنامه ها

بهترین دانشگاه های کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون معرفی لیست کامل بهترین دانشگاه های کانادا و رشته های آنها می پردازیم. در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *