تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا
فهرست مطالب

کانادا دارای سیستم آموزشی و امکانات پیشرفته آموزشی است و تحصیل هم یکی از راه های مهاجرت به کانادا است و هر ساله متقاضیان بی شماری از سرتاسر دنیا برای تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی کانادا اقدام می کنند. کشور کانادا نیز از جمله کشورهایی است که برای دانشجویان بین المللی شرایط مناسبی را فراهم کرده است. در ادامه این مقاله به شرایط تحصیل رایگان در کانادا خواهیم پرداخت.

آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر است؟

کانادا با داشتن سیستم آموزش استثنایی خود در میان دانشجویان بین المللی مشهور و مقصدی مناسب به شمار می رود. کانادا با داشتن موسسات درجه یک، برنامه های علمی عالی و آینده شغلی امیدوار کننده پس از تحصیل تجربه بی نظیری را برای دانشجویان فراهم می کند. سوالی که پیش می آید این است که آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که دانشگاه های کانادا رایگان نیستند ولی امکاناتی را فراهم می کنند که دانشجویان بتوانند با شهریه کم و یا بدون شهریه تحصیل کنند.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

کانادا به دلیل امکانات پشتیبانی عالی، محیط دانشگاهی منعطف و تنوع فرهنگی به مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی در میان دانشجویان بین المللی است. در کانادا دانشجویان از طریق برنامه های مختلفی می توانند به هزینه کم و یا رایگان به تحصیل بپردازند.

بورسیه

دانشجویان برجسته که رزومه تحصیلی عالی دارند می توانند از طریق دریافت بورسیه تحصیلی با بودجه کامل یا کمک هزینه تحصیلی با هزینه های کمتری تحصیل کنند و بار مالی آن ها کمتر شود.

دانشگاه بورس تحصیلی شرح میزان بورسیه
تورنتو بورسیه بین المللی Lester B. Pearson به دانشجویان برجسته اعطا می شود که دستاوردهای علمی و خلاقانه استثنایی داشته باشند شامل پوشش کامل برای چهار سال شهریه، کتاب، هزینه های جانبی و پشیبانی است
بریتیش کلمبیا جایزه دانشجویی بین المللی دونالد به دانشجویان بین المللی ممتاز و برجسته از مناطق فقیر یا جنگ زده داده می شود متفاوت است
یورک بورسیه ورودی بین المللی متمایز جایزه سالانه 35 هزار دلار کانادا برای حداکثر 4 سال بر اساس عملکرد تحصیلی و نمرات دانش آموز اعطا می شود
مانیتوبا بورسیه های بین المللی ورودی دانشجویان مقطع کارشناسی این بورسیه به دانشجویانی اعطا می شود که از دبیرستان های بین المللی فارغ التحصیل شده باشند به صورت سالانه بر اساس میانگین نمرات دبیرستان تعیین می شود

معافیت از شهریه

معافیت هاس شهریه معمولاً توسط دولت یا موسسات به دانشجو اعطا می شود و اغلب بر اساس نیازهای مالی یا معیارهای خاص تعیین می شود. معافیت از شهریه بر اساس عواملی مانند برتری علمی، استعداد ها یا دستاوردها به دانشجویان اعطا می شود. معافیت مالی به دانشجویان برتری که نیاز مالی نشان دهند تعلق می گیرد البته این شرایط از طرف دولت کانادا سخت گیرانه اعمال می شود.

کار در حین تحصیل

به دانشجویان این فرصت داده می شود تا در حین تحصیل کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنند.

نکات مهم دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

جهت دریافت بورسیه تحصیلی کانادا مواردی اهمیت دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد:

معدل و ریزنمرات بالا

معدل و ریز نمرات بالا در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اهمیت بالایی دارد و از شروط اصلی در اخذ بورسیه تحصیلی می باشد. دانشگاه ها با بررسی ریز نمرات و معدل دانشجویان در سنجش دانشجویان موفق اقدام می کنند. در این خصوصو دانشگاه های مختلف و برای تحصیل در رشته های مختلف، قوانین مختلفی را در نظر می گیرند.

نمره مدرک زبان

جهت دریافت بورسیه تحصیلی نیاز به مدرک زبان آیلتس بانمره بالا می باشد. در این خصوص نیز نظر دانشگاه اهمیت دارد ولی به صورت کلی نمره بالای 7 مورد قبول است.

تجربیات تحقیقاتی

دانشجویانی که تجربیات تحقیقاتی دارند می توانند با شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست دهند. داشتن مقالات چاپی می تواند تجربیات تحقیقاتی داوطلب بورسیه را اثبات کند.

سابقه کار و یا تجربه کارآموزی

سابقه کارو یا تجربه کارآموزی نیز از مواردی است که شانس اخذ بورسیه را بالا می برد.

آزمون GRE، GMAT، Casper و…

در بعضی دانشگاه ها آزمون هایی به صورت اجباری وجود دارد و در برخی آزمون وجود ندارد،  در هر صورت کسب نمره قبولی بالا در آزمون های GRE، GMAT، Casper در بالا بردن شانس بورسیه تحصیلی بسیار کمک کننده است خصوصاً برای دانشگاه هایی که آزمون ندارند، ارائه نمره بالا به صورت داوطلبانه در آزمون باعث بالا بردن شانس متقاضی می شود.

ارائه مقالات

دانشجویانی که مقالات علمی آن ها چاپ و منتشر شده باشد شانس بیشتری نسبت به سایر متقاضیان بورسیه تحصیلی دارند. به دلیل این که تهیه مقالات زمان بر است، متقاضیان می بایست با شروع تحصیلات خود جمع آوری و تنظیم مطالب را آغاز کرده و دست آوردهای علمی و مطالب ارزشمند را به دانشگاه ارائه دهند.

خدمات اجتماعی

شرکت داوطلبانه در پروژه ها و برنامه های خدمات اجتماعی باعث می شود متقاضیان نسبت به سایر افراد شانس بیشتری داشته باشند.

شرایط تحصیل رایگان مقاطع مختلف در کانادا

وجود دانشگاه های بسیار معروف در کانادا که دارای رنکینگ جهانی بالا هستند و همچنین امکانات مختلف علمی در کانادا، باعث شده است که متقاضیان بین المللی دانشگاه های کانادا را برای تحصیل در رشته های مختلف انتخاب کنند. از اولین سوالاتی که در ذهن دانشجویان نقش می بندد هزینه های تحصیل در کانادا است. لازم به ذکر است که در دانشگاه های کانادا امکان تحصیل رایگان وجود ندارد و تحصیل با پرداخت هزینه تحصیل امکان پذیر است. ولی دانشجویان می توانند با ارائه رزومه تحصیلی برتر درخواست بورسیه تحصیلی دهند.

شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا

دانش آموزانی که در کانادا اقامت دارند و یا والدین آن ها ویزای کار یا ویزای دانشجویی کانادا را دارند  واجد شرایط تحصیل در مدارس دولتی و رایگان هستند. در غیر این صورت تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین المللی با پرداخت شهریه امکان پذیر است.

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا

لازم به ذکر است که در دانشگاه های کانادا امکان تحصیل رایگان وجود ندارد و تحصیل با پرداخت هزینه تحصیل امکان پذیر است. ولی دانشجویان می توانند با ارائه رزومه تحصیلی برتر درخواست بورسیه تحصیلی دهند.

تحصیل رایگان کارشناسی در کانادا

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی تنها در صورت دریافت بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. متقاضیان برای درخواست بورسیه تحصیلی می بایست دارای نمره زبان بالا، رزومه قوی تحصیلی، مقالات علمی متعدد و مدارک تحصیلی مناسب باشند. بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس بسیار سخت است و به دانشجویان در مقطع لیسانس توصیه می شود که ابتدا برای تحصیل اقدام کنند و سپس با گذراندن یک یا دو ترم تحصیلی برای دریافت بورسیه درخواست دهند.

 • مطالعه سخت: پیشینه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات و معدل و ریز نمرات بالا به بالا بردن شانس بورسیه کمک می کند.
 • بورسیه تحصیلی: با رزومه قوی برای انواع مختلف بورسیه درخواست دهید مانند
 • بورسیه دولتی
 • بورسیه غیر دولتی
 • بورسیه های دانشگاهی
 • درخواست تحصیل برای دانشگاه های مقرون به صرفه و شهریه کم مانند دانشگاه های
 • دانشگاه براندون
 • دانشگاه Saint-Boniface
 • دانشگاه گوئلف
 • کار حین تحصلی

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً دو سال طول می کشد در نتیجه هزینه های تحصیل کمتری برای دانشجویان وجود دارد. امروزه دانشگاه های کانادا برای تحصیل بیشتر از قبل هدف دانشجویان بین المللی برای تحصیل است و به همین دلیل رقابت بیشتری میان متقاضیان وجود دارد. دانشگاه های کانادا فرصت های بورسیه را در اختیار دانشجویان قرار می دهند اما دانشجویانی که رزومه برتر دارند می توانند از آن ها استفاده کنند.موارد زیر در پایین آوردن هزینه های تحصیل کمک کننده هستند:

 • اخذ بورسیه تحصیلی
 • کار حین تحصیل
 • درخواست تحصیل برای دانشگاه های مقرون به صرفه و شهریه کم مانند دانشگاه های
 • دانشگاه مموریال نیوفانلند
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه کلگری

تحصیل رایگان دکتری در کانادا

شانس تحصیل مقطع دکترا به صورت رایگان در کانادا نسبت به مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد بالاتر است. اما تحصیل رایگان در مقطع دکتری شرایط خاصی را نیاز دارد. به دلیل وجود رقابت بالا می بایست رزومه تحصیلی، مدرک زبان با نمره بالای آیلتس 7 و مقالات متعدد داشته باشید و همچنین توصیه نامه و سوپروایزر هم الزامی است.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

لازم به ذکر است که در کانادا هیچ دانشگاهی وجود ندارد که بتوانید به صورت رایگان در آن تحصیل کنید. جهت تحصیل به صورت رایگان و یا با هزینه کم می توانید برای بورسیه تحصیلی درخواست دهید که برای دانشجویان با رزومه قوی امکان پذیر است.

چطور بورسیه تحصیلی رایگان کانادا را بگیریم؟

دانشجویانی که قصد دارند برای بورسیه تحصیلی در کانادا درخواست دهند باید به موارد زیر توجه کنند:

 • برنامه ریزی از قبل: برای دریافت بورسیه تحصیلی می بایست از سال های تحصیلی قبلی و از دبیرستان شروع کنید. با مطالعه سخت می توانید نمرات و معدل بالا کسب کنید و همچنین برای اخذ مدرک زبن با نمره بالا باید کوشش کنید.
 • بررسی و تحقیق در خصوص انواع بورسیه های کانادا: هر کدام از دانشگاه ها برای بورسیه تحصیلی، مدارک مختص به خود را از متقاضی درخواست می کنند در نتیجه هر چقدر اطلاعات بیشتری در خصوص بورسیه ها و مدارک داشته باشید می توانید با رزومه قوی تر درخواست دهید.
 • اطلاعات خود را خصوص مدارک مورد نیاز بالا ببرید و هنگام درخواست بورسیه از دانشگاه، مدارک را در زمان مشخص و به موقع برای دانشگاه ارسال کنید.
 • از بورسیه های کوچک غافل نشوید: در صورتی که شانس اخذ بورسیه فول فاند را ندارید برای بورسیه هایی که بخشی از هزینه های تحصیل را شامل می شوند نیز درخواست دهید.

اخذ ویزای همراه از طریق تحصیل رایگان در کانادا

دانشجویانی که قصد دارند از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کنند می توانند پس از دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی برای همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود نیز درخواست ویزای همراه دهند. همراهان تا زمان اقامت تحصیلی فرد اصلی می توانند در کانادا اقامت داشته باشند و فرزندان می توانند به صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل کنند.

شرایط تحصیل رایگان در کبک

در کبک تحصیل در مدارس دولتی از مهد کودک تا دبیرستان رایگان است و دانش آموزان هیچ شهریه ای در مدارس دولتی پرداخت نمی کنند. لازم به ذکر است که تحصیل برای افرادی که ساکن کبک هستند رایگان است دانش آموزان خارجی باید شرایط اقامت را داشته باشند تا بتوانند از تحصیل رایگان در کبک استفاده کنند به این صور که والدین یا قیم آن ها می بایست در کبک اقامت داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه رایگان نیست و متقاضیان می بایست شهریه دانشگاه را پرداخت کنند و در صورت اخذ بورسیه تحصیلی می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان پس از دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کانادا می توانند برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهند. مدارک لازم عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس متقاضی در ابعاد عکس پاسپورت
 • گواهی معاینات پزشکی
 • مدرک زبان آیلتس
 • بیانیه ای از هدف تحصیل در کانادا
 • عدم سوء پیشینه

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

هزینه های زندگی بسته به نوع زندگی افراد و استانی که برای زندگی انتخاب می کنند متفاوت است اما برای زندگی دانشجویی به صورت میانگین بین 15 هزار دلار کانادا تا 20 هزار دلار کانادا در سال است. هزینه های تحصیل نیز بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است و می توان گفت شهریه تحصیل به طور میانگین به قرار زیر است:

 • مدارس: 20 هزار دلار
 • دبیرستان: 30 هزار الی 50 هزار دلار
 • کالج: 15 هزار الی 20 هزار دلار
 • کارشناسی: 15 هزار الی 30 هزار
 • کارشناسی ارشد: 12 هزار الی 35 هزار دلار
 • دکتری: 10 هزار تا 30 هزار دلار

دریافت وام دانشجویی برای تحصیل رایگان

دانشجویان می توانند برای کمک هزینه تحصیل خود از وام های دانشجویی استفاده کنند. وام های دانشجویی به منزله قرض گرفتن هزینه تحصیل است و می تواند هزینه های تحصیل و لوازم تحصیلی را پوشش دهد و می بایست دانشجو مبلغ وام را پرداخت کند. البته باز پرداخت وام دانشجویی بدون بهره است. در نظر داشته باشید دریافت وام دانشجویی راحت نیست ولی می توانید شانس خود را امتحان کنید.

مزایای تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا مزایای بی شماری دارد. دانشجویان می توانند بدون پرداخت هزینه تحصیل از طریق اخذ بورسیه تحصیلی از امکانات تحصیلی بهترین دانشگاه های دنیا استفاده کنند و نگران پوشش هزینه های تحصیل خود نباشند. همچنین پس از اتمام تحصیل در کانادا می توانند از موقعیت های بی شمار کاری استفاده کرده و اقامت کاری دریافت کنند.

موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود ممکن است بتوانند به طور موقت یا حتی به صورت دائم در کانادا کار کنند. پس از فارغ التحصیلی در کانادا نیاز به مجوز کار دارید. با داشتن تجربه کاری که در کانادا به دست می آورید می توانید واجد شرایط اقامت دائم شوید.

سوالات متداول تحصیل رایگان در کانادا

 شرایط کلی برای اخذ بورسیه تحصیلی کامل در کانادا چیست؟

داشتن معدل و ریز نمرات بالا، مدرک زبان با نمره آیلتس 7 به بالا، داشتن تجربیات تحقیق، مقالات و سابقه کار و تجربه کار آموزی عوامل تاثیر گذار در بورسیه تحصیلی هستند.

 حداقل معدل برای اخذ بورسیه کامل تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا چقدر باید باشد؟

داشتن معدل بالا و ریز نمرات خوب از اهمیت بالایی برخوردار است و داشتن معدل بالای 17 شانس متقاضی را افزایش می دهد.

 حداقل نمره زبان برای اخذ بورسیه کامل تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا چقدر باید باشد؟

جهت دریافت بورسیه تحصیلی مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 7 پیشنهاد می شود.

دانشگاه های رایگان کانادا کدامند؟

کانادا دانشگاه رایگان ندارد!

 

منابع:

https://www.upgradabroad.com

https://canapply.ca

https://educaloi.qc.ca

https://yocket.com

 

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
کار در کانادا

کار در کانادا

کار در کانادا از روش های مهاجرتی کم هزینه به کانادا است و هر ساله افرادی بی شماری از طریق کار به کانادا مهاجرت می

جاب آفر کانادا

افرادی که قصد دارند از طریق کار به کانادا مهاجرت کنند، ابتدا به جاب آفر نیاز خواهند داشت. جاب آفر یعنی پیشنهاد کاری معتبر که

بهترین دانشگاه های کانادا + لیست رشته ها و برنامه ها

بهترین دانشگاه های کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون معرفی لیست کامل بهترین دانشگاه های کانادا و رشته های آنها می پردازیم. در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *