کشور قبرس برای زندگی چگونه است ؟ بررسی مزایا و معایب قبرس

کشور قبرس برای زندگی چگونه است ؟ بررسی مزایا و معایب قبرس
فهرست مطالب
در این مطلب قصد داریم تا به بررسی کشور قبرس برای زندگی بپردازیم و مزایا و معایب و اطلاعات کلی برای زندگی در کشور قبرس شمالی و جنوبی را از جمله، شرایط، هزینه ها، رفاه، امنیت، بهداشت و… را مورد بررسی قرار دهیم.

قبرس کجاست ؟ قبرس روی نقشه جهان

قبرس کجاست ؟ قبرس روی نقشه جهان

کشور قبرس یک جزیره در شرق دریای مدیترانه است که دارای آب و هوای مدیترانه‌ای گرم و خشک، مناظر طبیعی زیبا، استانداردهای بالای مراقبت‌های پزشکی و امنیت است. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و دارای دو بخش شمالی و جنوبی با تفاوت‌های فرهنگی، زبانی و دینی است. پایتخت این کشور نیکوزیا است که در وسط جزیره قرار دارد.
 

چرا قبرس دو بخش است؟

دلیل اینکه کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده این است که در سال ۱۹۷۴ ترکیه به این جزیره حمله کرد و بخش شمالی آن را اشغال کرد. این حمله پس از کودتای نظامی یونانی‌ها علیه دولت قبرس صورت گرفت.
از آن زمان به بعد، از نظر سیاسی، قبرس شمالی تحت حمایت ترکیه و قبرس جنوبی تحت حمایت یونان و اتحادیه اروپا هستند. قبرس شمالی و جنوبی مرز مشترک دارند که توسط نیروهای سازمان ملل نگهداری می‌شود.

قبرس شمالی – قبرس شمالی کجاست و چگونه است ؟

قبرس شمالی کجاست - نقشه قبرس شمالی

قبرس شمالی یک ناحیه در شمال جزیره قبرس در دریای مدیترانه است. این ناحیه در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت. این دولت تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود و بقیه کشورهای جهان آن را بخشی از جمهوری قبرس می‌دانند.
پایتخت این ناحیه نیز به مانند کشور قبرس، میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و شمال شهر نیکوزیا به نام نیکوزیای شمالی با جمعیتی ۵۰٬۰۰۰ نفر مرکز قبرس شمالی می‌باشد. قبرس شمالی دارای آب و هوای مدیترانه‌ای گرم و خشک، سواحل زیبا، بناهای تاریخی و فرهنگ غنی است. این کشور گزینه‌ای مناسب برای تفریحات کوتاه و طولانی است.

بهترین شهر قبرس شمالی

بهترین شهر قبرس شمالی ممکن است بستگی به سلیقه و نیازهای شما داشته باشد. برخی از شهرهای محبوب در قبرس شمالی عبارتند از:

گیرنیا (گیرنه)

یک مرکز فرهنگی و اقتصادی در قبرس شمالی که دارای یک بندر زیبا، یک قلعه تاریخی و چندین رستوران و کافه است.

بلاپایس

یک روستای کوچک در کوهستان، حدود چهار مایل از کیرنیا، که یک نقطه زیبایی است. از این روستا می توانید منظره ای دیدنی از دریای مدیترانه و قبرس را ببینید.

فاماگوستا (گازی ماغوسا)

یک شهر باستانی و تاریخی که دارای دیوارهای قلعه ای، مسجدهای قدیمی و بازارهای رنگین است. همچنین محل قرارگیری سایت باستان شناسی سالامین است که یکی از مهم ترین سایت های باستان شناسی در قبرس است.

قبرس جنوبی – قبرس جنوبی کجاست و چگونه است ؟

قبرس جنوبی کجاست - نقشه قبرس جنوبی

قبرس جنوبی یا قبرس یونانی نشین بخش اصلی جزیره قبرس است که توسط مجامع بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود و پایتخت آن نیکوزیا است1. این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است و دارای آب و هوای گرمسیری با تابش افتاب در تمام روزهای سال است.
زندگی در قبرس جنوبی مزایای بسیاری دارد، از جمله رشد اقتصادی، امنیت، فرهنگ غنی، سواحل زیبا و آثار تاریخی زیبا. قبرس جنوبی دارای کوهستان‌های زیبا و جالب، آثار تاریخی متعدد، سواحل زیبا و رستوران‌های معروف است. قبرس جنوبی یک کشور پویا و پرجنب و جوش است که مردم آن دارای فرهنگ غنی و مهمان‌نواز هستند.

بهترین شهر قبرس جنوبی

بهترین شهر قبرس جنوبی نیز ممکن است بستگی به سلیقه و نیازهای شما داشته باشد. برخی از شهرهای محبوب در قبرس جنوبی عبارتند از:

لیماسول

یک شهر مدرن و کوزموپولیت در ساحل جنوبی قبرس که یک مقصد محبوب بین مهاجران از سراسر جهان است. این شهر دارای چندین سایت زیبا و دیدنی است، از جمله قلعه لیماسول، خرابه های آماتوس و مسجد جامی کبیر.

پافوس

شهر مهم ترین شهر در غرب قبرس با آثار تاریخی یونسکو است. این شهر همچنین نزدیک به سایت باستان شناسی نئا پافوس است که دارای موزاییک های باستانی فوق العاده است.

آگیا ناپا و پروتاراس

دو شهر کوچک در ساحل شرقی قبرس که به خاطر سواحل زیبا و فعالیت های تفریحی معروف هستند. این شهرها مقصد بسیار خوبی برای تعطیلات و گردشگران هستند.

جاذبه های گردشگری و توریستی قبرس

 

جاذبه های گردشگری قبرس شمالی

برخی از جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی عبارتند از:

جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی بسیار متنوع و زیبا هستند. شما می‌توانید از سواحل، قلعه‌ها، کلیساها، موزه‌ها و شهرهای تاریخی این جزیره دیدن کنید. برخی از جاذبه‌های مشهور قبرس شمالی عبارتند از:

بندر گیرنه

یک بندر قدیمی و زیبا که در شهر ساحلی گیرنه (کیرنیا) قرار دارد و محل رفت و آمد لاک‌پشت‌های سبز رنگ در فصل تابستان است. در اطراف بندر کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از غذاهای محلی قبرس لذت ببرید.

قلعه گیرنه

یک قلعه تاریخی و باشکوه که در کنار بندر گیرنه ساخته شده است و با استفاده از معماری‌های ترکیبی و پیچیده طراحی شده است. در داخل قلعه موزه‌ای از کشتی‌های شکسته وجود دارد که در آن می‌توانید قدیمی‌ترین کشتی کشف شده در بستر دریا را ببینید.

کلیسای بلاپایس

یک کلیسای زیبا و آرام که در قرن سیزدهم ساخته شده است و در روستای کوچک بلاپایس در فاصله پنج کیلومتری شهر گیرنه قرار دارد. این کلیسا دارای معماری گوتیک جذاب است و نشان دهنده تاریخچه پادشاهان قبرس است.

قلعه سنت هیلاریون

یک قلعه ساختمان در ارتفاع ۶۷۰ متر از سطح دریا که نامش از نام چندین نوع معماری زیبا و پيشرفتە است. این قلعە سە طبقە دارد و طبقە بالایي اش با پلە های باريك و پيچ در پيچ به برج پرينس جان و خانە های سلطنتي منتەي مي شود. از اين قلعە مي توانيد چشم انداز فوق العادە اي از شەر گيرنە و روستا های اطراف ديدي كنيد.

جاذبه‌های گردشگری قبرس جنوبی

جاذبه‌های گردشگری قبرس جنوبی بسیار متنوع و زیبا هستند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

قلعه کلوسی

قلعه کلوسی که یک قلعه سه طبقه باستانی است و در محوطه‌ای سرسبز وجود دارد.

روستای اومودوس

یک روستای سنتی و خوشایند است و می‌توانید از کافه‌ها، رستوران‌ها و صنایع دستی آن لذت ببرید.

غواصی در منطقه کشتی غرق شده زنوبیا

یک تجربه هیجان‌انگیز و خاص است و می‌توانید عکس‌های یادگاری بگیرید.

کلیسای سنت لازاروس

یک کلیسای تاریخی و باشکوه است و در شب با نورپردازی زیبا مشهود می‌شود.

کوه‌های ترودوس

چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از طبیعت را به نمایش می‌گذارند و مکان مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری هستند.

زبان های رسمی قبرس – زبان قبرسی ها

زبان های رسمی قبرس - زبان قبرسی ها

در قبرس هر دو زبان یونانی و ترکی زبان‌های رسمی هستند. یونانی‌ها مسیحی ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند. در شمال قبرس، زبان ترکی به عنوان قانون اساسی 1983 تنها زبان رسمی کشور قبرس بود و زبان اکثریت جمعیت کشور قبرس یونانی است. برای مقاصد رسمی زبان استاندارد یعنی یونانی و ترکی استفاده می شود.
علاوه بر این دو زبان، زبان انگلیسی نیز در سراسر کشور قبرس صحبت می شود، زیرا این کشور مستعمره انگلیس از سال 1878 تا 1960 میلادی بود. زبان انگلیسی به عنوان نمادی از پیشرفت تلقی می شود و بسیاری از مردم کشور قبرس تلاش می کنند زبان انگلیسی خود را کامل کنند. همچنین زبان‌های دیگر مانند رومانیایی، روسی، بلغاری، عربی و فیلیپینی نیز در کشور قبرس رایج هستند.

هزینه های زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. بر اساس تخمین سال 2020، هزینه متوسط زندگی در قبرس برای یک خانواده 4 نفره حدود 2000 یورو در ماه است. هزینه اجاره خانه، بستگی به محل، اندازه و کیفیت آن دارد، اما معمولا بین 300 تا 1000 یورو در ماه متغیر است. هزینه غذا، حمل و نقل، برق، آب، گاز، اینترنت و سایر خدمات نیز در حدود 1000 یورو در ماه است.

هزینه زندگی در قبرس شمالی

هزینه زندگی در قبرس شمالی بستگی به سبک زندگی و نوع مسکن شما دارد. به طور متوسط، هزینه زندگی برای دانشجویان بین 350 تا 600 دلار آمریکا در ماه است. اگر خوراک و نوشیدنی خود را از فروشگاه ها بخرید به جای اینکه در رستوران ها بخورید، می توانید هزینه های خود را کاهش دهید.

بعضی از هزینه های معمول در قبرس شمالی عبارتند از:

 • اجاره یک آپارتمان یک خوابه در منطقه شهری حدود 9000 لیر ترکیه
  یک وعده غذای ساده برای یک نفر حدود 100 تا 250 لیر ترکیه
  گذرنامه حمل و نقل عمومی ماهانه 600 لیر ترکیه
  نان (1 کیلوگرم) 9 لیر ترکیه
  بنزین (1 لیتر) 28.23 لیر ترکیه

قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی و کشورهای دیگر منطقه یورو ارزان تر است. واحد پول رسمی قبرس شمالی لیر ترکیه است که معمولا نسبت به سایر ارزهای بین المللی ضعیف است. این باعث می شود کالاهای محلی تولید شده در قبرس شمالی برای کسانی که پول خود را از سایر ارزها تبدیل می کنند، مناسب باشد.

هزینه زندگی در قبرس جنوبی

هزینه زندگی در قبرس جنوبی بالاتر از قبرس شمالی است. به طور متوسط، هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره بدون اجاره حدود 3565 یورو در ماه است. هزینه زندگی برای یک نفر تنها بدون اجاره حدود 1658 یورو در ماه است.

بعضی از هزینه های معمول در قبرس جنوبی عبارتند از:

 • اجاره یک آپارتمان 85 مترمربع مبله در منطقه گران قیمت حدود 1144 یورو
 • یک وعده غذای ساده برای یک نفر حدود 15 یورو
 • بلیط رفت و برگشت حمل و نقل عمومی حدود 3 یورو
 • شیر (1 گالن) حدود 5.80 یورو
 • بنزین (1 گالن) حدود 5.76 یورو

واحد پول رسمی قبرس جنوبی یورو است که معمولا نسبت به لیر ترکیه قوی تر است. این باعث می شود کالاهای وارداتی در قبرس جنوبی گران تر باشند.

حجاب در قبرس چگونه است ؟

حجاب در قبرس چگونه است ؟

زنان مسلمان قبرس به تبعیت از سنت‌های پوشش یونانی، نوعی حجاب به نام ماندیلی به تن می‌کنند. این حجاب نوعی روسری سفید رنگ است که زنان یونان باستان به منظور محافظت از آفتاب به سر می‌کردند.
در بخش شمالی قبرس، زنان مجبور به پوشیدن حجاب نیستند و آزادی اجتماعی و دینی بالایی دارند. در بخش جنوبی قبرس، زنان مسلمان کمتر هستند و از روسری و شال برای حجاب خود استفاده می‌کنند

مزایای زندگی در قبرس

زندگی در قبرس مزایا و معایب خود را دارد. بعضی از مزایا عبارتند از:
 • دسترسی به شغل‌های با حقوق خوب در بازار کار قبرس و اروپا
 • دسترسی به تحصیل با کیفیت و ارزان در دانشگاه‌های قبرس
 • لذت بردن از فعالیت‌های تفریحی و فرهنگی متنوع در جزیره
 • لذت بردن از طبیعت و سواحل زیبای قبرس
 • لذت بردن از غذا‌های خوشمزه و سالم قبرس

معایب زندگی در قبرس

 • تنش‌های سیاسی و نظامی بین بخش شمالی و جنوبی قبرس
 • تفاوت‌های فرهنگی و زبانی با مردم قبرس
 • تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های سرد و بارانی
 • هزینه‌های بالای صادرات و واردات به دلیل جغرافیای جزیره‌ای

امیدواریم توانسته باشیم تا به سوال اساسی کشور قبرس برای زندگی چگونه است؟ پاسخ دهیم. در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید، می توانید مطلب مهاجرت به قبرس را مطالعه کنید.
همچنین
در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت هستید، می توانید از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت، سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره دهند.

 

برخی منابع:

https://eurolife.ir/

https://parsicanada.com/

https://yosmag.com/

https://parsmohajerat.com/

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
کار در کانادا

کار در کانادا

کار در کانادا از روش های مهاجرتی کم هزینه به کانادا است و هر ساله افرادی بی شماری از طریق کار به کانادا مهاجرت می

جاب آفر کانادا

افرادی که قصد دارند از طریق کار به کانادا مهاجرت کنند، ابتدا به جاب آفر نیاز خواهند داشت. جاب آفر یعنی پیشنهاد کاری معتبر که

بهترین دانشگاه های کانادا + لیست رشته ها و برنامه ها

بهترین دانشگاه های کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا در اینجا به بررسی کلیه موارد پیرامون معرفی لیست کامل بهترین دانشگاه های کانادا و رشته های آنها می پردازیم. در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *