مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج
فهرست مطالب

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

یکی از راه هایی که می تواند به اقامت اتریش برسد، ازدواج با یک شهروند اتریشی است. ازدواج با یک شهروند اتریشی یکی از راه های مهاجرت آسان به اتریش است. ازدواج با یک زن یا مردی که تابعیت اتریش را دارد بدون در نظر گرفتن جنسیت، باعث می شود تا همسر که تابعیت خارجی دارد بتواند اقامت و تابعیت اتریش را کسب کند.
همانطور که گفته شد مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج از راه های آسان برای مهاجرت به اتریش است اما در نظر داشته باشید که برای این روش نیز باید شرایط لازم را داشته باشید و ازدواج واقعی باید اثبات شود. در ادامه مقاله درباره شرایط و مراحل مهاجرت از طریق ازدواج به اتریش صحبت می کنیم.

شرایط مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

مانند اکثر کشورهای اروپایی، در صورت ازدواج یک شهروند اتریشی با یک تبعه خارجی، به زوج خارجی تابعیت اتریش اعطا می شود. هیچ محدودیتی برای دریافت پاسپورت از نظر تفاوت در جنسیت وجود ندارد و این قانون برای ازدواج با یک زن که شهروند اتریش است و یا یک مرد که تابعیت اتریش را دارد متفاوت نیست.
طرفین باید مدارکی داشته باشند که ازدواج واقعی و رابطه آن ها را اثبات کند مثلاً می توانند از عکس های مشترک، مکالمات و پیام ها استفاده کنند. زوجی که تبعه خارجی است می تواند پس از 6 سال، تابعیت اتریش را دریافت کند در صورتی که در مدت 6 سال، حداقل 5 سال را در خانه ای مشترک در اتریش زندگر کرده باشند.
در صورتی که پنج سال زندگی مشترک در اتریش ثابت نشود، پس از 10 سال اقامت قانونی در اتریش می توانند تابعیت اتریش را دریافت کنند.  شرایط دیگر ازدواج در اتریش:

 • حداقل سن 18 سال
 • افراد زیر18 سال باید اجازه سرپرست خود را داشته باشند
 • فردی که ازدواج می کند نمی تواند مجدد ازدواج کند
 • فردی که ازدواج می کند باید مجرد باشد و در صورت ازدواج قبلی باید گواهی طلاق یا فوت همسر سابق را داشته باشد
 • اگر از ازدواج قبلی فرزند داشته باشد باید مدارکی برای اثبات هویت فرزند ارائه کند

روش های ازدواج در اتریش

در اتریش تنها ازدواج های مدنی قانونی است. ازدواج مدنی توسط مقامات اداره آمار حیاتی در حوزه قضایی مناسب انجام می شود. این مراسم در Standesamt برگزار می شود.

مراحل مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

 • قدم اول این است که برای ازدواج از طریق دفتر ثبت ازدواج درخواست ازدواج ثبت شود.
 • اگر هیچ کدام از زوجین شهروند اتریش نیستند، باید در یک دفتر در وین ازدواج خود را ثبت کنند و اگر یکی از زوجین شهروند اتریش باشد می توانند ازدواج خود را در خارج از وین ثبت کنند.
 • حداکثر 6 ماه قبل از عروسی باید فرم درخواست تکمیل و در اتریش ثبت شود و پس از 2 تا 6 هفته، تاریخ عروسی مشخص می شود.
 • فرم درخواست ازدواج در اتریش باید به صورت مشترک توسط زوجین تکمیل شود.

شرایط ازدواج ایرانی با اتریشی

امروزه بسیاری از ایرانیان سعی بر مهاجرت به کشورهای خارجی دارند و افراد بی شماری از طرق مختلف برای مهاجرت اقدام می کنند. یکی از راه هایی که افراد از طریق آن مهاجرت می کنند، ازدواج است. برای تمامی راه های مهاجرتی نیاز به داشتن شرایطی مختص به آن روش است و ازدواج نیز نیازمند داشتن شرایط خاص خود است.
شرایط ازدواج ایرانی با اتریشی نیز مانند سایر شهروندان از سرتاسر دنیا است و تفاوتی ندارد. فرد متقاضی باید با ی شهروند اتریشی ازدواجی رسمی و واقعی کرده باشد و بتواند مدارکی برای اثبات واقعی ازدواج خود ارائه دهد.

همسریابی در اتریش و ازدواج صوری

از آن جایی که ازدواج می تواند راهی آسان برای مهاجرت به اتریش باید برخی افراد سعی دارند با انجام یک ازدواج صوری و ساختگی، برای دریافت اقامت اتریش اقدام کنند. این تصور غلط است و می تواند مشکلات خطرناکی برای این افراد به وجود آورد.
توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت باید مدارکی برای اثبات واقعی بودن ازدواج ارائه داده شود و برای دریافت اقامت حداقل نیاز به 3 سال زندگی مشترک در یک خانه است و تنها با 5 سال زندگی مشترک در اتریش امکان دریافت تابعیت وجود دارد که این نکته می تواند برای ازدواج های ساختگی به شدت با فشارهای روحی و روانی همراه باشد.
همچنین دولت اتریش نیز بسیار بر این موضوع سخت گیر هستند و مدارک معتبر را بررسی می کنند و متخلف از اتریش اخراج شده و حق ورود به اتحادیه اروپا را نخواهد داشت.

مدارک لازم برای ازدواج در اتریش

 • پاسپورت
 • اصل و کپی شناسنامه
 • سندی که آدرس محل سکونت را نشان دهد
 • مدارکی که ثابت کند ازدواج قبلی به طلاق ختم شده و یا همسر سابق فوت شده است
 • حداقل سن 18 سال
 • در صورت پایین بودن سن زوجین باید اجازه سرپرست را داشته باشند

زبان موردنیاز برای اقامت اتریش از طریق ازدواج

از آن جایی که درخواست اقامت باید قبل از ورود به اتریش و از کشور مقصد، درخواست شود، ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح A1 الزامی است و باید ارائه شود.

در صورتی که یکی از زوجین در اتریش اقامت داشته باشد صرف نظر از تابعیت می بایست در خواست ازدواج خود را در محل سکونت خود در اتریش ثبت کند.

قوانین ازدواج در حالتی که هر دو طرف ازدواج خارجی باشند

در صورت یکه هر دو طرف خارج باشند و تمایل داشته باشند در اتریش ازدواج کنند می بایست درخواست خود را در وین ثبت کنند.

قوانین ازدواج در حالتی که طرفین ازدواج ساکن کشور اتریش باشند

در این صورت می توانند درخواست خود را در محل زندگی خود ثبت کرده و مراحل ازدواج را طی کنند.

تعریف همسر در قوانین اتریش

تعریف همسر در قوانین اتریش به دو نفر از جنسیت متفاوت یعنی به زن و مردی اطلاق می شود که با یکدیگر ازدواج کرده باشند و به طور قانونی قصد دارند خود را برای یک زندگی مشترک آماده کنند. از یکدیگر حمایت کنند و در صورت داشتن فرزند، فرزندان خود را تربیت و بزرگ کرده و از آن ها حمایت کنند.

ویزای پیوست به همسر اتریشی

افرادی که قبلاً ازدواج کرده اند و همسرشان از طریق یکی از راه های مهاجرتی به اتریش مهاجرت کرده و در اتریش اقامت دارند می توانند از طریق ویزای پیوست درخواست داده و به همسر خود در اتریش بپیوندند.
مثلاً افرادی که از طریق تحصیل و یا کار به اتریش مهاجرت کرده اند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود را به همراه داشته باشند. همسر و فرزندان زیر 18 سال در مدت زمانی که فرد اصلی اقامت دارد می توانند در اتریش اقامت داشته باشند.

ثبت ازدواج در اتریش

اگر تصمیم به ازدواج در اتریش دارید باید در اداره ثبت احوال ثبت نام کنید تا مراحل تایید ازدواج انجام شود. ثبت نام برای ازدواج باید 6 ماه قبل از تاریخ مورد نظر باشد. قبل از مراسم عروسی، اداره ثبت و احوال مصاحبه ای شفاهی با کمک مدارک ارائه شده تنظیم می کند و سپس گواهی ازدواج صادر می شود.
زوجین هنگام ثبت نام برای ازدواج می توانند نام خانوادگی خود را که می خواهند پس از ازدواج استفاده کنند را اعلام کنند. برخی از خانم ها دوست دارند نام خانوادگی خود را پس از ازدواج داشته باشند و قبل از درخواست باید با هم در این مورد تصمیم گرفته باشند.

مزایای مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

 • امکان اقامت دائم و تابعیت اتریش
 • امکان سفر به تمامی کشورهای عضور شنگن بدون ویزا
 • قدرت خرید بالا و زندگی در یکی از بهترین کشورهای اروپایی
 • امکان دریافت پاسپورت اتریش

نکاتی درباره ازدواج در اتریش

زمانی که شخص با ویزای ازدواج به اتریش مهاجرت می کند می تواند از تمام مزایای یک شهروند در خصوص تحصیل و مجوز کار استفاده کند. ازدواج با یک شهروند اتریشی منجر به دریافت اقامت دائم اتریش و استفاده از امکانات شهروندی اتریش می شود.
قبل از ازدواج در خصوص سنت ها و مراسم ازدواج در اتریش تحقیق و مطالعه لازم است. بررسی قوانین و حقوق ازدواج و حقوق طلاق می بایست به صورت کامل تحقیق انجام شود.

حقوق و تعهدات پس از ازدواج

ازدواج منجر به حقوق و تهدات معینی از سوی زوجین می شود که در زندگی مشترک غیر از ازدواج وجود ندارد.

 • یک رابطه زناشویی ملزم به زندگی مشترک است
 • وفاداری
 • احترام به یکدیگر
 • حمایت از یکدیگر
 • اگر همسری نتواند شغل مناسبی داشته باشد و به دلایلی مجبور به ماندن در خانه باشد باید نفغه دریافت کند
 • کمک هر دو نفر در زندگی و تربیت فرزندان
 • اداره امورد خانواده به صورت مشترک
 • اگر یکی از زوجین شغل سودمندی داشته باشد، ممکن است زوج دیگر به تنهایی امور خانه را اداره کند

باورهای غلط رایج در مورد مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

 • برخی افراد در مورد مهاجرت به اتریش از طرق ازدواج باورهای علز دارند مانند:
 • اخذ تابعیت بلافاصله پس از ازدواجک این باور غلط است و پس از 6 سال زندگی مشترک به گونه ای که 5 سال در اتریش باشد، امکان دریافت تابعیت اتریش وجود دارد.
 • عدم اخراج از اتریش: ازدواج نمی تواند جلوی اخراج فرد را از کشور بگیرد مخصوصاً اگر قوانین نقض شده باشد.
 • ازدواج ساختگی و صوری می تواند منجر به اقامت شود: مدارک ازدواج به دقت بررسی می شوند و در صورت وجود تخلف با فرد، برخورد می شود و منجر به اقامت نمی شود.

هزینه مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

هزینه درخواست ویزای همسر به اتریش 160 یورو است و این مبلغ برای بررسی پرونده به سفارت یا کنسولگری پرداخته می شود. بسته به کنسولگری می بایست به صورت نقد و یا از کارت پرداخته شود. زمان پرداخت هزینه بررسی مدارک هنگام درخواست است.

هزینه ازدواج در اتریش

هزینه های ازدواج بسته به رویه ها و خدمات مختلف متفاوت است اما می تواند تا حدود 300 یورو برسد. مراسم 15 دقیقه طول می کشد و در صورتی که هر دو طرف آلمانی صحبت نکنند باید به هزینه خود، یک مترجم رسمی اتریشی استخدام کنند.
هزینه های مراسم عروسی هم بسیار متفاوت است. هزینه ها بستگی به تعداد مهمان ها و نحوه برگزاری مراسم دارد و ممکن است هزینه یک مراسم با 60 مهمان بین 10 هزار تا 20 هزار یورو باشد و یک عروسی با 120 مهمان در یک مکان شیک، 30 هزار یورو تا 50 هزار یورو هزینه داشته باشد.

دریافت ویزا برای مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

افرادی که موفق شوند برای ازدواج در اتریش مدارک خود را اثبات کنند و تاییدیه ازدواج را دریافت کنند می توانند ازدواج خود را در اتریش رسمی کنند و همسر می تواند از طریق ویزای ازدواج در اتریش اقامت داشته باشد و مانند شهروندان در اتریش اجازه کار و تحصیل داشته باشد.
برای ردیافت ویزای ازدواج می بایست مدارک کامل باشد و به افسر ویزا ثابت شود که هدف به منظور ازدواج و داشتن زندگی مشترک است و علاقه ای بین دو نفر وجود دارد و ازدواج آن ها واقعی است.

مزایای دریافت تابعیت اتریش از طریق ازدواج

 • با داشتن تابعیت اتریش می توانید به 185 کشور بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنید
 • مانند شهروندان اتریشی می توانید از مزایای شهروندی برخوردار شوید
 • امکان کار و تحصیلی آزادانه
 • امکان زندگی در یک یاز بهترین کشورهای اروپایی
 • زندگی با کیفیت و امنیت

مدت‌ زمان دریافت ویزای ازدواج اتریش چقدر است؟

مدت زمان انتظار ویزای همسر می تواند متفاوت باشد و معمولاً بین 3 تا 5 ماه طول می کشد.

ویزای خانوادگی اتریش چیست؟

افرادی که قبلاً ازدواج کرده اند و همسرشان به اتریش مهاجرت کرده باشد می تواند از طریق ویزای خانوادگی  برای هسر و فرزندان زیر 18 ساله خود اقامت درخواست دهد.

آیا ازدواج صوری راه مناسبی برای مهاجرت به اتریش است؟

خیر. در صورت ازدواج ساختگی و مدارک صوری، مجرم شناخته شده و متخلف از اتریش اخراج شده و حق ورود به اتحادیه اروپا را نخواهد داشت.

جهت آگاهی بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با مشاوران مجموعه دکتر مهاجرت، از طریق فرم مشاوره رایگان مهاجرت در ارتباط باشید. کارشناسان ما با وکلای محلی حاضر در کشور مقصد در ارتباط هستند و می توانند اطلاعات کاملی را به صورت رایگان به شما ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
مهاجرت-دندانپزشكان-به-اتريش

مهاجرت دندانپزشكان به اتريش

اتریش کشوری است با سنت غنی در آموزش پزشکی و دندانپزشکی. امروزه برخی از معتبرترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی در اتریش قراردارند و

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که از نظر اقتصادی جز پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است و فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت کارگران در

تحصیل-در-سوئد

تحصیل در سوئد

کشور سوئد به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بالا شهرت دارد و برخی از بهترین دانشگاه های جهان در سوئد وجود دارد. سیستم آموزشی مناسب، موقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *